Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kemer'de Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Kemer'de Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Tatil rotanızı Antalya’ya çevirdiğinizde Kemer mutlaka görmeniz gereken ilçesidir.  Tarihi M.Ö 690 yılına dayanan bu şirin ilçe, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile gerçek bir cenneti andırır. Antalya’nın bu muhteşem ilçesinde keyifli bir tatil için Kemer gezi rehberinin en önemli 5 rotasını sizin için derledik:

Yörük Parkı

Akdeniz’in 700 yıllık Yörük tarihini yansıtan Yörük Parkı, otantik yapısı ile Kemer gezi rehberinin en önemli duraklarından biridir. Kemer’in merkezinde, Küçükburun Yarımadası üzerinde bir açık hava müzesi olarak inşa edilmiştir. Parkta Yörüklerin günlük yaşantısını, gelenek ve göreneklerini temsil eden cansız mankenler, kıl çadırlar ile eşyalar ve aletler sergilenir.  Parkı gezerken Yörüklerin geleneksel müzikleri size eşlik eder. Yörük Parkı ziyaretiniz sırasında yöre kadınları tarafından odun ateşinde pişirilen gözleme, sac kavurma, ev yapımı ayran gibi lezzetlerin mutlaka tadına bakın. Yörük Parkı’nın otantik dokusuna muhteşem bir deniz manzarası eşlik eder. Yörüklerin kültürel zenginliğine tanıklık edeceğiniz ziyaretinizi, panoramik parkurunda gerçekleştireceğiniz yürüyüş ile tamamlayabilirsiniz.

Tahtalı Dağı

Kemer’den Tahtalı Dağı’na çıkan teleferik yolculuğu heyecan verici bir aktivite için mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralardadır. Tahtalı (Olympos) Dağı 2365 metre yüksekliği ile Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alır. Unutulmaz tatil anıları içinde yer alacak Olympos Teleferik yolculuğu Kemer’den Tahtalı Dağı’na uzanır. Yolculuk sırasında sıra dağların, yemyeşil ormanların ve masmavi gökyüzünün oluşturduğu büyüleyici bir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.  Zirvede özellikle güneş doğuşu ya da batışını izlemenizi tavsiye ederiz. Her gün çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Tahtalı Dağı zirvesi aynı zamanda birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Yürüyüş, yamaç paraşütü, bisiklet sürüşü bunlardan sadece bir kaçı… Dilerseniz bu sıra dışı teleferik yolculuğu sonrasında Tahtalı Dağı’nın bol oksijenli havasını içinize çekerek dinlenebilir, dilerseniz bir şeyler atıştırabilir ya da düzenlenen etkinliklerden birine katılabilirsiniz.

Paris 2 Batığı

Dünyanın en iyi 100 dalış bölgesi arasında yer alan Paris 2 Batığı dalış severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Batık Kemer Yat Limanı’ndan 1,5 km kadar açıkta, 25 metre derinlikte kum bir zemin üzerinde bulunuyor. Paris 2 savaş gemisi 1896 yılında Fransa’da inşa edildi. Eni 8 metre, boyu 50 metre ve ağırlığı 551 groston olan Paris 2, 1917 yılında Türk zabiti Mustafa Ertuğrul tarafından batırıldı. 1995 yılında keşfedilen batık, kısa sürede Antalya’yı ziyaret eden dalış severlerin ve su altı fotoğrafçılarının ilgi odağı oldu. 3 güverte ve iki ambarı bulunan geminin üstünde 6 uçaksavar top ve 2 torpil kovanı bulunmaktadır.

Adrasan

Son yıllarda Adrasan sadece Kemer’in değil turizmin başkenti kabul edilen Antalya’nın da en popüler bölgelerinden biri haline geldi. Bozulmamış doğal güzellikleri ve 4 bin yıllık tarihe ev sahipliği yapan Kemer’in gözde merkezi, özellikle sakin ve huzurlu tatil yapmak isteyenler için görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.  Çevresi çam ağaçları ile çevrili Adrasan Koyu’nun gün boyunca güneşin ve berrak denizin tadını çıkaracağınız 2 km’lik mükemmel bir plajı bulunuyor. Adrasan’ı ziyaret sırasında tekne turuna mutlaka fırsat yaratın. Ceneviz Koyu, Sulu Ada, Çıralı, Olimpos gibi koyları gezebileceğiniz farklı rotalı tekne turları eşsiz bir tatil deneyimi yaratacaktır. Adrasan yürüyüş başta olmak üzere çok sayıda doğa ve deniz sporlarına da imkan sağlıyor.

Phaselis Antik Kenti

Antik bir kentte yüzmek ister misiniz? Antalya Kemer’de M.Ö 7. yüzyılda kurulan Phaselis Antik Kenti’nde bu eşsiz fırsatı deneyimleyebilirsiniz. Yaklaşık 28,8 hektarlık bir alana yayılmış antik kentin tarih boyunca en büyük gelir kaynağı deniz ticaretiymiş. Kentin günümüze daha çok Roma ve Bizans dönemi kalıntıları ulaşmıştır.  Helenistik dönemde inşa edilen tiyatrosu, Roma su kemerleri, Hadrian Takı, hamamı, agoraları ile Antalya tatilinde gezilecek yerler listesinde yer alır. Phaselis Antik Kenti’nin yüzme imkanı da veren 3 tarihi limanı bulunuyor. Büyük Liman, Kuzey Liman ve Orta Liman olarak adlandırılan plajlarda denize girmek ise çok sıra dışı bir deneyim sunuyor.