Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Fas'ta Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Fas'ta Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Son yıllarda özellikle Türkiye’den çok sayıda kişinin ziyaret ettiği ülkelerden biri haline gelen Fas, tam adıyla Fas Krallığı, dünyanın birçok yerinden de her yıl yüzbinlerce turist ağırlıyor. Afrika kıtasında olmasına rağmen, Afrika Birliği’ne bağlı olmayan tek ülke unvanına da sahip Fas, birçok özelliği ile Avrupa ülkelerine benzemekte ve Batıdaki yer olarak adlandırılmaktadır.

Uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kalmış olan Fas, bir Afrika ülkesi olmasına rağmen, Avrupa’ya olan yakınlığı ile Avrupa kültürüne de daha yakındır. Fas’ta, kültürel, tarihi ve coğrafi anlamda gezilecek birçok yeri bulunmaktadır. Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer, güzel bir Fas turu geçirmenize olanak sağlayacaktır. 

Fas İsminin Önüne Geçmiş Şehir: Kazablanka

Kazablanka

Bazı şehirler ve mekanlar, bulundukları ülkelerin adının ya da başkentinin önüne geçmiştir. Kazablanka’da böyledir. Fas denilince ilk akla gelen yerlerden biri hiç şüphesiz Kazablanka’dır. Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde ilk sırada mutlaka Kazablanka olmalıdır. Fransız sömürgesinin en net şekilde görüldüğü şehirde, ülkenin diğer bölgelerinde çok da bulunmayan lüks alışveriş merkezlerini, yeme içme sektörünü göreceksiniz. Kazablanka’nın en önemli özelliklerinden biri de,  okyanusa açılan plajlarının bulunmasıdır. Geziniz sırasında Afrika sıcaklıklarından bunaldığınız zaman, Kazablanka’nın serin sularında serinleyebilirsiniz. 

Safari Turlarının Adresi Sahra Çölü Olmuş Durumda

Sahra Çölü

Fas denilince, çöl iklimini pas geçmemek gerekmektedir. Ülkedeki Sahra Çölü, her yıl Safari Turu yapmak isteyen misafirlerine ev sahipliği yapıyor. Belirli dönemlerde düzenlenen bu safari turlarına katılabilir, unutamayacağınız çok güzel Fas anıları biriktirebilirsiniz. 

Çöldeki Yaşamın Adresi Merzouga

Merzouga

Fas’ın Cezayir’e en yakın konumunda bulunan Merzouga, bir yanda çöl esintisi bir yanda palmiye ağaçlarının gölgesini sunuyor. Köy halkı tarafından düzenlenen ve gayet mutlu geçen deve turlarına katılabileceğiniz Merzouga’da, gün doğumunu ve gün batımının en harika görüntülerini yaşayabilirsiniz. Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde farklı etkinlikler imkanı sunan Merzouga’da, bölgede bulunan Berberi çadırlarında bölgeye özgü müzikler eşliğinde, yöresel yemekler yiyebileceksiniz. 

Fes, Unutulmaz Fotoğraf Karelerinize Ev sahipliği Yapıyor

Fes

Osmanlı döneminde ülkeye gelen fesler dolayısı ile ülkeye adını vermiş olan Fes şehridir.  Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde tarihi ve kültürel yapısı ile yer alan  Fes şehri, ülke tarihinin en eski ticaret merkezlerinden biri konumundadır. Yaşayan Orta Çağ İslam Kenti unvanına da sahip olan Fes şehrinde, pazar yerleri, anıt alanları çok güzel fotoğraf kareleri çekmenize imkan tanıyor. İslami eğitimlerin verildiği Medersa Bou Inania ve Medersa El-Attarine de şehirde görmeniz gereken yapıtlardan sadece birkaçı. 

Her Bölgesinde Geçmişin İzi Bulunan Başkent: Rabat

Rabat

1956 yılında Fransız sömürgesinden kurtulan ve bağımsızlığını ilan eden Fas’ta, başkent Rabat olmuştur. Geçmiş medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve bu dönemlere ait sayısız kültürel anıtları barındıran Rabat, aynı zamanda ülkenin en fazla turist çeken bölgelerinden biridir. Rabat geziniz sırasında bölge halkından Arkeoloji müzesi, Paul Mağarası,  Chellah, Kasbah gibi yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde, eğlence severlere de güzel imkanlar sunan Rabat’ta, Arap Mahallesi, Mohammed V Caddesi gibi caddeler üzerindeki mekanlara gidebilirsiniz. 

25 Yılda Bitirilen Saray: El Badi Sarayı

El Badi Sarayı

Fas’ta bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de, El Badi Sarayı. 25 yılda bitirildiği bilinen ve 350’den fazla odaya sahip olan sarayın en önemli özelliklerinden biri, Portekizlilere karşı yapılan savaşlarda elde edilen zaferleri hatırlamak için, kazanılan ganimetler ile yaptırılmış olmasıdır. 

Volubilis Antik Kenti, Roma Döneminin İzlerini Yansıtıyor

Volubilis Antik Kenti

Roma dönemine ait bir eser olan Volubilis Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiş nadir eserlerden biridir. Yapıldığı dönemde farklı ırklardan insanların yaşadığının bilindiği Volubilis Antik Kenti’nde, yerleşim yerlerine ait çok farklı bina kalıntıları, zeytin fabrikası kalıntısı, evler, tapınaklar gibi çok sayıda eseri görebileceksiniz. 

Yeşilliklerin şehri Meknes

Meknes

Meknes, Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemizdeki en yeşil şehirlerden biri. Yeşil şehir lakabı bulunan Meknes’te 27 adet kapı bulunuyor. Bunların içerisinde en büyük kapı olan Bab-el Mansur kapısını ziyaret edebilir, burada çok güzel  fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehrin 25 kilometre uzağında bulunan halk tarafından kutsal sayılan Molla İdris Kasabası’nı da ziyaret edebilirsiniz. 

Çölün Kapısı Ünvanlı Varzazat Şehri

Varzatat Şehri

Sahra çölünün başlangıcında bulunan ve Çölün Kapısı olarak adlandırılan Varzazat şehri, ülkenin en önemli filmlerinin çekim mekanı haline gelmiş bir yer. Bölgede gerek develer ile gerekse de motosikletler ile güzel bir safari turu gerçekleştirebileceksiniz. 

Yukarı Atlas Bölgesi, Kış Sporlarının Vazgeçilmez Mekanı

Yukarı Atlas Bölgesi

Fas’ta mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemizin son sırasında da ülkenin en ilgi çekici yeri olan yukarı Atlas Dağları bölgesi bulunuyor. Kış sporları ve outdoor aktiviteleri için mükemmel bir arazi yapısına sahip olan bu bölge, yüksek kayalıklar ile donatılmış durumda. Bölgenin en yukarı kesimlerine kadar çıkıp, orada bulunan Berberi köylerini de gezebilirsiniz. Yine bölgenin Asni kesimlerinde yöresel yemekleri yiyebileceğiniz farklı restoran benzeri mekanlara gidebilirsiniz. 

Fas Hakkında Genel Bilgi

34 milyona yakın bir nüfusa sahip olan  Fas, kuzeyinde Cebelitarık Boğazı ve Akdeniz, doğusunda Cezayir bulunan bir ülkedir. 

Fas’ın 3500 kilometrelik sahil şeridi bulunmaktadır. İstanbul’dan 5 saatlik bir uçuş ile Fas’a varabilirsiniz. 

Arapça dilinin hakim olduğu ve dirhem para biriminin kullanıldığı Fas’a, bir Afrika ülkesi olduğu için yaz aylarında gitmemeyi tercih etmelisiniz. 

Kış aylarında ya da Kasım ve Mart ayları arasındaki dönemleri gezi için tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile hayatınızda unutamayacağınız bir Fas Turu gerçekleştirebilirsiniz.