Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

MNG Turizm Tur Kültür Turları Festival Turları MNG Elit Edirne Kakava Şenlikleri Turu Otobüs ile 1 Gece
Kesin HareketliTur Kodu: 2206

MNG Elit Edirne Kakava Şenlikleri Turu Otobüs ile 1 Gece

Öğle Yemekleri dahil..

Edirne - Kakava Şenlikleri Lüks Turizm Otobüsü ile 1 Gece 2 Gün Kalkış Yeri: İstanbul Türkçe Rehberlik Hizmeti

Tur Programı

KAKAVA ŞENLİKLERİ
“Kakava”nın kokulu hava ya da kahkahadan bozulma bir kelime olduğu söylenir. Ancak konuyla ilgili fikir beyan eden iki araştırmacının görüşü bunlardan oldukça farklıdır. Nazif Karaçam’a göre Kakava, “Tencere Bayramı” anlamına gelmektedir. Bir diğer araştırmacı İ. Hakkı Soyyanmaz’a göre ise Ka’kaa kelimesi hem “millî bayram” hem de “silah ve savaş gürültüsü” anlamlarına gelmektedir. 

Edirne’de Romanların her yıl büyük bir coşkuyla kutladıkları Kakava Şenlikleri, 5 Mayıs akşamı Sarayiçi meydanında büyük bir ateşin yakılmasıyla başlar. Ancak bu tarihten bir hafta önce Edirne Romanlarının mevcut çeribaşısı, yanına dört güzel genç kız alarak davul ve zurna eşliğinde, o güne has özel parlak kırmızı-beyaz kostümleriyle Edirne esnafına Kakava davetiyelerini dağıtır. Daha önceki yıllarda Acı Çeşme (Gogo Mezarlığı’da denilir) Mezarlığı’nda 5 Mayıs akşamı buluşan Romanlar, burada yaktıkları ateşin etrafında toplanıp yanlarında getirdikleri yiyecekleri yiyerek sabahlarlardı. Ancak Edirne Belediyesi’nin 90’lı yıllardan itibaren şenliğe dâhil olmasıyla birlikte, şenlik alanı Sarayiçi olarak değişmiştir.

Şenlik alanında ateşin yakılması, hemen hemen kutlamaya katılan herkesin ateşin üzerinden içlerinden bir dilek tutarak atlamasıyla şenlik başlatılmış sayılır. Bu uygulama hastalıklardan, uğursuzluklardan, kötülüklerden kurtulmak ve gelecek senenin, bir öncekine göre çok daha iyi geçmesi temennisiyle yapılır. Özellikle genç kızlar ve genç erkekler oyunlar oynayıp karşılıklı maniler atarak sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenirler. 6 Mayıs sabahı, sabah ezanıyla uyanan halk güne bir başka ritüelle başlar. 5 Mayıs gecesi Meriç ya da Tunca’dan getirdikleri, içine 41 taş ve 41 çeşit ot attıkları bir miktar su ile yüzlerini yıkayarak hastalıklara karşı korunacaklarına inanırlar. Yine “aklıkpaklık-güzellik” olsun diye güne bir bardak süt içilerek başlanır. Sabah erken kalkamayanların ayak altlarına ısırgan otu sürülerek rahatsız edilir. Çünkü uyumak ya da geç kalkmak hiç de hoş karşılanmaz. Gün ağarmadan, evde çok fazla vakit kaybetmeksizin talika adını verdikleri at arabalarıyla ya da yürüyerek davul, zurna eşliğinde Tunca Nehri’ne gidilir. Hiç evlenmemiş genç kızlar, en kısa zamanda kısmetlerinin açılması için gelinlik giyerken diğerleri de en güzel, en yeni kıyafetlerini giymeye özen gösterir. İsteyen nehre girerken isteyen de yanlarında getirdikleri şişelere nehirden su doldurup ellerini yüzlerini yıkar. Roman halkı bu sayede aklandıklarına, temizlendiklerine inanır. Sizleri böylesi güzel bir şenliğe davet ediyoruz.


1. Gün İstanbul - Edirne

06:00 Kartal Köprüsü (Kadiköy Yönü)
06:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
07:00 Gayrettepe Metro İstasyonu(Denizbank karşısı)
07:30 Merter Metro istasyonu otoparkı
08:00 Beylikdüzü Marmara Park Avm Önü
08:45 Silivri Kipa Önü

Biniş noktalarından aracımıza binerek Edirne’ye hareket ediyoruz. Varışımız ile Eski Cami, Bedesten Çarşısı ve Rüstem Paşa Kervansarayı’nı görüyoruz. Ardından Yerel bir lokantada meşhur Edirne ciğerimizi yiyoruz. (ÖY). Öğleden sonra Üç Şerefeli Külliyesi, Ali Paşa Çarşısı, Selimiye Camisi, Arasta Çarşısı ve Karaağaç Lozan Anıtı gezilerimiz sonrası baharın gelişinin müjdecisi KAKAVA ATEŞİ’nin yakılması ile başlayan Edirne KAKAVA ŞENLİKLERİ’ne ayırıyoruz. Romanların baharın gelişini müzik, dans eşliğinde karşıladığı, KAKAVA ŞENLİKLERİ’nde neşelİ, keyifli saatler geçiriyoruz. Fotoğraflarımızla bu anları ölümsüzleştirdikten sonra otelimize yerleşiyoruz, akşam yemeği ve konaklama otelde.

2. Gün Edirne - İstanbul

Sabah otelde alacğaımız kahvaltıdan sonra II. Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesi, Saray-ı Atik ve Kırkpınar Meydanı. Yerel bir lokantada öğle yemeğimizi alıyoruz.. Öğleden sonra Muradiye Camisi, Konstantin ve Eleni Bulgar Ortodoks Kilisesi, Kaleiçi Mahallesi gezilerimiz sonrası İstanbul dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Akşam saatlerinde İstanbul’a varıyor ve bir başka  organizasyonda görüşmek dileğiyle buluşma noktalarımızda vedalaşıyoruz.

Dahil / Hariç Hizmetler

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • Lüks Turizm midibüsü ile ulaşım hizmetleri, 
 • Belirtilen otelde 1 gece yarım pansiyon konaklama,
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
 • Yerel bir restoranlarda iki öğle yemeği,
 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,
 • Bahşişler ve bağışlar,
 • Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • Kişisel harcamalar,
 • Öğle ve akşam yemeklerinde alınan içecekler,
 • Otel ekstraları,

 

Ek Bilgiler

Tur Notları

ULAŞIM ARAÇ TİPLERİ

Mercedes Travego & Tourismo & Man Fortuna ve Temsa Safir model araçlar ile turlarımız gerçekleştirilmektedir.
HATIRLATMA: Acentemiz kişi sayısı düşük turlarda ISIZU TURKUAZ, MUTSIBISHI PRESTİJ, MERCEDES SPRINTER veya VOLKSWAGEN CRAFTER gibi araçları kullanma hakkını saklı tutar.

İptal Şartları

Genel şartlar ‘Tur Programı’nın ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.

 • Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, tur iptalinin bildirim tarihi tur kalkışından 21 gün öncesidir.
 • Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda MNG Turizm misafirleri MNG Turizm sorumluluğundadır.
 • Bu fiyat listesi ve program yeni bir fiyat listesi çıkana kadar geçerlidir.
 • 3 kişilik odalarda ilave yatak, standart yatak boyutundan daha küçüktür.
 • Çocuk indirimleri sadece iki yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir.
 • Rehberimiz yol, hava, bölge yoğunluğu veya olağanüstü koşullara göre programda değişiklik yapma inisiyatifine sahiptir.
 • Rezervasyon sırasında koltuk garantisi ya da sözü kesinlikle verilmez. Yürüyüşe uygun giysi, ayakkabı, şemsiye, el feneri, fotoğraf makinesi bulundurulmasını hatırlatırız.
 • Yüksek sezonda ve olağan dışı durumlarda programda belirtilen oteller benzer kategorilerde farklı otellerle değiştirilebilir.
 • Tur öncesi ya da tur esnasında oluşabilecek hava muhalefeti, doğal afet veya olağanüstü durumlardan dolayı gerçekleşemeyen turlardan MNG Turizm sorumlu değildir.
 • Turda kullanılmayan hak ve hizmetlerin tur süresince ya da sonrasında iadesi mümkün değildir.
 • Haftalık turlarda (4 gece ve üzeri) oturma düzeni önden arkaya sıra atlanılarak değiştirilir. Bu uygulama rehber tarafından organize edilir.
 • Tur programı, Rezervasyon Formu ve Tur Sözleşmesi bir bütündür. Ayrı ayrı düşünülemez.
Kampanyalar

Kampanyalar

400 TL ParafPara

 • 1-30 Haziran 2024 tarihleri arasında yurt içinde seyahat ve konaklama sektörlerinde tek seferde yapılacak 5.000 TL ve üzeri her harcamaya 200 TL, toplamda 400 TL ParafPara verilecektir.
 • Kampanyaya katılmak için harcama yapmadan önce Paraf Mobil’den HEMEN KATIL butonuna tıklanması  ya da SEYAHAT yazıp 3404'e SMS gönderilmesi gerekmektedir.
 • Kampanya katılım SMS’i bankada kayıtlı cep telefonu numarasından gönderilmelidir.
 • Kampanya katılımı, belirtilen kısa mesajın Halkbank sistemine ulaşmasından ve kart sahibine Halkbank tarafından kayıt olduğu bilgisinin verilmesinden sonra sağlanır.
 • Katılım SMS’i ücretsiz olup; kampanyaya katılabilmek için SMS’in Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom operatörleri üzerinden ve yurt içinden gönderilmesi gerekmektedir.
 • Bir kart ile kampanyaya katılım yapıldığında müşterinin tüm kartları kampanyaya dahil olur. 
 • Bir müşterinin asıl ve ek kartlarıyla birlikte kampanyadan kazanabileceği en fazla ParafPara tutarı 400 TL’dir. 
 • Hedefe ulaşılan harcama hangi kart ile yapılırsa ParafPara ödülü o karta yansıtılmaktadır.
 • Aynı gün aynı iş yerinden yapılan harcamaların ilki kampanyaya dahildir.
 • Kazanılan ParafPara’lar, işyeri tarafından POS üzerinden yapılacak gün sonu işlemi aracılığıyla kazanım sağlanan işlemin banka sistemine ulaşmasından bir sonraki gün sistem tarafından yüklenmektedir.
 • Paraf ve Parafly ile yapılan işlemler dahil olup,  Parafree, Business kartlar, ticari kartlar ve Halkcardlar, ParafPara kullanarak yapılan işlemler, iptal ve iade işlemleri dahil değildir. 
 • Kampanyadan kazanılan ParafParaların son kullanım tarihi 15.08.2024 saat 21:59 olup, kullanılmayan ParafParalar 16.08.2024 tarihinde geri alınacaktır.

Peşin Fiyatına 12 Taksit

Vade farksız 12 taksit veya 18 aya varan taksit imkanları ile yurt içi turlarda erteleme yapmadan taksitlerinizi küçülterek ödeyebilirsiniz. Avantajlı banka tatil kampanyaları için tıklayınız.

Benzer Turlar
Ara Talep Et Canlı Destek WhatsApp