Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Muhteşem Akdeniz Tatil Rotası: Antalya

Muhteşem Akdeniz Tatil Rotası: Antalya

Ülkemizde tatil denince akla gelen ilk yer Antalya. Burada bir tatil ihtiyaç duyabileceğiniz her şey A’dan Z’ye fazlasıyla düşünülmüş. Akdeniz’in eşsiz güzelliği ve elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmayan her şey dahil oteller Antalya’da sizleri bekliyor. Bu yıl tatilinizi yurt içinde ve en lüks şekilde yapmayı planlıyorsanız Antalya tam size göre. Bildiğiniz üzere ülkemizin turizm ve hizmet sektöründeki başarısı göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Bu hizmetten yararlanabileceğiniz en güzel yer ise Antalya otelleri. Hani hep hayalini kurduğunuz, belki bir gün dediğiniz o tatil var ya… İşte o tatil Antalya’da sizleri bekliyor. Bu yıl bir farklılık yapın ve hayallerinizi ertelemeyi bırakın. Hem siz hem de sevdikleriniz için unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayın. Pandemi ile üzerinizdeki stres bu kadar artmışken bu tatil hepinize iyi gelecek. İşte Antalya tatilinin olmazsa olmazları:

1. KALEİÇİ: Antalya’ya hep deniz tatili için gidenlerdenseniz burayı bilmiyor olabilirsiniz ancak kaleiçi Antalya’nın en ünlü yerlerinden biri. Old Town olarak da bilinen bu yer Muratpaşa ilçesinin kent merkezinden oluşuyor. Dar sokakları ve yığma taştan evleri ile Kaleiçi’nin her bir sokağı adeta bir dönem filminden fırlamış gibi. Bu tarihi evlerin çoğu aslına uygun şekilde restore edilmiş durumda. Bizce Antalya’ya giden herkes bu çiçeklerle kaplı rengarenk bir dönem filmini anımsatan sokaklardan geçmeli. Bu büyülü sokakların kendisine has atmosferine kendini kaptırmadan dönmemeli. Hazır Antalya’yı keşfe çıkıp Kaleiçi’ne gitmişken çevreki Eski Liman ve Üç Kapılar gibi tarihi mekanları da ziyaret etmeyi unutmayın.

2. ANTALYA ANTİK KENTLERİ: Antalya’da Kültür Bakanlığının taşınmaz kültür varlığı olarak kayıt altına alınmış tam 77 tane antik kent bulunuyor. Listeye girmeyenlerle birlikte bu sayının 100’ü bulduğu söyleniyor. Gidip görmeyen değer bunca antik kent arasından bizim favorilerimiz şunlar:

  • Olympos Antik Kenti: Burası Kumluca ilçesinde yer alan bir antik kent. Tanrılar Kenti olarak da bilinen Olympos Antik Kenti, caretta carettaların yumurtlama alanı olduğundan şu sıralar sit alanı ilan edilmiş durumda. Koruma altındaki bölgenin kesin inşa edilme tarihi ne yazık ki bilinmiyor. Ancak içerisinde Helenistik Dönem, Roma Dönemi ve Bizans Dönemine ait eserler bulunuyor. Hala çıkarılmayı bekleyen eser ve kalıntılara da ev sahipliği yapan bu antik kent Antalya’da görmeniz gerekenler arasında ilk sırada.
  • Patara Antik Kenti: Patara aslında Likya medeniyetine başkentlik yapmış olan bir sahil kasabası. Likya’nın geçmişi ise M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanmakta. Bu antik kentin kalıntıları günümüzde bile bütün güzelliğiyle estetiğini korumaya devam ediyor. Patara Antik Kenti de tıpkı Olympos Antik Kenti gibi caretta carettaların yumurtlama noktası. Ancak kenti gezebilir, dönemin atmosferine kendinizi kaptırabilirsiniz.
  • Aspendos Antik Kenti: Roma tiyatrosundan su kemerlerine birçok tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran bu kocaman arazi Antalya’nın serik ilçesinde bulunuyor. Aspendos Antik Kentinde bulunan 12 bin kişilik amfi tiyatro, herkesin “ölmeden önce görülmesi gereken yerler” listesine eklenmesi gereken bir yer. Bu yapılar M.S. 2. yüzyıldan bu yana estetiğini hiç kaybetmeden korumayı başarmış durumda. Bir antik kenti gezmek istiyorum ama sadece birini seçecek zamanım var diyorsanız bizce şansınızı Aspendos’tan yana kullanın pişman olmayacaksınız.
  • Xanthos Antik Kenti: İlk kazı çalışmaları Charles Fellows tarafından yapılmış olan Xanthos Antik Kenti 1988 yılından beri UNESCO tarafından koruma altında. Antik kentte yer alan yapılar diğerlerindeki gibi bütünlüğünü koruyamasa da burası tarih açısından oldukça önemli bir konuma sahip. Yapıların bu kadar tahrip olmasının nedeni ise M.Ö. 475 ile 450 yılları arasında bütün kenti içine alan yangın. Helenistik ve Roma döneminden yapılara da ev sahipliği yapan Xanthos Antik Kenti, zamanı olan herkesin gidip görmesi bir yer.

3. MANAVGAT ŞELALESİ: Antalya hem coğrafi hem de tarihi açıdan oldukça büyük öneme sahip bir ilimiz. Dolayısıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerin sayısı da oldukça fazla. Ancak Antalya denince herkesin aklına gelen 3-5 tane belirli yer var. Bunların başında ise Manavgat Şelalesi geliyor. Şimdi yoldan kimi çevirirseniz çevirin Manavgat Şelalesi’ni biliyordur. Hala gitmemiş olan yoktur bizce ama siz gitmediyseniz Antalya’ya ayak bastığınız anda ilk işiniz Manavgat Şelalesi’ni ziyaret etmek olsun. Fotoğraflarından çok daha güzel olduğunu fark edince büyülenip kalacaksınız.

Antalya burada belirttiklerimizden çok daha fazlası. İçerisinde hem tarihi hem de coğrafi açıdan oldukça önemli yapılar bulunuyor. Siz de bu yıl tatilinizi Antalya’da yapmayı planlıyorsanız tatilinizi biraz uzatın ve Antalya’yı keşfedin. Tatili uzatmak bütçemi aşar diye endişeleniyorsanız ise MNG Turizm yardımınıza yetişiyor. Her kesimden insana ve her bütçeden cebe uygun en lüks oteller MNG Turizm’de. Siz Antalya’yı keşfederken elinizi soğuk sudan sıcak suya sokmayan en konforlu otellerden yerinizi şimdi ayırın. MNG Turizm’in en cazip fiyat ve taksit seçenekleri ile müşterilerine sağladığı kampanyalardan yararlanmayı unutmayın.