Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

İngiltere'de Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

İngiltere’de Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi

İngiltere, her zaman Avrupa’nın en popüler yerlerinden biri olmuştur. Bu ülkeyi çekici yapan şey hiç tartışmasız zengin kültürel mirası ve göz alıcı manzaralarıdır. Her zevke hitap eden birbirinden destinasyonlara sahip bu ülkede en büyük şehirlerden kırsal bölgelere kadar gezilecekler listenize ekleyebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır.

İngiltere her ne kadar bir ada ülkesi ve küçük bir yüzölçümüne sahip bir ülke olsa da gezilecek birçok farklı destinasyon mevcut. Sizin için hazırlamış olduğumuz İngiltere’de gezilecek yerler listesi, tatil planlarınıza dahil edebileceğiniz en güzel yerleri içeriyor. 

Londra

Londra

Londra, İngiltere’nin başkenti ve canlı bir şehir olmasıyla ön plana çıkan bir yer. Birçok farklı kültürü içerisinde barındıran bu güzide kent, Big Ben, Parlamento binası gibi önemli yapıları içerisinde barındırıyor. Londra ayrıca bahçede dolaşmak, sanat mekanlarında gösterileri izlemek ve Queen Elizabeth Park'taki en hızlı bisiklet parkurunda pedal çevirmek gibi tonlarca büyüleyici aktivite sunuyor. Ayrıca Thames Nehri'nde tekne gezintisine çıkabilir ve Olimpiyat parkurunda akarsu raftingini deneyebilirsiniz. 

Cambridge

Cambridge

Doğu İngiltere'de Cam Nehri üzerinde bulunan Cambridge, dünyaca tanınan Cambridge Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere'de turistler tarafından ziyaret edilen en önemli yerlerden olan Cambridge, tatilcileri memnun etmek konusunda seçim yapmak için çok fazla seçenek sunuyor.

Öncelikle Cambridge Üniversitesi ile tanınan bu şehir, en fazla sayıda korunmuş anıtsal yapıya sahip olmasıyla bilinmekte ve bu onu dünyanın en büyük şehirlerinden biri yapmaktadır. Özellikle mimarlık öğrencileri ve meraklıları tarafından İngiltere'de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Liverpool

Liverpool

Liverpool, Kuzeybatı İngiltere, Mersey Nehri ve İrlanda Denizi'nin kesiştiği yere yakın bir şehirdir.  Mimarisi, pop kültürü mirası, dünya çapında tanınan futbol kulüpleri, bu şehrin önde gelen birçok şeyden bazılarıdır. 

Liverpool ayrıca bazılarının tarihi 1500'lere kadar uzanan en eski mimari harikalara ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Bristol

Bristol

Bristol, Banksy'nin grafiti sanatı ve Clifton Asma Köprüsü gibi yenilikçi mimari harikalarıyla tanınan hareketli ve renkli bir şehirdir. Bristol, İngiltere'nin güneybatısında, Avon Nehri üzerinde bulunmaktadır. Bristol özellikle de bir kültür meraklısıysanız görmeniz gereken bir yerdir çünkü şehir çok canlı ve kültürel olarak çeşitlidir.

Birmingham

Birmingham

Birmingham, İngiltere'nin West Midlands bölgesinde bir şehirdir. İngiltere’de gezilecek yerler listesinde ilk sıralara almanız gereken bu şehir 1.140.000 nüfusu ile Londra dışındaki en büyük ve en kalabalık İngiliz şehridir. 

Birmingham, onu çok çeşitli ve eşsiz bir şehir yapan çok çeşitli kültürel cazibe merkezlerine sahiptir. Avrupa'nın en büyüğü olan Birmingham Repertuar Tiyatrosu ve şehir merkezinde bulunan Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi, şehrin başlıca turistik mekanlarından bazılarıdır.

Göller Bölgesi

Göller Bölgesi

Göller bölgesi, İngiltere'nin kuzeybatısında Cumbria'da bulunan bir alan ve bir Milli Parktır. İngiltere'de her yıl turistler tarafından ziyaret edilen tüm yerler arasında tatilcilerin en gözde tercihlerinden biri olarak popülerdir. 

Bölgenin göz kamaştırıcı manzarası, her yaştan insan için ideal olan aktiviteler, enfes yeme-içme mekanları, erişilebilir olağanüstü kolaylık - bunların tamamı ve daha fazlası Göller Bölgesi'ni birçok kişi tarafından aranan bir bölge haline getirmektedir. 

Manchester

Manchester

İngiltere'nin kuzeybatısında yer alan Manchester, zengin bir endüstriyel miras şehridir. Şehir, özellikle eşsiz mimarisi, ikonik müzik sahnesi, sporun kültürü üzerindeki etkisi ve çok daha fazlası ile tanınır. İngiltere'nin ikinci şehri olarak popüler hale gelen Manchester, bir zamanlar kütüphaneler, gece kulüpleri ve gururlu bir spor geçmişi ile bir kültür cennetine dönüşen ve İngiltere'de ziyaret edilecek en önemli yerlerden biri haline gelen bir endüstrinin özetiydi.

Oxford

Oxford

Güney İngiltere'nin merkezinde yer alan Oxford, şehrin merkezindeki 38 kolejinin mimarisi, ile büyüleyici bir görünüme sahiptir. İnsanların şehri bir kez gördükten sonra unutmasını imkansız kılan şey, büyüleyici mimarinin ve akademik şöhretinin tezahürüdür.

Ancak Oxford'un cazibesi Üniversitelerle sınırlı değildir, güzel kütüphanelere, kalelere ve hatta yer hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edilebilecek hapishanelere sahiptir ve onu İngiltere'deki en ikonik yerlerden biri yapan da budur.

Nottingham

Nottingham

Robin Hood efsanesinde önemli olan Nottingham, arkaik dönemden bu yana defalarca yeniden yapılan Nottingham Kalesi Müzesi ve Sanat Galerisi ile tanınır. 

Şehrin dört bir yanındaki hoş yeşillikler, sayısız kültür merkezi, lüks markalardan bağımsız işletmelere kadar her şey, alışveriş açlığınızı gidermek için bu bölgede sıralanmıştır. Bu şehirde kesinlikler herkes kendine göre bir şey bulabilir.

British Museum

British Museum

Londra'da bulunan British Museum şüphesiz en iyi turistik yerlerden biridir ve gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yerdir. Herkes için dünyanın müzesi olarak hizmet veren, 8 milyondan fazla ürünle, insan uygarlığının ilk çağlardan günümüze uzanan tarihini kapsayan oldukça büyük bir koleksiyona sahiptir. 

Crystal Palace

Crystal Palace

Güneydoğu Londra'nın gökyüzüne dokunan binaları ve eski titreşimleri arasında dinlenen Crystal Palace Park, ziyaretçilerin bazı eğlence aktivitelerine katılarak öğrenebilecekleri, sağlıklarını ve esenliklerini sürdürebilecekleri, türünün tek örneği olan bir yerdir. Ayrıca, insan yapımı mirasların eşlik ettiği bir dizi önemli doğal cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır. İnsanların bir araya geldiği tüm ulusal spor etkinliklerinin merkezidir.

Stonehenge

Stonehenge

Gezegenimizin en eski dünya mirası alanlarından biri olan Stonehenge, İngiltere’de kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. En az 4500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinen bu 20 kilometrekareden fazla bir alanı kaplayan tarihi yapı, insanlığın dehasına hayran olmanızı sağlayacaktır.

Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge, Thames Nehri üzerinde bulunan ve Londra için sembolik hale gelen ikonik bir köprüdür. Daha önceki zamanlarda, bu kulenin içinde bulunan bir kraliyet hapishanesinden dolayı “Londra Kulesi” olarak da adlandırılmıştır. Bu köprü, baskül ve asma elemanlarının benzersiz bir kombinasyonu ile inşa edilmiştir. İnşası 8 yıl süren bu yapı mükemmel mühendislik ve tasarım örneğidir.

Thames Nehri

İngiltere’de gezilecek en önemli yerlerden biri olan, bakir güzelliği ve sakin atmosferi ile popüler olan Thames Nehri, Londra şehrinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olarak bilinir. Londra'nın turizm ve ekonomisinin de ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. İngiltere'nin doğusundan batısına en ünlü nehir olan Thames Nehri, lüks otellerden kruvazör gemilerine kadar birçok şeye ev sahipli yapmaktadır.

Westminster Manastırı

Westminster Manastırı

Westminster Abbey, Büyük Britanya'nın zengin tarihine ve mirasına tanıklık etmiş dini bir yapıdır.  İngiltere'deki Westminster Şehri'nin baş tacıdır. Eskiden Saint Peter Collegiate Kilisesi olarak bilinen bu gotik kilise, monarşi için büyük dini öneme sahip bir yer olmuştur.

Old Trafford

Old Trafford

Manchester Center'ın güneyinde yer alan Old Trafford, İngiltere'deki en büyük kulüp futbol stadyumu ve egzotik Manchester Turist cazibe merkezlerinden biridir. Burada heyecan verici bir futbol maçı için bilet alarak ülkenin futbol kültürüne canlı tanıklık edebilirsiniz. Bir futbol maçına zaman ayıramasanız bile içinde bulunan müzeyi gezerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Manchester Belediye Binası

Manchester Belediye Binası

Neo Gotik bir sivil yapı olan Manchester'daki Belediye Binası gerçekten mükemmel ve Manchester'da görülecek tüm ünlü yerler arasında görülmeye değer bir yer. İngiliz mimar Alfred Waterhouse tarafından tasarlanan Manchester Belediye Binası muhtemelen şehirdeki en iyi kilometre taşı olarak görülüyor. Birleşik Krallık'ta Neo Gotik tasarımın en iyi örnekleri arasında da gösterilmektedir.

John Rylands Kütüphanesi

John Rylands Kütüphanesi

John Rylands Kütüphanesi, Manchester'daki diğer tüm ünlü yerler arasında muhtemelen en çok ziyaret edilen yer olarak görülmektedir. Burası, pek çok insanın hayatı boyunca bir kez olsun gözünün önüne bile getiremeyeceği nadir el yazmalarının ve kitapların meskeni olarak bilinmektedir.  

Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi

Müzenin 4,5 milyar yıllık 80 milyondan fazla nesneden oluşan koleksiyonundan eşsiz hazineleri barındıran Londra Doğa Tarihi Müzesi galerisinde Dünya tarihini araştırabilirsiniz. Müzede görülmesi gereken en önemli şeyler arasında uzaydan gelen göktaşları, dinozorların fosilleri ve Hintze Salonu'ndaki dev mavi balinanın iskeleti yer almaktadır.  

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı 1703 yılında Buckingham Dükü için inşa edilmiştir ve 1837'den beri İngiliz kraliyetlerinin resmi ikametgahı olmuştur. Ancak bugün, Birleşik Krallık'taki en prestijli turistik yerlerden biri olarak kabul edilmektedir.

İngiltere’yi Keşfedin

İlgi çekici tarihi, enerji dolu kentleri, zengin sosyal gelenekleri ile her ziyaretçisini kolaylıkla büyüleyebilecek bir ülke İngiltere. İngiltere’de gezilecek birçok yer birçok mekan mevcut. Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte İngiltere turları sayfasını inceleyerek, planlarınız için ilk adımı atabilirsiniz.