Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Prag Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag, dünyadaki sayılı ‘UNESCO dünya mirası listesinde’ yer alan şehirlerdin biri olarak biliniyor. 1,3 milyona nüfusa sahip Prag, dünyanın en güzel şehirlerinden kabul edilmektedir. 

Dünya’nın farklı yerlerindeki şehirler, çeşitli unvanları ile anılır. Prag bu konuda da zengin bir unvan yoğunluğuna sahip. Altın Şehir, Doksanların Sol Bankası, Masal Şehri, Şehirlerin Anası ve Avrupa’nın Kalbi gibi çeşitli unvanları bulunan Prag, aynı zamanda 5 Nobel ödülüne sahip bir kenttir. 

Prag gezi rehberi ile Prag’ı tanıyıp, şehre tatile gittiğiniz zaman, nerelerde kalabilirsiniz, hangi yemekleri yiyip, nasıl eğlence aktivitelerine katılabilirsiniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile Prag Turları sayfasını inceleyebilir, buradan kendinize en uygun Prag Turları’nı seçebilirsiniz.

Prag’da  Gezilecek Yerler

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Prag, her bir sokağında geçmişin tarihi ve kültürel izlerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Prag’da gezilecek yerler kültür ile, eğlencesi ile hayatınızın en iyi tatillerinden birine fırsat verecek. 

Prag’da öncelikli görmeniz gereken yerlerden biri, Prag Kalesi. Dünyanın en büyük antik kalesi olduğu belirtilen Prag Kalesi, katedralleri, surları ve içerisindeki kiliseleri ile size muhteşem bir görüntü sunuyor. 570 metrelik uzunluğu ile yapılış tarihi olan 9. Yüzyılın en görkemli yapıtları arasında yer alan bu kale, sizi adeta kendine hayran bırakacak. 

Prag’da gidip de eski şehir meydanına uğramamak ve burada fotoğraf çektirmemek elbette olmaz. İsmi her ne kadar eski olsa da, meydan bugün Prag’ın en merkezi konumunda bulunuyor. Prag Astronomik Saat, Tyn Kilisesi, Eski Belediye Sarayı gibi birçok yapıtın bulunduğu meydanda, çok güzel bir gezi geçireceksiniz. 

Prag’da gezilecek yerler içerisinde ilginç mimarisi ile dikkatleri çeken, şehrin sembol yapıları arasında yer alan dans eden evi görmemek olmak. Bina, yapısı gereği dalgalı bir mimariye sahip ve aynı zamanda bir kadın ve erkeğin dans ediş şekillerini anımsatıyor. 

Prag’ı kuşbakışı olarak yukarıdan görmek istiyorsanız o zaman gitmeniz gereken mekan Petrin Tepesi oluyor. Tepede yer alan gözlem kulesi sayesinde tüm şehri 300 metre yükseklikten rahatlıkla izleyebilir, Prag’ı arkanıza alarak çok güzel hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz. 

Prag’da Nerede Kalınır ?

Prag’da bulunma nedeninizin özel bir sebebi yok ve sadece turistik gezi amaçlı oradaysanız, o zaman konaklayacağınız otelin de şehrin merkezine yakın bir konumda bulunmasına özen gösterin. Prag’da nerede kalınır sorusunun cevabı elbette nasıl bir otelde, hangi konsept ile konaklayacağına bağlıdır. Ancak, Prag’da kalacağınız yerin nehre yakın bir konumda, gezilecek yerlere merkezi konumda olmasına dikkat etmeniz, zaman tasarrufu ve daha fazla gezmek için size fırsat sunacaktır. 

Prag’a Ne Zaman Gidilmeli ?

Bulunduğu coğrafya gereği Orta Avrupa’nın sert kış iklim koşullarına sahip Prag, yaz aylarında da kavurucu sıcaklara sahiptir. Bu şartlarda Prag’a ne zaman gidilmeli diye soruyorsanız en uygun zamanın Mayıs ve Eylül ayları olduğunu söyleyebiliriz. Havaların kışa göre daha yumuşak, yaza göre daha serin olduğu bu iki ayda, en güzel Prag gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Prag’da Ne Yenilmeli ?

Prag’da en çok tüketilen ürünlerin başında et gelmektedir. Birçok yemekleri etli olan Prag’da, domuz eti ile yapılmış yemekleri satan restoranlarda bulunuyor. 

Prag’da ne yenilmeli sorusunun karşılığı olarak en fazla tüketilen şu yemekler ilk sırada gelmektedir: Marine edilmiş sığır filetosu. Bu yemeği hemen her restoranda görebilirsiniz. Bölgenin en meşhur yemeğidir.

Sığır etinden yapılmış olan gulaş yemeği. Yine bu yemekte hamur ile birlikte tüketilen geleneksel bir yemektir. 

Kızartılmış peynir, patates kızartması ve soslar ile atıştırmalık olarak tüketiliyor. 

Erişte benzeri görüntüsü ve tadı ile doyurucu bir yemek olarak kabul edilen halusky, lahana turşusu ve tulum peyniri ile birlikte servis ediliyor.

Bunların dışında Prag’da, balık çeşitleri, şnitzel, tavşan etinden yapılan yemekler ve hamurlu mezeler gibi çok farklı lezzetleri de tadabilirsiniz. 

Prag’da Nelere Dikkat Edilmeli ?

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gidebilmek için öncelikli olarak pasaportunuz ve Schengen vizeniz olmalıdır. 

Prag’da kullanacağınız para birimi Çek Kronu olacağı için, gitmeden önce ya da havalimanında iner inmez bu paradan temin etmelisiniz. Banka haricinde para bozdurduğunuz zaman, paranızı mutlaka kontrol edin. 

Taksi kullanacaksanız eğer, taksinizi duraktan isteyin. Yol üzerinden bir taksiyi durduğunuz zaman daha fazla para talep edebilir. 

Birçok Avrupa ülkesi gibi Prag’da da bahşiş kültürü vardır. Harcamanızın yüzde 10’u kadar bahşiş vermeniz beklenir. 

Nakit para harcamanın daha yoğun olduğu Prag’da, kredi kartı kullanımı oldukça azdır. O yüzden nakit para taşımaya özen gösterin. 

Prag’da Gece Hayatı

Prag size, gündüz sessiz bir ortamda gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri gezme fırsatı verirken, havanın kararması ile birlikte doyumsuz eğlencelerin başladığı gece hayatına sizi davet eder. Gündüz sokaklarda fazla kimse görünmezken, Prag’da gece hayatı daha hareketlidir. 

Gece kulüpleri, barlar ve diğer eğlence mekanları yönünden oldukça zengin bir yapıya sahip Prag’da, gönlünüzce eğlenebilir, eğlencenin bitmesi ile de rahatlıkla otelinize dönebilirsiniz. Prag sokaklarında Latin danslarının yapıldığı, bölge sosyetesinin takıldığı ve Amerikan kulübü tarzı işletmeleri çok fazla göreceksiniz. Prag’da gece hayatında güvenlik yönünden hiçbir sorun yaşamazsanız. 

Prag Hakkında Genel Bilgi

  • Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. 
  • 13 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. 
  • Kış ayları sert geçerken, yaz ayları da oldukça sıcak geçmektedir. 
  • Fiyatlar, Prag yerel halkına göre pahalıdır. 
  • Prag’da 30 Nisan’da Cadılar Gecesi, 
  • Mayıs ayının son haftasında Dünya kukla Festivali,
  • Eylül ayında Şarap Festivali, 
  • Haziran ayında Çek Folklor Festivali gerçekleştirilmektedir.