Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Lappi Ziyaretinde Gezilecek En Popüler Yerler

Lappi Ziyaretinde Gezilecek En Popüler Yerler 

Lapland, Laponya ya da Lappi. Üç farklı şekilde isimlendiriliyor olsa da bu üç coğrafi bölgede aynı yere işaret eder. Sayıları her geçen gün azalan Sami halkının vatanı olan Lapland, Finlandiya’nın kuzey bölgesinde yer alır. Tabiat harikası doğal güzellikleriyle kartpostalları andıran bölge, aynı zamanda kuzey ışıklarını seyretmenin en ideal adreslerindendir. Laponya; Rusya, İsveç, Norveç ve Finlandiya tarafından paylaşılmış coğrafi bir bölge olsa da bölgenin en önemli turizm merkezleri Finlandiya’dadır. “Lappi” tabiri de bölgenin Fince anılan ismidir. Kadim ve köklü Sami halkına ev sahipliği yapan bölge, kültürel turlar kapsamında her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Özellikle Yerel Sami Kültürünü yerinde keşfetmek isteyen macera tutkunlarının ilk adresi olan Laponya, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de büyülüyor. Kartpostalları andıran görünümü, gökyüzündeki rengarenk ışık geçişleri, benzersiz iglo evleriyle eşsiz bir tabiat harikası olan Lapland, seyahat tutkunlarına sayısız ayrıcalık vadediyor. Lappi ziyaretinde gezilecek en popüler terler arasında çoğunlukla tabiat harikası doğal güzellikler yer alıyor olmakla birlikte bölge kültürünü yansıtan kültürel kalıntılar da ziyaretçilerin uğrak noktalarından.  

Aurora Küresi 

Lappi ziyaretinde gezilecek yerler arasında ilk sırada Aurora Küresi yer alıyor. Kusursuz bir manzaraya ev sahipliği yapan bu camdan müze, kuzey ışıklarının konforla seyredebilme imkanı sunuyor. Aurora Küresi ismini, Aurora adı verilen ve kuzey ışıklarının seyrini ifade eden görsel şölenden alıyor. Güneş fırtınalarının yakıcı etkisiyle renk oyunlarının ortaya çıktığı kuzey ışıkları, adeta gökyüzünde sanatsal bir tablo sunuyor. Mavi, yeşil, sarı ve kırmızı renklerinin hemen her ara tonuna günün ve gecenin belli saatlerinde ev sahipliği yapan gökyüzü, Lappi’nin kusursuz atmosferinde sıra dışı bir manzara deneyimi vadediyor. Üstelik cam ev olarak bilinen Aurora Küresi’nde konaklamak da mümkün. 

Santa Clous Köyü 

Lappi, özellikle yılbaşı döneminde gezi tutkunlarının en uğrak noktası. Her yıl, yılın ilk gününde yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bölgenin en önemli özeliği Noel Baba’nın yaşadığı düşünülen köy olan Santa Clous Köyü’ne ev sahipliği yapıyor olması. Birçok kültürel turun düzenlendiği ve Noel Baba’nın yerinde keşfedildiği Santa Clous Köyü, benzersiz bir atmosfere sahip. 

Hemen yılın her dönemini ahşaptan evleriyle bembeyaz kar altında geçiren köy, herkesin hayalinde canlanan Noel Baba figürünü en gerçekçi şekilde yansıtıyor. Santa Clous Köyü’nde yerli Noel Baba ile sohbet edebilir, ona merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Aynı zamanda Laponya mutfağından seçkin lezzetler sunan restoranlara da sahip olan köy, Lappi’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almalı. 

Üstelik Santa Clous Köyü’nde Ren Geyiklerinin çektiği kızaklı arabaları sürme deneyimi de yaşayabilirsiniz. Tüm bu aktivitelerden de anlaşılacağı üzere Lappi, yılbaşı turları için en ideal adreslerden biri. 

SantaPark 

Doğal güzellikleri ve benzeri olmayan atmosferiyle dünyanın en özel noktalarından biri olan Lappi’de gezilecek yerler arasında eğlence mekanları da bulunuyor. Farklı konseptlerde hizmet veren eğlence mekanları büyüleyici konseptleri ve bölgenin kültürünü yansıtan içeriğiyle benzersiz bir eğlence deneyimi vadediyor. Finlandiya’nın Rovaniemi kenti yakınlarında Santa Clous Köyü’nde yer alan SantaPark, eğlence tutkunlarına doyasıya vakit geçirebilme imkanı sunuyor. 

Levi

Lapland’da gezilecek yerler kapsamında mutlaka uğramanız gereken bir diğer adres de Levi’dir. Lappi’nin kusursuz atmosferine aynı şekilde ev sahipliği yapan merkez, daha çok kayak severlerin ilgisini çekecek detaylara sahip. Oldukça etkileyici bir kayak merkezine sahip olan Levi, aynı zamanda snowmobile turlarıyla da ziyaretçilere kusursuz anlar vadediyor. 27 teleski ve 43 kayak pistinden oluşan devasa kayak merkeziyle, kış sporlarında dünyanın en önemli noktalarından biri olan Levi, Laponya’da gezilecek yerler arasında.

Rovaniemi 

Laponya’nın başkenti olan Rovaniemi, aynı zamanda bölgenin en turistik şehri konumunda. Kusursuz ve benzersiz bir tabloyu andıran eşsiz tabiata sahip olan şehir, sunduğu tüm doğal güzelliklerin yanı sıra etkileyici aktiviteleriyle de cezbediyor. Lappi ziyaretinde gidilecek en popüler yerler arasında ilk sırada yer alan Rovaniemi, ayrıca gece hayatıyla da ünlü. Santa Claus Köyü’nü de içine alan kent, Lappi’deki kutu dairesinin geçtiği noktalarından sadece biri. 

Eşsiz doğal güzelliğiyle bembeyaz ve yeşillerle dolu bir tabloyu andıran şehir merkezi, kalabalıktan uzak bir yürüyüş için oldukça ideal. Nüfus yoğunluğu bakımından bölgenin en yoğun şehri olsa da Rovaniemi sakinleri soğuk havada dışarda olmayı pek tercih etmiyor. Gönül rahatlığıyla şehrin tadını çıkarabilir, gemi turlarına ya da kış turizmi sporlarına katılabilirsiniz. 

Lemmenjoki Ulusal Parkı 

2.850 km kare üzerine inşa edilen Lemmenjoki Ulusal Parkı, Lappi ziyaretinde gezilecek en popüler yerler arasında bulunuyor. Kusursuz bir doğaya ve eşsiz bir tabiata ev sahipliği yapan Lemmenjoki Ulusal Parkı, seyahat tutkunları için pek çok ayrıcalık da sunuyor. Gezi severler için dizayn edilen küçük tekneleri ve köprüleri bünyesinde barındıran parkta uzun ve benzersiz bir yürüyüş yapmak mümkün. Üstelik park içerisinde ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz ahşap kulübeler de bulunuyor. 

Urho Kekkonen Ulusal Parkı 

Yılın her döneminde eşsiz tabiatıyla ziyaretçileri adeta büyüleyen Urho Kekkonen Ulusal Parkı da Laponya ziyaretinde gezilecek en popüler yerler arasında yer alıyor. Gezginlerin uğrak noktası olan milli park, uzun yürüyüş rotaları için oldukça uygun. Her yıl yüz binlerce ziyaretçiye misafirperverlik yapan Urho Kekkonen Ulusal Parkı, Laponya’nın önemli simgelerinden biridir. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile Lapland Turları sayfasını inceleyebilirsiniz.