Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

MNG Turizm Tur Yurt Dışı Turları Romanya Turları Romanya Transilvanya Orta Çağ Şehri Turu Otobüs ile 5 Gece Tüm Gündüz Turları Dahil
Tur Kodu: AVM256

Romanya Transilvanya Orta Çağ Şehri Turu Otobüs ile 5 Gece Tüm Gündüz Turları Dahil

Tüm Gündüz Turları Dahil!

Romanya (Bükreş, Sınaıa, Predeal, Bran, Braşow, Sighışoara, Cluj, Napoca, Turda, Tuz Maden, Alba Lulıa, Sebeş, Sıbıu, Bükreş) Otobüs ile İstanbul - Bükreş - İstanbul 5 Gece 7 Gün Kalkış Yeri: İstanbul Schengen Vizesi Gereklidir

- -

1 Oda 2 Yetişkin
1
Oda Ekle

Tur Programı

MNG Turizm güvencesi ile Romanya ve Transilvanya'yı gezmeye başlıyoruz.

Tüm Gündüz Turları Dahil!


1. Gün İSTANBUL - BÜKREŞ

Akşam saat   20.30 da KADIKÖY Evlendirme Dairesi Otopark önü 21.00 de HARBİYE  Orduevi karşısı Şekerbank önü-Pup Avi yanı  21.30 da BAKIRKÖY-İncirli Ömür Plaza önünden hareket.
 Kapıkule(Türkiye) Kapıtan Andrevo (Bulgaristan) Kara sınır  kapısında Pasaport ve  Gümrük işlemleri sonrası  Bulgaristan’a  giriş, Haskova ,Stara Zagora üzerinden Ruse(Ruscuk)a varış.Kardeşlik Köprüsü & Tuna Nehri üzerinden geçiş Ruse(Bulgaristan)Giurgiu (Romanya)Kara sınır kapılarında Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası Romanya’ya giriş.

2. Gün BÜKREŞ

Sabah Bükreş’e varış ile Eskiden Küçük Paris diye anılan güzel Şehir Bükreş Şehir Turu (Unuri meydanı,Atatürk Büstü,Üniversite ve İhtilal Meydanlarının bulunduğu Calea Victoriei caddesi(Zafer caddesi).Çavuşesku’nun Sarayı”Halk Evi”Milli Tiyatro,1878 Yapımı Zafer Tak-ı,Dombovita Nehri,Stavropoleos Kilisesi,Rus Kilisesi,Lipscani”EskiŞehir”Herastrau, Carol-Alexandru Ion cuza-Çeşmeci Bahçeleri,İzvor Parklaarı ,Antika Pazarı,Old Town,Havacılar Anıtı,Köy  Müzesi,Eski Kraliyet Sarayı,Carol Heykeli,Ulusal sanat,Üniversite ve Tarih müzeleri ,Kretzulescu Kilisesi,1888 yapımı Dor sütunlu muheşem,Antik bir tepınağı andıran Athenee Palace  binalarının dışarıdan görünüşü,.vs. gezisi    Sonrası Akşam Şehir Merkezi 4* Rin Grand Otel’e varış,Serbest gün ve konaklama.Dileyen konuklarımıza Rumen Gecesi Yemek ve Eğlence düzenlenecektir. (kişi başı 45 €)

3. Gün BÜKREŞ - SINAIA - PELES - DRAKULA ŞATOSU - BRAŞOW - SİGHIŞOARA

 Sabah Kahvaltı sonrası Transilvanya Bölgesinde,Cindrel dağı eteklerindeki Sınaia Kayak Merkezinin bulunduğu   şehirden Panaromik geçiş, Peles Şatosu ve Kalesi ziyareti sonrası Bran’a varış, Drakula  Şatosu Ziyareti, Alışveriş imkanı sonrası   Braşov’a hareket ardından Stalinın Şehri olarak anılan şehirde Gotik-Barok Rönesans mimarisi ile Orta çağ kenti Piata Sfakatuluı  Meydanı, St.Nicholas Kilisesi, Gotik tarzı Siyah  Kilise) ziyareti sonrası Anna Aslan mağazasından alışveriş imkanı sonrası Sighışoara’ya hareket. Geceleme otelimizde

4. Gün SİGHIŞOARA- TURDA - CLUJ ”NAPACO”

Sabah Kahvaltı sonrası Sighişoara Şehir turu Avrupa'nın en güzel ve en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden biri UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen, dokuz kulesi, Arnavut kaldırımlı sokakları, şehirli evleri ve süslü kiliseleri ile bu mükemmel şekilde bozulmamış 16. yüzyıl mücevheri, atmosferik büyü için Eski Prag veya Viyana'nın tarihi sokakları. Aynı zamanda Drakula nın Evi Vlad Tepes (Kazıklı Vlad) olarak da bilinen,  Vlad Drakula'nın doğum yeridir. 500 yıllık freskleriyle Tepedeki Kilise, 13. yüzyıldan kalma Venedik Evi  ve 17. yüzyıldan kalma orgu ile tanınan Dominik Manastırı Kilisesi 12.YY da inşa edilen Sighisoara'nın kalesi,Sakson surları,Orijinal ortaçağ mimarisi 14 Kule ve Burçları,14 YYdan kalma Saat kulesi,Kale meydanı,,Geyik Evi, Aşağı Şehir, Hermann Oberth Meydanı   Burada birbirinden güzel 17. yüzyıl evleri gezisi sonrası hareket ile Turda ya varış.Turda Tuz Madeni ziyareti 900 yıl tuz madeni olarak hizmet gören Avusturya-Macaristan krallığının tuz ihtiyacını karşılayan 2.Dünya savaşında sığınak olarak görev yapan Akılalmaz Büyüleyici yer Dileyenler girebilir Gezimiz sonra Cluj(napoca)Şehrine varış. Geceleme otelimizde.

5. Gün CLUJ ”NAPACO” ALBA LULIA - SİBİU

Sabah Kahvaltı sonrası Transilvanya’nın en büyük Şehri Macarların Kolosvar,Almanların Klavusenburg,Latince  Clus 1970 de adı Napoco olan Kültür-Tarih & Üniversite Şehri. 15.YY Gotik Aziz Michael Kilisesi,18.YY Barok tarzdaki  Almanlar taafından inşa edilen Banffy Sarayı Şimdiki Ulusal sanat müzesi,Almanlar tarafından yapılan 7 Duvarlı Ortaçağ Kalesi,Birlik meydanı nda biribirnden güzel neo klasik yapılar.15.YY Hükümdarı Matei Korvin 1902 At üzerindeki heykeli,Hintz Evi Eski Alman karargahı Şimdilerde Cluz Eczacılık müzesi ve Parklar Bahçeler ile süslü şehirden ayrılarak,hareket ile Alba Lulıa ya hareket.varış ile Üzüm ve Şaep merkezi Transilvanya’nın platosunda İtalyan Mimarler tarafından 1717-1735 Yılları arasında yapılan üsten bakılınce yıldız şeklinde 6-Anıtsal kapıa sahipTuğla ve Taş ocağı taşlarından yapılmış Kalesi,16.yy yapımı Princely Sarayı,Apor sarayı,Kütüphane ziyareti sonrası Sibiu ya varış. Geceleme otelimizde.

6. Gün SİBİU - BÜKREŞ

Sabah Kahvaltı sonrası Sibiu (Almancası Hermannstadt), 'Transilvanya Saksonları' olarak bilinen Alman yerleşimciler tarafından 12. yüzyıldan başlayarak inşa edilen yedi duvarlı kalesi 39 savunma kulesi, beş siper, dört kapı ve beş topçu bataryası olan.Germen hissine sahiptir. Orta Çağ duvarının bazı bölümleri, dar sokakların, Büyük Meydan ve Küçük Meydan gibi kiliselerin hakim olduğu geniş meydanlara açılmadan önce üçgen çatılı 17. yüzyıldan kalma binalardan geçtiği tarihi bölge,Şehir Yukarı ve Aşağı şehir olarak ikiye ayrılmış Sibiu'nun tarihi mekanlarının çoğuna ev sahipliği yapan Yukarı şehir ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda renkli evlerle çevrili ve Cibin nehrine bakan heybetli şehir surları ve savunma kuleleri ile sınırlanan Aşağı şehir .İlkler imza atan bir şehir1797'de Samuel von Hahnemann Sibiu'da dünyanın ilk homeopatik laboratuvarını açmış. Romanya'daki ilk hastaneye (1292), ilk eczaneye (1494) ve Romanya'daki en eski müze ola1817 de açılan Brukenthal Müzesi, İlk kitap Rumence dilinde 1544 yılında Sibiu'da basılmıştır.Şehirde vereceğimiz Serbest zaman sonrası Başkent Bükreş’e hareket.varrış ile Eski şehirde Yemek molası ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

7. Gün BÜKREŞ - İSTANBUL

Sabah Kahvaltı sonrası Romanya-Bükreşten ayrılarak Bulgaristan üzerinden İstanbul’a hareket.Tuna Nehri üzerindeki kardeşlik köprüsü geçiş sonrası gümrük geçişleri ile Bulgaristan’a giriş. Kapıtan Andrevo (Bulgaristan) Kapıkule Türkiye Kara sınır  kapısında Pasaport ve  Gümrük işlemleri sonrası   Free Shop alışverişi sonrası Edirne üzerinden Akşam İstanbul’a varış. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle…

Dahil / Hariç Hizmetler

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • Lüks otobüslerle gidiş dönüş ulaşım (Mercedes Tourismo)
 • Bükreş’te 2 Gece 4* Rin Aırport Hotel Vb. oda + kahvaltı,Açık büfe konaklama   
 • Sıghişoara’da 1 Gece 4*  Central Park Vb. oda + kahvaltı,Açık büfe konaklama                         
 • Cluj(Napoca)’da 1 Gece 4*  West Cıty Vb. oda + kahvaltı,Açık büfe konaklama 
 • Sibiu’da 1 Gece4*  Continantal Hotel vb. oda + kahvaltı,Açık büfe konaklama 
 • Konaklama Vergileri
 • Bükreş—Sınaia-Bran-Braşow-Sighişoara-Cluj-Alba Lulıa-Sibiu Şehir Turları
 • Türkçe Tur Liderliği hizmetleri
 • Yol boyunca otobüs içi içecek ikramları
 • Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • 150 TL Yurt dışı çıkış fonu (Seyahat tarihi öncesinde ilgili bankalara veya havalimanı Harç Pulu bankosuna yatırılmalıdır.), 
 • 160 Euro İstanbul Başvuru, 180 Euro İzmir - Ankara başvuru vize ücreti ve hizmet bedeli
 • Seyahat Sigorta Poliçesi ücreti (30 Euro, 0-65 yaşına kadar geçerli ücrettir. 65-80 yaş arası olan prim oranlarını danışmanımızdan öğreniniz. Poliçe kapsamı dışında kalan vakalar ile ilgili satış danışmanınızdan bilgi formunu talep ediniz.)
 • Kişisel harcamalar
 • Öğle ve akşam yemekleri
 • Müze, ören yeri veya benzeri tüm giriş ücretleri
 • Gece Turları
 • Şoför tipleri 5 Euro / kişibaşı (isteğe bağlı)
Tur Notları

Tur Notları

EXTRA TURLAR-GECELER
Bükreş te Akşam Otantik bır ortam da Müzikli Akşam yemek limitli içki dahil kişi başı 45 €

İptal Şartları

 • Genel şartlar ‘Tur Broşürü'nün ve ‘Tur Kayıt Sözleşmesi’nin ayrılmaz bir parçasıdır, bağımsız düşünülemez. 
 • Tur Programımız minimum 40 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur kalkışına 20 gün kaladır. Katılım yetersizliği nedeniyle İptal edilen tur satış temsilciniz ya da acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir. 
 • Tur programında isim belirtilmeden sadece kategori bilgisi verildiği ve/veya aynı destinasyon için seçenekli bulunduğu durumlarda otel(ler) gezi hareketinden 48 saat önce acenteniz tarafından bildirilecektir. 
 • Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda MNG Turizm misafirleri MNG Turizm sorumluluğundadır. 
 • Bu fiyat listesi ve program yeni bir fiyat listesi çıkana kadar geçerlidir. 
 • Tüm paket programlarımızdaki fiyatlarımız minimum 10 kişiye kadar kontenjanlar ile sınırlı olup üzeri kişi sayısı gruplarınız için fiyat artışı olabilir. Lütfen fiyat bilgisi sorunuz. 
 • Normal pasaportlarda pasaport veriliş tarihinin 10 seneden daha fazla, diğer pasaport tiplerinde ise 5 seneden daha fazla olması durumunda, seyahate katılacak kişinin geçerli vizesi olsa dahi, yurt dışına çıkamaz ve pasaporta vize alım işlemi yapılamaz. Lütfen pasaport bilgi ve detaylarınızı kontrol ediniz. 
 • Pasaport polisi Türkiye gümrüklerinden çıkış yapılırken, Türk Vatandaşlarından veya Yabancı uyruklu vatandaşlardan, veya geçerli vizesi olan pasaportu olsa dahi, tüm pasaport tipleri için, (Umuma Mahsus, Hususi Damgalı, Hizmet Damgalı, Diplomatik) seyahat tarihi itibariyle minimum 6 ay geçerlilik şartı aramaktadır. Bu sebeple 6 aydan az geçerliliği olan pasaportlara acentemiz tarafımızdan onay verilmemektedir.6 aydan az geçerliliği olan pasaport sahiplerinin tura katılamamalarından dolayı MNG Turizm’in yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur. 
 • MNG Turizm geziye katılacak tüketicilerle, gemi, otel, taşıyıcı firmalar ve gezi ile ilgili diğer hizmetleri sunan her türlü üçüncü şahıs ile ve tüzel kişilikler nezdinde aracı konumundadır. Bu nedenle kendisine müracaat ile geziye kayıt olan tüketicilerin, Acente ile taşımayı üstlenen müesseseler arasında yapılmış anlaşmalar hilafına; gösterilen araç programlarında, saatlerde, yerlerinde hazır bulunmamasından, kara, hava ve deniz araçlarının her türlü gecikmelerinden, grev, terör, savaş ve savaş ihtimali bunlara veya benzer mücbir sebeplerden, ulaşım aracını kullananın kendi hatasından veya üçüncü kişilerin şahsi kusurlarından veya öngörülmez teknik hususlardan kaynaklanan her türlü aksaklıklardan, maddi, manevi hasarlı kazalardan konaklama eksik veya tesislerinin hatalı hizmetlerinden, Acente'nin işleten sıfatı olmaması nedeni ile mevcut sorumluluğu bulunmadığını, asli fail gibi doğrudan doğruya sorumlu olmadığını taraflar bilmektedirler. 
 • Tüm gümrüklü yurtdışı çıkışlarında kalkış günü ilgili limanda tur hareket saatinden 3 saat önce hazır bulunulması gerekmektedir. Özellikle diğer şehirlerden iç hat uçuşu ile liman yada havalimanlarına gelecek olan misafirlerin uçuş saatlerini limanda olunması gereken saate göre ayarlamaları gerekmektedir. Bu sebepten dolayı geç kalınma ve/veya durumunda tura katılamama sorumluluk yolcuya ait olup, MNG Turizm’in yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur. İlgili havayolunun online check in sitesi var ise, check in işlemlerini tur hareketinden 24 saat önce şahsen yapmaları tavsiye edilir. 
 • MNG Turizm; havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir. Tüm uçuş saatlerinin tur hareket saatinden 48 saat önce yolcu tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 
 • Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde Continental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir. 
 • 3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 Kişilik odalar 1 büyük yatak + 1ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için tur katılımcısı 3. Kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan –yaş grubuna uyan- tek çocuk için geçerlidir. 
 • Otellerde sınırlı sayıda TWIN (2 ayrı yataklı) oda bulunmasından dolayı, TWIN oda talebinizi rezervasyondan önce kontrol ediniz. 
 • 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvaffakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur. 
 • Panoramik şehir turu, şehirlerin tanıtımı için düzenlenen 2-3 saat süreli turlar olup içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir. Müze, ören yeri girişlerini içermez. Ekstra turlar, tur lideri tarafından belirlenecek kişi sayısı ile gerçekleştirilir ve günleri programın akışına göre tur lideri tarafından değiştirilebilir. Hava durumuna bağlı olarak turlar gerçekleşmeyebilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından MNG Turizm sorumlu tutulamaz. 
 • Yol üzerinde yapılacak ekstra turlarda, tura katılmayacak olan misafirlerimiz tur lideri tarafından kente girmeden önce yol üzerinde yer alan toplu ulaşım araçlarından yaralanabilecekleri dinlenme alanlarına yönlendirilecektir. 
 • Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ve bu ilaçlar ile ilgili ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 
 • Tur – Alan – Tur Lideri - Otel bilgilendirmeleri tur hareketinden 48 saat önce satış danışmanınız tarafından mail ve sözlü olarak yapılacaktır. 
 • Pasaport resmi bir belge niteliğinde olup herhangi bir şekilde zedelenmiş, kirlenmiş, özellikle dikişte veya sayfalarında yırtık olması gibi sebeplerden dolayı pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Pasaportunda Kıbrıs kaşesi bulunan misafirler Yunanistan’a giriş yapamazlar. 
 • Vize başvurusu için en az 6 ay geçerli pasaport ve konsolosluk tarafından istenilen evraklar gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için bu turda vize uygulanmamaktadır. Vize alınmış olması o ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez. Pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 
Kampanyalar

Kampanyalar

%10'nu Şimdi, Kalanı 35 Gün Kala Öde

%10'unu rezervasyon anında ödenerek, kalanını 35 gün kalaya kadar dilediğiniz zaman tamamlayabilirsiniz. Üstelik 35 Gün kalaya kadar kesintisiz iptal hakkıyla. Bu kampanya kredi kartına taksit seçeneklerinde geçerli değildir.

Ekstra 7.500TL'ye Varan İndirim

100.000 TL ve üzeri işlemlerinizde Ekstra 7.500 TL İndirim
50.000TL - 99.999 TL  işlemlerinizde Ekstra 3.000 TL İndirim
40.000TL - 49.999TL arası işlemlerinizde Ekstra 2.000 TL İndirim
25.000TL - 39.999 TL arası işlemlerinizde Ekstra 1.500 TL İndirim
20.000TL - 24.999 TL arası işlemlerinizde Ekstra 1.000 TL İndirim

 • Rezervasyon toplam tutarına, satın alma aşamasında ödeme yapmadan önce "çağrı merkezimizi" aramanız durumunda anında indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Yeni yapılan rezervasyonlarda geçerlidir. Geriye dönük işlem yapılamaz. Rezervasyon iptal edilip tekrar kayıt açılması halinde de kampanyadan faydalanılamaz. Rezervasyon iptali durumunda, misafirin rezervasyonunda bulunan iptal ve iade koşulları geçerlidir.
 • Diğer kupon kampanyaları ile birlikte kullanılamaz.
 • Kampanya sadece www.mngturizm.com ve çağrı merkezimizde (444 2000) geçerlidir.
 • Kampanya sınırlı sayıda kontenjan için geçerlidir.
 • MNG Turizm bildirim yapmaksızın kampanya koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar.

Paraf Premium'a Özel 500 TL ParafPara

 • 1-31 Mayıs 2024 tarihlerinde yurt içi seyahat ve konaklama sektörlerinde Paraf Premium ile tek seferde yapılacak 7.500 TL ve üzeri her harcamaya 250 TL, toplamda 500 TL ParafPara verilecektir.
 • Kampanyaya katılmak için harcama yapmadan önce Paraf Mobil’den HEMEN KATIL butonuna tıklanması gerekmektedir. 
 • Kampanyaya sadece Paraf Premium kartlar dahildir.
 • Bir kart ile kampanyaya katılım yapıldığında müşterinin tüm Paraf Premium kartları kampanyaya dahil olur. 
 • Bir müşterinin asıl ve ek kartlarıyla birlikte kampanyadan kazanabileceği en fazla ParafPara tutarı 500 TL’dir. 
 • Hedefe ulaşılan harcama hangi kart ile yapılırsa ParafPara ödülü o karta yansıtılmaktadır. 
 • Aynı gün aynı iş yerinden yapılan harcamaların ilki kampanyaya dahildir. 
 • Kazanılan ParafPara’lar, işyeri tarafından POS üzerinden yapılacak gün sonu işlemi aracılığıyla kazanım sağlanan işlemin banka sistemine ulaşmasından bir sonraki gün sistem tarafından yüklenmektedir.
 • Paraf Premium ile yapılan işlemler dahil olup; Paraf, Parafly, Paraf Genç, Business kartlar, ticari kartlar ve Halkcardlar, ParafPara kullanarak yapılan işlemler, iptal ve iade işlemleri dahil değildir. 
 • Kampanyadan kazanılan ParafParaların son kullanım tarihi 16.07.2024 saat 21:59 olup, kullanılmayan ParafParalar 17.07.2024 tarihinde geri alınacaktır.
 • ParafPara transfer işlemi ParafPara kullanımı olarak sayılmayacaktır. Transfer edilen ParafPara’lar geri alınacaktır.

Vize Bilgileri ve Gerekli Evraklar

Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Hususi pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir. İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür. Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir. Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilecektir.

Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına,Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir. Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir. Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Benzer Turlar
Ara Talep Et Canlı Destek WhatsApp