Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag, Çekya’nın baş tacı ve dünyanın mimari açıdan en zengin şehirlerinden biridir. 'Bin Kule Şehri' olarak da bilinen bu mücevher, Avrupa'nın kalbinde yer alır ve burada önemli bir kültürel ve ekonomik merkez olarak hizmet eder. Bu şehrin kraliyet mimari mirası 1000 yıldan daha eskiye dayanır ve Bohemya'nın tarihini neoklasikten günümüze yansıtır. Güzel kubbeli kiliseler, eski kuleler ve kalelerden şehre hakim olan ve sizi büyüleyecek olan Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau mimari tarzları nedeniyle Prag'da gezilecek en iyi yerleri görebilirsiniz.

Charles Köprüsü

Charles Köprüsü

Prag'da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri olan Charles Köprüsü, her Prag ziyaretçisinin mutlaka görülmesi gerekenler listesinin başında yer alıyor. Küçük Şehir ile Eski Şehir'i birleştiren antik bir Gotik taş köprüdür ve tüm Avrupa'nın en tanınmış köprüsüdür. Mimar Petr Parler gözetiminde inşa edilen bu köprü, Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles ve ülkenin en saygın azizi John of Nepomuk'un güzel eski heykelleri ile oldukça ünlüdür.

Prag Kalesi

Prag Kalesi

MS 880 civarında kurulan bu antik kale, dünyanın en büyük kompleksidir ve Prag'da ziyaret edilecek en önemli turistik yerlerden biridir. Prag'ın en tanınmış simgesidir, görkemli bir yamaçta yer alır, ufuk çizgisine hakimdir ve Küçük Şehir'in yukarısındaki Kale Bölgesi'nde şehre bakmaktadır. Surları içindeki bu kalenin en belirgin tarihi yapısı Aziz Vitus Katedrali'dir.

Ulusal Müze

Ulusal Müze

Antropoloji, arkeoloji, mineraloji ve zooloji gibi çeşitli alanları temsil eden çok sayıda önemli koleksiyona sahip olan Ulusal Müze, Prag'da ziyaret edilecek ünlü turistik yerlerden bir diğeridir. Arkeoloji sergisi, bu müzenin en önemli özelliğidir ve 1. ve 2. yüzyıla ait Roma eserlerine sahiptir. 

Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı

Harika bir şekilde inşa edilmiş Wenceslas Meydanı, Prag'ın Yeni Şehir bölgesinin önemli bir özelliğidir ve Prag'da ziyaret edilecek en iyi 10 yerden biridir. Adını Bohemya'nın koruyucu azizi olan Wenceslas Meydanı'nda bu azizin heykelini de bulabilirsiniz. 14. yüzyılda inşa edilen Wenceslas Meydanı, IV. Charles döneminde inşa edilen ve at satılan bir pazardı ve o zamandan beri şehrin önemli bir kamusal alanı haline geldi. Günümüzde çeşitli etkinlikler ve kutlamalar için kullanılmaktadır.

Belediye Binası

Belediye Binası

Prag Belediye Binası, şehirdeki Nouveau Sanatının güzel bir örneğidir. Bu sivil bina, Prag'ın en büyük ve en önemli konser salonu olan Smetana Salonu'na sahiptir. İnce vitraylardan ve resimlerden oluşan etkileyici iç dekorları ile kemer ve balkonda dev bir duvar resmi ve arkasında dev bir kubbe bulunan bu salonun görkemli cephesi oldukça dikkat çekicidir.

Ulusal Galeri

Ulusal Galeri

Avrupa'nın önemli ve ünlü sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan 1925'te inşa edilen Ulusal Galeri, Prag'da ziyaret edilecek ünlü yerlerden biridir. 19. ve 21. yüzyıla ait çok sayıda koleksiyon Veletrzni Sarayı'nda bulunur. Çek sanatçıların yanı sıra Picasso ve Monet gibi yabancı sanatçıların eserleri burada bulundu. Diğerleri heykel, moda, uygulamalı sanatlar ve fotoğraf gibi formlardır.

Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir

Eski Şehir Meydanı, Prag'da görülecek en iyi yerler arasında gelir. Tarihi meydan, merkez meydandır ve uzak ve geniş bir yelpazeden turistleri cezbetmektedir. Mekanın öne çıkan özelliği ünlü Prag Astronomik Saati ve Eski Belediye Binası Kulesini içerisinde bulundurmasıdır. 

Dans Eden Ev

Dans Eden Ev

Dans Eden Ev, Prag'ın en çok fotoğraflanan mekanları arasında yer almaktadır. Bina ofis alanı olarak kullanılmaktadır. Ziyaretçiler, çatı katındaki Fransız restoranından yüksek bir manzaranın keyfini çıkarabilirler. En iyi deneyim için, hava güzel olduğunda bu muhteşem cazibe merkezini ziyaret edin. Şüphesiz, Prag'ın en iyi turistik yerlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitua Katedrali

Prag Kalesi arazisi içinde yer alan Roma Katolik Katedrali (Katedrala St. Vita), Çekya’nın en büyük ve en önemli Hıristiyan kilisesidir. Prag Başpiskoposunun koltuğu, aynı zamanda çok sayıda azizin ve üç Bohemya kralının mezarına da ev sahipliği yapıyor.

Prag Hayvanat Bahçesi

Prag Hayvanat Bahçesi

1931'de açılan muhteşem Prag Hayvanat Bahçesi sadece şehrin en önemli turistik yerlerinden biri değil, aynı zamanda dünyanın en iyi zooloji parkları arasında yer alıyor. 

Hayvanat bahçesi, nesli tükenmek üzere olduğu düşünülen pek çoğu da dahil olmak üzere, yaklaşık 650 türü temsil eden 4.200'den fazla hayvanıyla birlikte, yerli (ve nesli tükenmekte olan) Przewalski'nin atını kurtarmadaki rolüyle dikkate değerdir. Prag’da gezilecek yerlerden biri olan bu hayvanat bahçesini mutlaka listeniz ekleyin.

Astronomik Saat

Astronomik Saat

Prag astronomik saati orta çağa kadar uzanıyor ve yıllar içinde defalarca hasar görmesine ve onarılmasına rağmen, hala dünyanın en iyi korunmuş orta çağ saati. Belediye binasının güney yüzünde yer alan, şehrin gururu ve Prag'ı ziyaret ederken mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Strahov Manastırı

Strahov Manastırı

Strahov Manastırı şehrin en eski ikinci manastırı ve Prag'ın tepelerinden birinin üzerinde bulunuyor. İlk olarak 1140 yılında inşa edilmiş, ancak çeşitli hasarlar almasından sonra defalarca yeniden inşa edilmesi gerekmiştir. Manastırın kendisi oldukça sıradan ama içindeki kütüphane tek kelimeyle şaşırtıcı. Binlerce ciltlik nadir dini ve felsefi metin içeren iki salona bölünmüştür. Ve bu yetmezmiş gibi, kütüphanelerin duvarları da inanılmaz canlı ve güzel fresklerle ustaca dekore edilmiştir

Prag’ı Keşfedin

Orta Avrupa’nın eşsiz şehri Prag kesinlikle görülmesi gereken yerlerin ilk sıralarında yer alıyor. Prag ile ilgili daha detaylı bir içerik için Prag gezi rehberi sayfamızı ziyaret edin.

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte Prag turları sayfasını inceleyebilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz.