Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

İtalya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

İtalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

İtalya, tarih, kültür ve lezzetin başkenti diyebileceğimiz bir ülkedir. Pizza, makarna, antik Roma'nın hazineleri, Napoli Körfezi'nin romantik kasabaları, Vezüv ve Etna'nın yükselen zirveleri, Venedik'in resim mükemmelliğindeki kanalları ve gezegenin en büyüleyici müze ve galerilerinden bazıları, burada sunulan ikramlardan sadece birkaçıdır. 

İtalya, her şeyiyle birlikte gezilmesi, görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Elbette bu birçok seçenek üzerinden tercih yapmak oldukça zor. Seçimlerinizi kolaylaştırmak ve size bir rehber olmasını sağlamak amacıyla İtalya’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer listesini hazırladık. Her türlü zevke hitap eden bu ülke için planlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Venedik

Venedik, İtalya’nın tartışmasız en ünlü şehirlerinden biridir. İtalya’daki diğer yerlere oranla biraz daha pahalı bir şehir olduğunu ifade edebiliriz ancak mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında gelmektedir. En muhteşem kanallar, Doge Sarayı ve çok çeşitli tarihi yerler ve galerilerle dolu Venedik'te her şey var. Küçük sokaklarda ve su yollarında dolaşırken biraz kaybolmaya hazır olabilirsiniz. Birbirine benzeyen küçük köprüler ve sokaklar içerisinde gezinmek bir yandan da çok keyifli olacaktır. Güzel ve ünlü restoranlarında bir öğle ya da akşam yemeği yemeden bu şehirden ayrılmayın.

Roma

İtalyan Başkenti, sizi eski İmparatorlar ve filozoflar zamanına geri götüren manzaraları ile sanat, büyüleyici tarih ve büyüleyici atmosferin hazinesidir. İki bin yıllık Kolezyum'dan İmparatorluk Forumları'na, Castel Sant'Angelo'ya ve Pantheon Roma'ya… Onları ziyaret ettikten uzun süre sonra sizinle kalacak manzaralarla dolu.

Roma, size İtalyan hayatının en canlı olduğu Piazza Navona, Piazza di Spagna, Piazza del Popolo ve Campo dei Fiori gibi dünyaca ünlü meydanla , film ve şarkı anılarıyla dolu mekanlar sunuyor. Elbette, Vatikan'da Hıristiyanlığın kalbini görme şansı; dünyanın en büyük kilisesi olan Aziz Petrus Bazilikası. Bu birbirinden ünlü ve önemli yerleri görebileceğiniz Roma, İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Floransa

İtalya'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Floransa, Rönesans’ın doğduğu şehirdir. Burada Brunelleschi, Katedral'in tepesindeki ünlü Kubbe'yi yarattı, Michelangelo Davut'u yonttu ve dünyanın en ünlü sanat galerilerinden biri olan Uffizi'de sayısız başyapıt saklanıyor.

Medici ailesi, şehirlerini güzel sanat eserleri ve saraylarla süslerken, Ponte Vecchio, Arno nehrine sakin bir şekilde yansımış, tüm manzarayı oldukça büyülü kılıyor. Kaliteli alışverişin, renkli pazarların ve antikacıların, freskli kiliselerin ve şarap evlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Napoli

Ülkenin en yoğun metropol şehirlerinden biri olan Napoli, Güney İtalya'daki Campania bölgesinin başkentidir. Napoli Körfezi ve Pompei gibi ünlü yerlere yakın olduğu için Napoli, bölgeyi keşfederken konaklamak için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır.

Napoli, tarihi anıtların en yoğun olduğu yerlerden biri, Barok kiliseler ve Roma kalıntıları ile dünyanın en büyük tarihi şehir merkezlerinden birine sahiptir ve tarih ve sanat severler için sonsuz bir şölen sunmaktadır. Şehir merkezinin dışına doğru gitmeyi tercih edecek olanlar, antik Roma hamamları ve volkanik kraterlerin yanı sıra doğal manzaralar, pitoresk villalar ve kaleler bulacaklar. Napoli'deki en gözde cazibe merkezleri arasında büyük Piazza del Plebiscito, Capodimonte Müzesi'nin kraliyet sarayı ve Pompeii harabelerinden çıkarılan muhteşem sanat eserleri ve eserler koleksiyonunu sergileyen Ulusal Arkeoloji Müzesi sayılabilir.

Milano

İkinci Dünya Savaşı esnasında ağır bombalamalardan neredeyse yok olan Milano, o zamandan beri yeniden inşa edildi ve şimdi Avrupa'nın en zengin şehirlerinden biri olarak parlıyor. Tasarım mağazalarıyla dolup taşan bir mega moda merkezi olarak kabul edilen Milano, Leonardo da Vinci'nin tablosu, Son Akşam Yemeği, La Scala Opera Binası, Castello Sforzesco ve dünyanın en büyük Gotik katedrali gibi hayatta kalan dünyaca ünlü hazineleriyle de birçok kişiyi kendine çekiyor. İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan bu şehir için kesinlikle birkaç gününüzü ayırın.

Siena

Toskana'nın kalbinde üç tepe üzerine kurulu Siena, iyi korunmuş tarihi merkezi ve ünlü Il Palio olarak bilinen orta çağ at yarışı geleneği ile turistlere Orta Çağ'a adım atma fırsatı sunuyor. Eskiden zengin bir şehir olan Siena'nın tarihi merkezi, o döneme ait çarpıcı sanat ve mimari eserlerinin çoğunu hala koruduğu için İtalya'da mutlaka görülmesi gereken en popüler yerlerden biridir.

Cinque terre

Mavi, sarı ve pembe renklerin hakim olduğu beş şirin balıkçı köyü, denize doğru eğimli uçurum kenarlarına sahip bu yer görsel bir şölen gibi. Bu köyler ve çevresindeki yeşil tepeler, İtalya'nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Cinque Terre Ulusal Parkı'nı oluşturmaktadır. İtalya'nın kuzeybatı kıyı bölgesi Ligurya'da bulunan Cinque Terre köyleri, yüzlerce yıl öncesine dayanan şarap mahzenlerini içeren ülkenin en güzel manzaralarından bazılarına sahiptir. 

Pompei

İtalya'nın en çok ziyaret edilen ve mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerinden biri olan Pompei, Vezüv Yanardağı'nın afet patlamasından sonra yaklaşık 1.700 yıl boyunca birkaç fit volkanik külün altında gömülü olan ünlü bir Roma şehridir. Pompei'nin kazısı 1748'de başladı ve şehir henüz tamamen ortaya çıkmadı. Pompei, modern Napoli kentinin yakınında yer almaktadır. 
Pompei, antik Roma dünyasının günlük yaşamına büyüleyici bir bakış açısı sunar. Turistler, dükkanlar, barlar, fırınlar, genelevler, hamamlar ve konutların kalıntılarını ve ayrıca ticari ve dini merkezler olarak hizmet veren binaları görmek için antik sokaklarda yürüyebilir ve geçmişe yolculuk edebilirler.

Pisa

Toskana'nın kuzeybatı bölgesindeki Arno Nehri boyunca yer alan Pisa şehri, Orta Çağ'da ticari bir imparatorluktu ve eski altın günlerinin çarpıcı kalıntılarını hala taşıyor. Pisa kulesi mutlaka görülmesi gereken bir yer olsa da, bu şehri sadece en popüler simgesinin fotoğrafını çekmek için ziyaret etmek, bir ağaca bakıp tüm ormanı kaçırmak gibidir. Pisa kesinlikle Pisa Kulesi’nden daha fazlasıdır. 

Palermo

Palermo, İtalya'nın en güney şehirlerinden biridir ve ziyaret etmek için harika bir yerdir. Palermo sokaklarında sıralanan çarpıcı mimariyi, sanat galerilerini, pazarları ve kafeleri keşfetmeden birkaç gün geçirmeden Sicilya ziyareti tamamlanmış sayılmaz.

Oldukça benzersiz ve biraz ürkütücü bir deneyim türü için, yüzlerce mumyalanmış sakin ve soylunun tutulduğu Catacombe dei Cappuccini'ye gidebilirsiniz. 

İtalya’da Görülecek Çok Yer Var

İtalya tek seferde gezilip görülecek bir ülke kesinlikle değil. Birbirinden çok farklı şehirler, geçmişten günümüze kadar ulaşmış pek çok iz İtalya toprakları içerisinde bulunuyor. Roma, Venedik, Floransa gibi en çok ziyaret edilen şehirlerinin dışında mutlaka görülmesi gereken pek çok yer var. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte İtalya Turları sayfamızı inceleyebilir ve planlarınızı hayata geçirmek için ilk adımı atabilirsiniz.