Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Slovenya'da Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

Slovenya'da Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

Akdeniz’in en neşeli halklarından sahip ülkelerden biri olan Slovenya, kendi dilinde Slavlar Ülkesi olarak adlandırılır. Orta Avrupa’da yer alan ve eşsiz doğasıyla dikkat çeken Slovenya, 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. Akdeniz ikliminin etkisi altında olan ülke, bu yönüyle Türkiye benzeri bir havaya sahiptir. Yurtdışı turlarının uğrak noktası olan Slovenya, derin tarihi nedeniyle görülmesi gereken pek çok yapıya sahiptir. Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken ülkenin gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerini sizler için derledik. İşte adım adım Slovenya'da gezilecek yerler listesi; 

Ljubljana Kalesi

ljubljana-kalesi

Ülkenin başkenti Ljubljana’da yer alan kale, 15.yy’da Türk akınlarını karşı savunma amacıyla inşa edilmiştir. Yerel halkın en önem verdiği yapı olan kale, ülkeyi ziyaret eden turistlerinde ilgi odaklarından birisidir. Ljubljana şehrinin manzarasını izleme fırsatı sunan kale günümüzde restoran ve müze olarak kullanılıyor. Kalenin içerisini rehber eşliğinde bilgi alarak gezebileceğiniz gibi yönlendirmeleri takip ederek tek başınıza da dolaşabilirsiniz. 

Ejderha Köprüsü

ejderha-koprusu

Ejderha, Ljubljana şehrinin sembol figürlerinden birisi. Bu nedenle şehrin genelinde irili ufaklı bir sürü ejderha figürü yer alıyor. Bunlardan en göze çarpanları ise şehirde bir köprüyü süsleyen dört ejderha. 1901 yılında halkı kullanımına açılan köprü Slovenya’da fotoğraf çektirmek için en uygun yerlerden birisi. 

Tivoli Parkı 

tivoli-parki

Slovenya’da pek çok ünlü doğal park bulunuyor; ünlüsü ise Tivoli. Tivoli, 1813 yılında birleştirilmesiyle oluşturulmuş geniş bir park. Farklı kuş türlerine ve rengarenk ağaçlara ev sahipliği yapan park, Çağdaş Sanat Galerisi’ni de bünyesinde bulunduruyor. 

Bled Gölü 

bled-golu

Hayatınız boyunca birçok göl görmüş olabilirsiniz; ancak Bled gölü diğerlerinden son derece farklı. Buzulların erimesiyle birlikte oluşan Bled Gölü son derece küçük. Hatta öyle ki gölün etrafını yürüyerek kısa zaman içinde dolaşmanız bile mümkün. Ortasında bir ada bulunan Bled Gölü, bu ada üzerinde yer alan şatosuyla da Kız Kulesini anımsatıyor. Göl öyle güzel ki Slovenya turları içerisinde mutlaka yer alıyor.

Piran 

piran-sehri

Ülkenin Akdeniz’le buluşmasını sağlayan Piran, küçük ve tarihi bir sahil kasabası. Tertemiz bir sahil şeridi olan Piran’da görmeniz gereken yerler ise Kasaba Meydanı, Venetian House ve St. George Kilisesi. 

Tromostovje

tromostovje-koprusu

Üç farklı köprünün birleşmesinden oluşan Tromostovje, başkentin en ilgi çeken noktalarından bir tanesi. İlginç mimarisi nedeniyle kafanızı biraz karıştırabilecek olsa da gördüğünüz zaman büyüleneceğiniz kesin. Köprü üzerinden hem yayalar hemde araçlar için ayrılmış bölümler var. İlk köprünün yapımına 1280 yılında başlanmış olsa da zaman içerisinde yapılan eklemeler sayesinde köprü sağlamlaştırılmış. 

Triglav Dağı Ulusal Parkı

triglav-dagi-ulusal-parki

Slovenya temiz havasıyla dikkat çeken ülkelerden bir tanesi. Dünyaca ünlü Triglav Dağı’da temiz havayı ciğerlerinizin derinliklerine çekebileceğiniz mekanlardan. Dağın içinde bulunduğu alan, ulusal park ilan edilmiş, dağa ek olarak bu alanda altı tane de göl bulunuyor. Slovenya turlarının vazgeçilmez adresi olan Triglav’a giderken telefonunuzun hafızasında yer olmasına dikkat edin. 

Preseren Meydanı

preseren-meydani

Bu meydanın ismi ülkenin en ünlü şairinden geliyor. Hatta kendisiyle tanışmak isterseniz, bu meydanda bir heykeli bile var. Preseren meydanın en güzel yanlarından birisi ise yalnızca yayalara açık olması. Ayrıca meydanda pek çok etkinlik düzenleniyor. Bu nedenle ülkeye bir gezi planlıyorsanız, mutlaka hazırlayacağınız Slovenya gezilecek yerler listesinde bulunmalı. 

Koper

koper-sehri

Koper aslında Slovenya’nın pek bilinmeyen bölgelerinden birisi. Büyük ve önemli bir limana ev sahipliği yapan Koper, eski bir sahil kasabası. Kasaba’nın en ünlü mekanları ise Tito Meydanı, Praettorian Sarayı ve Campanile Çan Kulesi. Ayrıca kasabanın ünlü mekanlarını ziyaret ettikten sonra huzurun hakim olduğu halk plajına uğrayabilirsiniz. 

Celje

celje-kalesi

Celje, Slovenya’nın en eski şehirlerinden birisi. Şehrin sokaklarında kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Öte yandan, şehrin kalesini gördükten sonra bu hisleriniz çok daha yoğunlaşacak. 

Maribor

maribor-sehri

Maribor, başkent Lubliyana’dan sonra Slovenya’nın en büyük ikinci şehri. Ayrıca Slovenya’nın Avusturya’ya komşu olduğu sınırda bulunuyor. Drava Nehri kıyısında bulunan şehir, Avusturya- Slovenya komşuluğunun kesişim noktası. Maribor, gelişmiş şarap endüstrisiyle tanınıyor. Şehirde bulunan Kırmızı Köprü ise ilk andan itibaren gözlerinizi alamayacağınız bir şaheser. 

Sneznik Kalesi

sneznik-kalesi

13. yy’da göl kenarında bir kayanın üzerine inşa edilen Snezik Kalesi, günümüzde de sapasağlam duruyor. Özellikle doğaya iç içe olan mekanları ziyaret etmeyi seviyorsanız, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kale içerisinde küçük bir tiyatro salonu ve kütüphane bile bulunuyor. Snezik Kalesi, genellikle yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bir mekan olsa da dünya evine girmek isteyen çiftlerde sık sık kaleyi ziyaret ediyor. Özellikle manzara eşliğinde otantik bir düğün isteyen çiftlerin ilk tercihlerinden bir tanesi. Ziyaret saatleri ise 10.00’la 19.00 arası. 

Predjama Kalesi 

predjama-kalesi

Predjama Kalesi, dünyanın en şaşırtıcı kalelerinden birisi. Uçurumun kenarına ve kayalıkların içine inşa edilmiş, bu nedenle döneminde kaleye ulaşım oldukça zordur. Bu durum her ne kadar bir savaşta avantaj olsa da kalenin normal zamanlarda pek kullanılmamasına neden olmuş. Ayrıca Guinnes Rekorlar Kitabı’na dünyanın en büyük mağara kalesi olarak giren Predjama Kalesi, Slovenya gezi rehberinde olmayı hak ediyor. Özellikle tarihe ve mimariye ilginiz varsa, bu kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Kranjska Gora

kranjska-gora

Yoğun kar yağışıyla dikkat çeken Kranjska Gora bölgesi, kayak tutkunlarından ilk adreslerinden bir tanesi. Ayrıca eşsiz bir kar manzarası izlemek içinde tercih edilebilir. 

Soca Nehri 

soca-nehri

Doğa harikası Soca Nehri, Avrupa’nın en temiz nehri unvanına sahip. Son derece uzun olan bu nehir, yer yer genişleyen bir yapıya sahip. Bunun yanında etrafında yükselen dağlar sayesinde eşine az rastlanır bir manzara sunuyor. Özellikle rafting severlerin Slovenya turlarında yer alan Soca Nehri, her yıl on binlerce kişiyi ağırlıyor. 

Postojna Mağarası 

postojna-magarasi

Postojna Mağarası, Slovenya’nın küçük kasabalarından birinde bulunuyor. Muhteşem bir doğal güzellik olan mağaranın içini ise tren turuyla geziyorsunuz. Bu gezinti sırasında göreceğiniz kusursuz doğal yapılar tasarım ve mimari harikası olarak görülüyor. 

Zelezniki Kasabası

zelezniki-kasabasi

Zelezniki Kasabası, yurtdışı turları kapsamında ziyaret etmek isteyebileceğiniz bir bölge. Slovenya’nın demir işlemeciliği ile ünlü olan kasabası, Ortaçağı anımsatan yapılarla zamanda yolculuk etkisi yaratıyor. Ayrıca kasaba içerisinde birçok tarihi yer alıyor. 

Skocjan Mağarası

skocjan-magarasi

Skocjan Mağarası, Slovenya’nın doğal güzelliklerinin en ünlüsü; zira mağara UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. 6 kilometre uzunluğunda olan  Sakocjan Mağarasını isterseniz gemiz turuyla gezebilir isterseniz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Mağaranın oluşumu ise Reka Nehri’nin debisi sayesinde gerçekleşmiş.

Tolmin 

tolmin-sehri

Slovenya’nın özel köylerinden birisi olma özelliğini taşıyan Tolmin, 1. Dünya Savaşı sırasında zafer kazanılmasında önemli rol oynamış. Şu an sivil statüye sahip olan Tolmin, geleneksel Alp sığır çiftliklerini gözlemleyebileceğiniz ve bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, bölgelerden birisi. Öte yandan, peynire düşkünseniz Tolmin yurtdışı turunuzda mutlaka uğramanız gereken noktalardan birisi. 

Bled Kalesi 

bled-kalesi

Bled Gölü manzaralı Bled Kalesi, Slovenya’nın en tarihi yapılarından birisi; zira yapımına 1004 yılına dayanıyor. Ortaçağın savunma yapısı olan kale, günümüzde ise Slovenya’nın en çok ziyaret edilen turistik yapılarından birisi konumunda.