Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Ürdün'de Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

Ürdün’de Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer Önerisi

Ortadoğu’nun en özel, kadim ve köklü topraklarına ev sahipliği yapan Ürdün, kadim geçmişiyle adeta her köşesinde tarihten kesitler sunuyor. Ürdün’de gezilecek yerler öylesine geniş bir yelpazeyi içeriyor ki uzun bir seyahat rotası bile Ürdün’ü keşfetmek için yeterli olmayabilir. Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve İsrail ile çevrili bu eşsiz Ortadoğu ülkesi, tarihi boyunca birçok uygarlığa ve devlete ev sahipliği yapmış. Her uygarlıktan farklı izler barındıran şehir, gerçek bir tarihi yolculuk vadediyor. Ortadoğu’nun keşfedilmemiş tarihini keşfetmeye hazırlanan! Tüm detaylarıyla oldukça kapsamlı Ürdün gezilecek yerler listesi oluşturduk. İşte Ürdün’ün neden cazibe merkezi olduğunu kanıtlayan, Ürdün’de mutlaka gezilmesi gerekenler yerler! 

Petra Antik Kenti 

Petra Antik Kentş

Şüphesiz Ürdün gezilecek yerler denildiğinde herkesin aklına ilk gelen yer Petra Antik Kenti’dir. Tam 2200 yıllık geçmişine rağmen dimdik ayakta durmayı başaran antik kent, Nebatiler tarafından inşa edilmiş. Eşsiz bir mimari özeliğe sahip olmasının yanı sıra Petra Antik Kenti, sıra sıra uzanan dağların tam ortasına son derece geniş bir vadi üzerine inşa edilmiş Ürdün ziyaretlerinin ilk rotası olan Petra Antik Kenti, tarihte benzersiz bir yolculuğa çıkma deneyimi vadediyor.  

Lut Gölü 

Lut Gölü

Eşsiz doğal güzelliğiyle dünyanın en özel göllerinden biri olan Lut Gölü, Ürdün gezilmesi gereken yerler listesinin ikinci basamağında yer alıyor. Kusursuz güzelliğiyle gerçek bir tabiat harikası olan göl, %33’lük tuz oranıyla dünyanın en fazla tuz oranına sahip olan üçüncü gölü. Birçok tarihi ve dini hikayede kendine yer bulan Lut Gölü’nün Sodom ve Gomore şehirlerini içerisinde barındırdığına inanılıyor. 

Amman 

Amman

Ürdün’de ziyaret edilecek yerler listesinin ilk basamaklarında yer alan en önemli merkez ise tahmin edileceği üzere Amma. Ürdün’ün başkenti olan kent, aynı zamanda ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan da oldukça gelişmiş düzeyde. Modern mimari yapılara ve birçok modern şehircilik olanağına ev sahipliği yapan Amman, konaklama seçenekleriyle de fark yaratıyor. 

Wadi Rum 

Wadi Rum

Gecesi ve gündüzü ayrı güzelliklerle dolu olan Wadi Rum, rotası Ürdün olan ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dev granit kayaların ortasına konumlanan bu vadi, kusursuz bir atmosfere sahip. Birçok filime ev sahipliği yapan vadi, kusursuz doğa manzarasıyla adeta büyülüyor. 

Ayn Musa 

Ayn Musa

İlahi dinler için kutsal kabul edilen birçok alana ev sahipliği yapan Ürdün’de şüphesiz en özel mekanlardan biri de Musa Vadisi’dir. Kuran-ı Kerim’de anlatılan Hz. Musa’nın asasıyla kayaya vurarak akmaya başlayan su buradadır. Oluşturduğunuz Ürdün’de gezilecek yerler listesi içerisinde Ayn Musa kesinlikle üst basamaklarda yer almalıdır. 

Rainbow Street 

Rainbow Street

Amman’ın dünyaca ünlü caddesi olan Rainbow Street, özellikle tarih ve doğal güzelliklerle dolu Ürdün keşfinizin ardından kesinlikle uğramanız gereken adreslerden. Soluklanarak kahve içebileceğiniz, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz Rainnow Street, aynı zamanda ülkenin en yoğun nüfusa ev sahipliği yapan noktalarından biri. 

Bethany Vaftiz Siti 

Bethany Vaftiz Siti

Hristiyanlar için kutsal mekanlardan biri olan Bethany Vaftiz Siti, özellikle macera tutkunları için son derece ideal bir adres. Doğa sporları ve çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan Bethany Vaftiz Siti, Ürdün’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 

Antik Roma Tiyatrosu 

Antik Roma Tiyatrosu

Roma döneminden birçok kalıntıya ev sahipliği yapan Ürdün, tam anlamıyla varlığını sürdüren Antik Roma Tiyatrosu ile kusursuz bir deneyim vadediyor. Akustiği ve mimari yapısı henüz kaybolmamış olan Antik Roma Amfi Tiyatrosu, Ürdün seyahatinizin uğrak noktalarından biri olmalı. 

Amman Kalesi 

Amman Kalesi

Ürdün’ün en köklü şehri olan Amman’ın tarihi serüvenini en iyi şekilde ifade eden yapılardan olan Amman Kalesi, Roma Amfi Tiyatrosu’nun hemen yakınında. Kolaylıkla ulaşım sağlanabilen bu antik kalıntı, tarihte benzersiz bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak. 

Amman Citadel Antik Kenti 

Amman Çitadel

Amman’ın eşsiz tabiatını, en güzel yerden izlemek istiyorsanız, Ürdün’de gezilecek yerler listesi oluştururken ilk sıralarda Amman Citadel Antik Kenti’ne kesinlikle yer vermelisiniz. Eşsiz bir manzarası olan antik kent, şehri yukarıdan gören bir tepe üzerine inşa edilmiş. 

Aclun Kalesi 

Aclun Kalesi

1185 yılında Selahaddin Eyyubi tarafından inşa edildiği düşünülen 4 kuleli Aclun Kalesi, benzerine az rastlanır bir mimariye sahip. Ayrıca yeşillikler ve zeytin ağaçlarıyla dolu benzersiz bir manzaraya ev sahipliği yapan kale, Ürdün’de mutlaka uğramanız gereken tarihi kalıntılardan. 

Shobak Kalesi 

Shobak Kalesi

Shobak Kalesi ya da bir diğer adıyla Montreal, Kudüs Kralı’nın emriyle Shobak Kasabasının korunması amacıyla inşa edilmiştir. Kökleri 12. Yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan kale, birçok savaşa ve tarihi olaya tanıklı etmiş. 

St. George Kilisesi 

St. George Kilisesi

Ürdün’ün en köklü ve tarihi kentlerinden biri olan Medeba da adeta ziyaretçilerine adeta tarih dolu bir serüven vadediyor. St. George Kilisesi Ürdün’de ziyaret edilecek yerler listesi oluştururken not almanız gereken tarihi yapılardan. 

Nibu Dağı 

Nibu Dağı

Bazı kaynaklarda Nebo Dağı olarak da anılan Nibu Dağı, Ürdün’ün en yüksek noktalarından biri. Güzelliğiyle ve ihtişamıyla büyüleyen dağ, Museviler için oldukça büyük önem arz ediyor. Ayrıca Nibu Dağı, Hristiyanlar için de önemli bir yer. 

Ma’in Kaplıcaları 

Ma'in Kaplıcaları

Medeba’da yer alan bir diğer doğal güzellik olan Ma’in Kaplıcaları, şifa arayışında olanlar için Ürdün’de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında. Kökleri Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan kaplıcalar, tabiat harikası bir şelaleyi de bünyesinde barındırıyor. 

Akabe

Akabe

Ürdün gezinizde denizde vakit geçirmek ve serinlemek istiyorsanız uğrayabileceğiniz tek şehir olan Akabe, egzotik doğal güzelliğiyle ziyaretçilerin uğrak noktalarından. Yaz aylarında seyahatinizde bir nebze olsun serinlemek istiyorsanız Ürdün’de gezilecek yerler listesi hazırlarken Akabe şehrine de yer vermenizi öneririz. 

Jerash (Ceraş)

Jerash

Amman’a sadece 58 km uzaklıkta konumlanan Ceraş, Roma dönemine kadar uzanan tarihi geçmişiyle, adeta kültürler arası bir yolculuk vadediyor. Birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan kent, Ürdün gezisinde kesinlikle ziyaret edilmeli. 

As-Salt 

As Salt

As-Salt ya da bir diğer adıyla Es-Salt, Osmanlı’dan Ürdün’e kalan tarihi şehirlerden biri. Amman’ın batısında konumlanan kent, Osmanlı mimarisinden birçok ayrıcalıklı eseri bünyesinde barındırıyor. 

Madeba Arkeolojik Parkı 

Madeba Arkeolojik Parkı, Bizans’tan Ürdün’e kalan farklı türden yapılara ev sahipliği yapıyor. Ürdün’de gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Madeba Arkeoloji Parkı, St. George Kilisesi’ne oldukça yakın konumda.

Aclun Dini Mekanlar 

Ürdün’ün bir başka tarihi kenti olan Aclun, adeta dinler arasında bir köprü olma özeliğine sahip. Müslümanlar için birçok önemli dini mabede ev sahipliği yapan kentte aynı zamanda Hristiyan ve Museviler açısında da önemli dini mekanlar bulunuyor. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile Ürdün turları sayfasını inceleyebilirsiniz.