Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Ve Şehirler

Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler ve Şehirler

Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden biri olan Karadeniz, sadece Türkiye’ye ait olmayan, birçok ülkenin kıyısı olduğu büyük bir denizdir. Bir yanda Anadolu, bir yanda Kafkaslar ve diğer yanda da Güneydoğu Avrupa’nın arasında kalan Karadeniz, uzunluğu 8 bin 500 kilometre olan kıyı şeridine sahiptir. Kıyı şeridi böylesine uzun olunca Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülke bulunuyor.

Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler ve şehirlere birlikte bakalım.

6 ülkenin Karadeniz’de kıyısı bulunuyor

Karadeniz dolayısı ile Türkiye’nin sürekli etkileşim halinde olduğu 6 ülkenin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. 461 kilometre kare coğrafi alanı kapsayan Karadeniz’in batısında Bulgaristan, doğusunda Gürcistan, batısında Romanya yer alıyor. Yine Karadeniz’in kuzeydoğusunda Rusya, güney kesimi boyunca Türkiye, kuzeyinde ise Ukrayna yer almaktadır.

Bulgaristan

bulgaristan

Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler içerisinde yer alan Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne tam üye bir ülkedir. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Karadeniz’in kıyısında yer alan Bulgaristan’ın Varna ve Burgaz kentleri, Karadeniz’e kıyısı bulunan önemli şehirleridir. Avrupa’nın en büyük 16. şehri konumundaki Bulgaristan’da tarihi ve kültürel anlamda çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. Alexander Nevsky Katedrali, Borisova Gradina Parkı, Antik Roma Tiyatrosu ve Saint George Kilisesi ile daha birçok gezilecek yerleri Bulgaristan Turları ile yakından tanıyabilirsiniz.

Gürcistan

gurcistan

Gürcistan, Karadeniz’in doğusunda yer almaktadır. Başkenti Tiflis olan Gürcistan’ın batı sınırı Karadeniz tarafından belirlenmiştir. 4 milyona yakan nüfusa sahip Gürcistan, kültür, sanat ve gastronomi alanında da gelişmiş bir ülkedir. Karadeniz sahil şeridinde yer alan Sohum, Batum ve Poti illeri en önemli illerin başında geliyor. Gürcistan’da, Tiflis ve Batum şehirleri başta olmak üzere Barış Köprüsü, Cuma Camii, Alfabe Kulesi gibi birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Gürcistan Turları, sayesinde ülkenin en önemli tatil beldeleri hakkında bilgi alabilir, hayatınızın en iyi tatillerinden birini geçirebilirsiniz.

Romanya

romanya

Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler içerisinde yer alan Romanya, Karadeniz’in batısında yer almaktadır.  Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Avrupa’nın kesişim noktasında yer alan Romanya’nın başkenti Bükreş’tir. 1877 yılında bağımsızlığını ilan eden ve bir yıl sonra tanınan Romanya, 238 bin 391 kilometre kare toprak bütünlüğüne sahiptir. 21 milyondan fazla nüfusa sahip Romanya’nın Köstence ve Mankalya illeri Karadeniz’e kıyısı olan önemli sahil kentleridir. Dünyanın turistik açıdan en hızlı büyüyen 4. Ülkesi konumundaki Romanya’da, Tuna nehri başta olmak üzere pek çok güzellik ve tarihi eser bulunmaktadır. Romanya Turları ile Romanya’nın gezilmesi gereken tüm bölgeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Rusya

rusya

Rusya, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında en güçlü ekonomiye sahip ülkelerden biridir. 17 milyon kilometre kareden fazla toprağı bulunan Rusya’nın, 147 milyonu aşkın nüfusu vardır. Başkenti Moskova olan Rusya’nın Soçi ve Novorssiysk şehirleri Karadeniz’e kıyısı olan en önemli şehirlerdir. Turizmi, doğal kaynakları, insan kaynağı gibi birçok noktası ile ön plana çıkan Rusya’yı, Rusya Turları ile daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Ukrayna

ukrayna

Yüz ölçümü büyüklüğü ile tamamı Avrupa’da olan en büyük ülke konumundaki Ukrayna, Karadeniz’in kuzeyinde yer almaktadır. Rusya, Belarus, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova’ya komşu olan Ukrayna’nın Karadeniz’e ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. 41 milyonu aşkın nüfusa sahip Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Ukrayna’daki tarihi ve gezilecek yerleri, Ukrayna’daki eğlence hayatı ile ilgili detaylı bilgilere Ukrayna Turları ile çok rahat ulaşabilirsiniz.

Türkiye

turkiye

Türkiye, Karadeniz’in güneyi boyunca devam eden, bölgenin en büyük ülkelerinden biri konumundadır.  783 bin 356 kilometre kare toprak bütünlüğüne sahip Türkiye’nin başkenti Ankara olmakla birlikte, Trabzon, Samsun, Ordu, Giresun, Sinop ve Zonguldak, Karadeniz’e kıyısı olan illerdir. Türkiye, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında, Bulgaristan’dan sonra en fazla kıyı iline sahip ikinci il konumundadır.

Karadeniz’e kıyısı olan iller listesi

Yazımızın önceki bölümünde ülkelerin Karadeniz’e kıyısı olan illerinden bazılarını yazmıştık. 6 ülkenin62 tane ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Karadeniz’e kıyısı olan illerin tam listesi ise şu şekilde:

Bulgaristan: Bulgaristan’ın, 14 ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Bu iller sırasıyla: Ahtopol, Albena, Alçık, Burgaz, Emona, Golden Sans, Kiten, Nesebar, Obzor, Pomorie, Primorsko, Rusalka, Sozopol, Sunny Beach’dır.

Gürcistan: Gürcistan’ın 10 ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Gürcistan’ın Karadeniz’e kıyısı olan illeri: Batum, Chakvi, Gagra, Gonio, kabuleti, Kvariati, Pitsunda, Poti, Sohum, Ureki’dir.

Romanya: Romanya’nın, 11 ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Bu iller: Jupiter, Coatineşti, Köstence, Mamaia, Mangalia, Neptun, Olimp, Saturn, Tasilşasi, Vama Veche, Venus’tür.

Rusya: Rusya’nın Anapa, Novorossiysk, Soçi, Tuapse illeri olmak üzere 4 ilnin Karadeniz'e kıyısı bulunmaktadır.

Ukrayna: Ukrayna’nın Karadenizin’e kıyısı olan illeri 11 tane olmakla birlikte, bu iller:  Alupka, Aluştta, Eupatoria, feodosya, Gurzuf, Kreç, Köstebel, Odessa, Sivastopol, Sudak, Yalta’dır.

Türkiye: Türkiye’nin Karadeniz kıyısı boyunca 12 ili bulunmaktadır. Bu iller sırasıyla: Artvin, Giresun, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak ve Kırıklareli’dir.