Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Fransa’da Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer Önerisi

Fransa’da Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer Önerisi

Fransa, Avrupa’nın batısında yer alan ülkelerden biridir; başkenti ise günümüzde aşıklar şehri olarak anılan Paris’tir. Pek çok alanda Avrupa’nın lider ülkelerinden birisi olan Fransa, dünyayı etkileyen milliyetçilik akımının doğduğu topraklar olarak tanınır. Oldukça derin bir tarihe sahip olan ülke, medeniyet ve kültür sahasında hatırı sayılır bir yerdedir. Özellikle sanat ve kültürel etkinlikler noktasında birçok ülkeye oranla öndedir. Özgürlüğü iliklerinize kadar hissedeceğiniz Fransa, aynı zamanda Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali başta olmak üzere görülmesi gereken pek çok yapıya da ev sahipliği yapar. Sahip olduğu zenginliği çok iyi değerlendiren ülke, bu gün Avrupa’nın en çok turist ağırlayan merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Siz de her yıl ziyaretçi akınına uğrayan ülkeye yurtdışı turları sayesinde uygun fiyatla gidebilirsiniz. 

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi

Aşıklar şehri Paris’in simgelerinden olan Eyfel Kulesi, dünyaca ünlü yapılardan birisi. Kule, ziyaretçilerinde zirve noktasında eşsiz bir manzara vaat ediyor. Ayrıca hemen aşağısında yer alan Champ de Mars, yemyeşil ve yumuşacık çimenlerde leziz bir piknik fırsatı sunuyor. Eğer ki Eyfel Kulesi’nin zirvesine çıkıp manzaraya tanıklık etmek ve ardından piknik yapmak istiyorsanız, Parisien yaşam tarzına hoş geldiniz. Eyfel kulesinin yanı sıra Paris, daha pek çok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Bu şehri daha yakından tanımak ve Fransa seyahatiniz sırasında Paris’e özel bir parantez açmak istiyorsanız, Paris gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz. 

Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi

Paris’te bulunan Şanzelize Caddesi, Fransa ziyaretiniz sırasında uğramanız gereken noktalardan birisi. Cadde üzerinde dünyaca ünlü markaların yanı sıra pek çok hediyelik eşya dükkanı yer alıyor. Caddeyi dilediğiniz zaman dolaşabilirsiniz; ancak yılbaşında yapılan ışıklandırmalarla bir başka güzel olduğunu söylemekte yarar var. 

Disneyland Paris 

Disneyland Paris

Fransa gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Disneyland Paris’tir. İki bin hektar alana inşa edilen Dineyland Paris, ziyaretçilerine birbirinden farklı eğlence imkanı sunuyor. Her köşe başında bir Disney karakterlerine rastlayacağınız bu park, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap ediyor. Paris’le özdeşleşen Disneyland’ın ziyaret saatleri ise 10.00-20.00 arası. 

Zafer Takı 

Zafer Takı

Fransa’nın simgelerinden birisi olan Zafer Takı, Şanzelize Caddesi’nin batısında yer alıyor. Yüksekliği 49 metre olan tak, Fransa denilince akla ilk gelen kültleşmiş simgelerden birisi. Napolyon Nonapart’ın isteği üzerine inşa edilen yapı, uzun bir caddenin başlangıcında bulunur ve içerisinde savaşta kaybedilen askerler için bir anıt mezar vardır. 

Louvre Müzesi 

Louvre Müzesi

Fransa turlarının vazgeçilmez adreslerinden birisi olan Louvre Müzesi, şehirle özdeş yapısının yanı sıra dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Mona Lisa tablosunun da sergilendiği müze, Fransa seyahatiniz esnasında uğramanız gereken kültür duraklarından birisi. 

Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi

Paris’te bulunan Lüksemburg Bahçesi, 25 hektarlık bir alan üzerinde kurulu. Lüksemburg Sarayı’nı da içine alan bahçe, kestane ağaçlarıyla çevrili ve ortasında sekizgen biçiminde bir göl bulunuyor. Geziniz esnasında iyi bir mola olabilir. Pompidou Merkezi 

Pompidou, sanat sergileri için inşa edilen bir yapı. Her yıl yüzbinlerce insan tarafından ziyaret edilen merkez, yurtdışı turlarının olmazsa olmazlarından birisi. Çeşitli sanatları yakından incelemenize olanak tanıyan merkezin açılış tarihi ise 1977. Pompidou’nun en önemli özelliklerinden birisi de son derece etkileyici, modern ve sanatsal tasarımı. 

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi

Tren istasyonu olarak inşa edilen bu müze, günümüzde 19 ve 20. yüzyılın önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sanatla ilgileniyorsanız, bu müzeyi ziyaret etmekte fayda var. 

La Cite du Vin 

La Cite du Vin

Gerek etkileyici tasarımı gerekse modern mimarisiyle Fransa gezi rehberinde yer almayı hak ediyor. Özellikle şarapla yakından ilgiliyseniz, burayı pas geçmeyin deriz.

Nates Botanik Bahçesi 

Nates Botanik Bahçesi

Nates Botanik Bahçesi, 1829 yılında oluşturulmuş. Dönemin kralı 15. Louis, Fransız gemi kaptanlarına gittikleri her yerden farklı bitki tohumları getirmelerini emreder. Getirilen bitki tohumlarının hepsi belirli bir bölgeye dikilir ve yetiştirilir. Dünyanın farklı yerlerinden bitki örneklerini Fransız anakarasında incelemenize fırsat tanıyan bahçede 500 farklı tür yer alıyor. 17 dönümlük arazi üzerine inşa edilen bahçe, şehrin nefes alma noktalarından birisi. 

Notre Dam Du Haut

Notre Dam Du Haut

1955 yılında inşa edilen yapı özellikle modernist mimarisiyle dikkat çekiyor. Berfort’tan 25 kilometre uzaklıkta bulunan Notre Dam du Haut, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 

Versay Kalesi 

Versay Kalesi

Versay kalesi ya da bilinen adıyla Versay Sarayı, klasik Fransız mimarisinden izler taşıyan bir şatodur. Sarayın ilk binasına 1661 yılında başlanmasına karşın sürekli eklemeler yapılmıs ve bu nedenle tamamlanması bir hayli uzun sürmüştür. Günümüzde müze olarak kullanılan sarayı ziyaret ederek Fransa gezinizi renklendirebilirsiniz. 

Colmar Şarap Kasabası 

Colmar Şarap Kasabası

Özellikle nostalji seven bir yapıya sahipseniz, Colmar size hitap ediyor. Şarap severlerin uğrak noktası olan kasaba, her yıl Fransa Turları kapsamında ülkeye gelen on binlerce ziyaretçileri ağırlıyor. 

Terreaux Meydanı

Terreaux

Çevresinde görülmesi gereken birçok yapı olan Terreaux Meydanı, Fransa gezilecek yerler listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. Meydan tarihi bir nitelik taşıyor ve bu nedenle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Son derece işlek olan Terreaux’ta gezerken etrafınızı dikkatli şekilde incelemeyi unutmayın; zira meydanda hem geleneksel hem de modern çizgilere sahip yapılar yer alıyor. 

Machine Of The Isle Of Nantes 

Machine Of The Isle of Nantes

Machine Of The Isle Nantes, Nantes’te inşa edilen bir çeşit tema park. Birçok mekanik hayvanın olduğu kampta eğlenmemek neredeyse imkansız. Parkta göreceğiniz hayvanların esinlenildiği kaynaksa Jules Verne kitapları. Nantes’e yolunuz düşerse uğramayı ihmal etmeyin. 

Notre Dame de La Garde

Notre Dame de La Garde

Fransa’nın en turistik yerlerinden birisi olan Notre-Dame de la Garde dünya çapında ünlü bir mekan. Yapının uzunluğu 162 metre ve bulunduğu şehrin en yüksek noktası. Tarihi mekanları ve şehir manzarası izlemeyi seven bir yapınız varsa, Notre Dame de La Garde gezilecek yerler listenizde yer almalı. 

Les Catacombes 

Les Catacombes

Mezarlıklar çoğu zaman insanları korkutur. Paris Yer Altı Mezarlarını ise büyük bir merakla ziyaret edeceğinizden eminiz. 19. yüzyılda Paris’te meydana gelen mezar sorununa çözüm olarak yer altı mezarları oluşturulmuş. Zamanında bir soruna çözüm için oluşturulan mezarlar, bugünse en çok turist ağırlayan marjinal mekanlara dönüşmüş. 

Marsilya Katedrali 

Marsilya Katedrali

Son derece renkli yapısı ve mozaik süslemeleriyle dikkat çeken Marsilya Katedrali, Bizans mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak gösteriliyor. Eğer tarihi mekanlara ilgili biriyseniz, Marsilya Katedrali tam size göre. 

Rohan Sarayı 

Rohan Sarayı

Rohan sarayı, Rohan Hanesi için 18. yüzyılda inşa edilmiş; günümüzde ise güzel sanatlar ve dekoratif sanatlar müzesi olarak kullanılıyor. Eğer bu tarz sanatlara ilgiliniz varsa iyi bir tercih olabilir. 

Palais Longchamp 

Palais Longchamp

Palais Longchamp geçmişte şehrin su sorununu çözmek amacıyla oluşturulmuş; bugünse şehrin huzur veren noktalarından birisi. Ülkenin ilk hayvanat bahçelerinden birini de bünyesinde barındıran Palais Longchamp, Fransa gezilecek yerler listesinde olmayı hak edenlerden. 

Fransa Hakkında Genel Bilgiler

Fransa geziniz sırasında şimdi sıralayacağımız bilgiler konforlu bir seyahat geçirmeniz için yardımcı olabilir. 

Para Birimi: Fransa, Avrupa ülkesi olması nedeniyle Euro para birimini kullanıyor. 

Konuşulan Dil: Fransa’da genel olarak Fransızca konuşuluyor; ancak yerel halkın büyük çoğunluğu İngilizceye de hakim.

İklimi: Fransa’da birden fazla iklim hüküm sürer. Ülkenin doğu yarısında karasal iklim hakimdir. Güneydoğusu ise Akdeniz ikliminin etkisi görülür.