Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

İtalya’da Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

İtalya’da Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

İtalya, belki de dünyanın en büyüleyici ülkelerinden biridir. İtalyan mutfak kültürü, köklü tarihinden izleri, hemen her köşe başında karşınıza çıkabilecek sanat eserleri, mimari yapısı, doğası ve çok daha fazlasıyla İtalya’da gezilecek yerler listesi epey kabarık!

İtalya’da gezilecek yerler listesi yapmak istiyorsanız ülkenin bu bakımdan dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer aldığını hatırlatmakta fayda var. İtalya’da bir ucundan diğer ucuna gezip görebileceğiniz sayısız güzellikle karşılaşmaya hazır olun!

Her sene sayısız ziyaretçiye ev sahipliği yapan, Avrupa’nın en etkileyici ülkelerinden biri olan İtalya’nın birbirinden muhteşem gezilecek yerler rehberini sizler için hazırladığımız yazımızda bir araya getirdik. İtalya’da gezilecek yerler yazımızı inceleyebilir ve İtalya seyahatinize ülkenin farklı noktalarına hakim olarak başlayabilirsiniz. 

İtalya’da Gezilecek Yerler 

Fransa, Avusturya, İsviçre ve Slovenya ile sınır komşusu olan ülkenin coğrafi olarak görünümü bir çizmeyi andırır. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olma özelliğine sahip şehri ise Roma’dır. Ülkenin resmi ve yaygın dini inancı ise Hristiyanlıktır. Bu yüzden dini inancın tarihle buluşmasından doğan ve mimari ihtişamıyla baş döndüren pek çok kiliseye ülkede rastlamak mümkün. 

İtalya Yarımadası nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerleşim bölgesidir.  Ancak Sicilya ve Sardinya Adaları da ülkenin gözde yerleşim merkezleri arasında yer alır. Akdeniz’in iki büyük adası olan Sicilya ve Sardinya Adaları’nı sınırları içinde bulunduran İtalya, oldukça köklü bir tarihe ve zengin kültürel mirasa sahip olan Avrupa ülkesidir. Roma İmparatorluğu’nun da içinde yer aldığı pek çok medeniyete yüzyıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır. Sahip olduğu bu kültürel miras sayesinde sanat denilince ilk akla gelen ülkelerden biri olan İtalya pek çok ünlü ressam ve yazarın da doğduğu bir şehir olma özelliğini taşır. 

İtalya, barındırdığı doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirasıyla yurtdışı tur rotanızda mutlaka yer alması gereken ülkelerden biri! İtalya otelleri ve konaklama tesisleri, şehir içi ve şehir dışı ulaşım olanakları, görülebilecek yerlerin zenginliğiyle, her sene sayısız ziyaretçisine layıkıyla ev sahipliği yapan ülkede unutulmaz bir seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Peki İtalya’da gezilecek yerler listesinde mutlaka eklemeniz gereken bölgeler hangileri? İşte sizin için hazırladığımız listede yer alan İtalya’da en güzel 20 yer önerisi…

Mutlaka Görülmesi Gereken En Güzel 20 Yer Önerisi

Her köşe başında farklı bir tarihe ve kültüre rastlayabileceğiniz İtalya’yı doyasıya yaşamak için bolca emek ve zamana ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. İtalya’nın güney bölgesinde denizin, kumun, güneşin ışıltısına kendinizi bırakırken, Milano’da ise modanın nabzını tutabilir; Venedik’te kanalların arasında gezinirken, Floransa’nın caddelerinde İtalyan mutfağının en güzel örneklerini tadabilirsiniz.

Bologna

Bologna""

İtalya’nın kuzeyinde yer alan şehir, Emilia Romagna bölgesinde yer alıyor. “Kızıl Şehir” olarak da bilinen Bologna, Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapmasıyla da oldukça popüler. 

İtalya’da gezilecek yer listesinde ilk sıralarda yer alan Bologna’da ziyaret edebileceğiniz önemli noktalar ise; 1088 senesin kurulan Bologna Üniversitesi. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitesi unvanına sahip.

 • Piazza Maggiore
 • Palazzo Comunale
 • San Petronio Bazilikası
 • Neptün Çeşmesi
 • Eğik Kule
 • San Domenico Bazilikası
 • Via Rizzoli
 • Tombe dei Glossatori
 • Arkeoloji ve Lamborghini Müzesi,

İtalya’da gezilecek yerler arasında öne çıkan bölgeler.

Cenova

Cenova

Bir liman şehri olan Cenova, Kuzey İtalya’nın Ligurya Bölgesi’nde yer alıyor. 2004 yılında kültür başkenti seçilen şehrin nüfusu ise yaklaşık 600.000. İsviçre’nin Cenevre kenti ile sık sık karıştırılsa da barındırdığı sanat, mimari, gastronomi ve kültürel mirasıyla İtalya’da gezilecek 20 yer listenizde mutlaka yer vermeniz gereken şehirlerden biri.

Kristof Kolomp’un da doğum yeri olan Cenova’da gezilecek önemli noktalar ise;

 • Via XX Settembre,
 • Piazza San Matteo, 
 • San Matteo Kilisesi, 
 • Palazzo Bianco, 
 • Palazzo Rosso, 
 • Porto Antico, 

Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Acquario di Genova bu şehirde bulunuyor.

Cinque Terre

Cinque Terre

İtalya’nın Ligurya Bölgesinde yer alan Cinque Terre;  Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore adlı toplam beş köyden oluşuyor. Muhteşem doğal güzellikleri, denizi, kayalıklara inşa edilen evleri, birbirinden lezzetli deniz mahsulü lezzetleriyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapan bölge aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Bölgede yer alan köyler arasında yürüyüş yollarında yürümeniz mümkün. 

Como Gölü

Como Gölü

İtalya’da gezilecek yerler listesi yapıp da, ülkenin dünyaca ünlü gölünden söz etmemek olmaz. Como, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Lombardiya Bölgesi’nde yer alıyor. İtalya’nın en büyük gölleri arasında üçüncü sırada olan Como, buzul kökenli bir göldür ve “Y” şeklinde yapıya sahiptir. Aynı zamanda Como Gölü, Milano ve Bergamo şehirlerine de oldukça yakın bir lokasyonda yer alır. Milano geziniz sırasında dilerseniz kısa bir tren yolculuğuna çıkıp burayı ziyaret edebilirsiniz.

Floransa

Floransa

Ülkenin kuzeyinde yer alan Floransa, İtalya’da gezilecek yerler listesi denilince olmazsa olmaz bölgeler arasında yer alan bir diğer şehir. İtalya ve Avrupa’nın en gözde sanat ve ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, aynı zamanda Toskana Bölgesi’nin de başkentidir. İtalya Krallığı’na da ev sahipliği yapmış olan kent, Arno Nehri’nin etrafında kuruludur. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların içinde yetiştiği şehirde gezinirken açık hava müzesinde geziniyor hissine kapılabilirsiniz.

Pek çok kişi tarafından Gerçek İtalya olarak anılan ve Rönesans’ın doğduğu topraklar olan Floransa’da mutlaka görmeniz gereken önemli yerler arasında ise;

 • Duomo Meydanı, 
 • Floransa Katedrali, 
 • Giotto’nun Çan Kulesi, 
 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi, 
 • Ponte Vecchio, 
 • Santa Croce Bazilikası, 
 • Santa Maria Novella Bazilikası, 
 • Uffizi Galerisi 

Lucca

Lucca

İtalya’da En Güzel 20 Yer Önerisi listesinde yer alması gereken bir başka şehir de Toskana Bölgesi’nde yer alan Lucca. Kentin tarihi Antik Roma ve Enrüskler’e kadar uzanıyor. Rönesans öncesi Gotik dönemin en güzel örneklerinden biri olan Lucca’da, Leonardo Da Vinci’nin tasarladığı surlar içinde keyifli bir bisiklet turuna çıkabilirsiniz. 

Bu muhteşem şehre yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerler ise;

 • Roman Amfitiyatro,
 • Lucca Katedrali,
 • San Michele in Foro Kilisesi,
 • Via Guinigi, Torro Guinigi
 • San Frediano Kilisesi

Milano

Milano

Şehir, Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alıyor. Moda, kültür ve ticaretin kalbinin attığı şehirlerden biri olan Milano için tipik bir İtalya şehri demek çok mümkün değil. Almanya, Viyana ve Orta Avrupa şehirlerini andıran Milano, daha ilk bakışta İtalya’da gezilecek yerler listesinde yer alan diğer şehirlerden ayrılıyor. Kentin tüm dokusuna yayılan bir aristokrat ruh hakim diyebiliriz. Şehrin önemli simgelerinden biri ve Hristiyanlığın en büyük üçüncü katedrali olan Duomo di Milano’nun yapımı ise tam 500 yıl sürmüş. Güvercinlerin buluşma noktası bu ünlü yere mutlaka uğramadan İtalya gezinizi bitirmeyin.

Napoli

Napoli

Napoli, Güney İtalya’nın Campania bölgesinde yer alıyor. Roma ve Milano’dan sonra yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri.

İtalya’da gezilecek en güzel 20 yer önerisi listemizde yer alan Napoli’de görmeniz gereken önemli noktalar ise;

 • Castel Nuovo Şatosu, 
 • Zafer Takı, Castel dell’Ovo, 
 • Galleria Umberto I, 
 • Teatro San Carlo, 
 • Palazzo Reale,
 • Museo Archeologico Nazionale

2800 senelik tarihi geçmişiyle, ünlü mafyalarıyla ve zaman zaman patlak veren çöp krizleriyle ünü sınırları aşan Napoli şehir merkezi aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor. 

Palermo

Palermo

Palermo, Güney İtalya’nın Sicilya Özerk Bölgesi’nde yer alıyor. 2700 yıl gibi köklü bir geçmişe sahip olan kent aynı zamanda zengin mutfak kültürü ve mimarisiyle de mutlaka İtalya’da gezilecek yerler listenizde yer vermeniz gereken yerlerden biri.

Parma

Parma

İtalya’nın Emilia-Romagna Bölgesi’nde yer alan Parma, ilginç mimarisi, etrafındaki kırsal alanların güzelliği, özel Parmesan peyniri ile İtalya’da gezilebilecek en güzel 20 yer önerisi listemizde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. 

Parma’ya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler ise;

 • 12. yüzyıldan kalma katedral,
 • Çan kulesi ve vaftizhane
 • Benedikten Rahibe Manastırı

Perugia

Perugia

İtalya’nın Umbria Bölgesi’nin merkezinde yer alan Perugia, tarihi ve her yıl Temmuz’da organize edilen jazz festivali ile İtalya’da gezilecek yerler listenizde yer almayı fazlasıyla hak eden bir başka şehir. Ayrıca Palazzo dei Priori belediye sarayı, Fontana Maggiore adlı büyük çeşme, Galleria Nazionale dell’Umbria, Perugia Etrüsk Kemeri ve Collegio del Cambio, Perugia’da ziyaret etmeniz gereken önemli yerlerden bazıları.

Pisa

Pisa

İtalya’da gezilebilecek yerler listesinde yer alan, belki de en ünlü yerlerden biri de Pisa. İtalya’nın kuzeyinde, Toskana Bölgesi’nde bulunuyor. Şehrin simgesi haline gelen Pisa Kulesi, katedral ve vaftizhanenin bulunduğu bölge 1987’den beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

Pompei

Pompei

İtalya’da gezilecek en güzel 20 yer önerisi listemizde yer alan en önemli tarihi bölgelerden biri olan Pompei Antik Kenti, her sene sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. 1748 yılında tesadüfen keşfedilen ve hakkında birçok efsanenin anlatıldığı Pompei’de o günden bugüne çalışmalara devam ediliyor. 

Positano

Positano

Campanile Bölgesi’nde bulunan Positano, Amalfi Kıyıları’nın en gözde turistik merkezlerinin başında yer alıyor. Avrupa’nın en romantik ve etkileyici manzarasına sahip olan kentte görülecek yerlerin başında Collegiata di Santa Maria Assunta, eski kilise, liman ve limanda yer alan dükkanlar bulunuyor. Ulaşım ise genellikle merdivenlerle sağlanıyor.

Roma

Roma

İtalya’da gezilecek yerler listesi denilince şüphesiz ilk akla gelen şehir olan Roma, dünya tarihinin en köklü geçmişe sahip yerleşim bölgelerinden biri. Yaklaşık 3 milyon kişisinin yaşadığı şehrin sınırlar içinde aynı zamanda Papa’nın yaşadığı bağımsız kent olan Vatikan yer alıyor.

Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Navona Meydanı, Castel Sant’angelo gibi sayısız uğrak yeri olan Roma’yı İtalya’da gezilebilecek en güzel 20 yer listenizde mutlaka yer vermelisiniz.

San Gimignano

San

Etrafı Ortaçağ döneminden kalma surlarla çevrili olan San Gimignano, Toskana sınırları içinde ve Siena iline bağlıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu büyüleyici yere Floransa ve Siena seyahatiniz sırasında düzenlenen günü birlik turlarla uğramanız da mümkün. 

Siena

Siena

Orta İtalya’da, Toskana Bölgesi’nde yer alan Siena, yöresel mutfağı, sanat eserleri, müzeleri ve ihtişamlı Ortaçağ mimarisi görünümü ile İtalya’da gezilecek yerler listesinde oldukça ilgi çekici bir yere sahip. Şehrin kalbi olan Piazza del Campo meydanı, Gotik belediye sarayı olan Palazzo Pubblico ve yanındaki Torre del Mangia, Duomo, Pinacoteca ve Palazzo Salimbeni, Siena’da görmeniz gereken önemli noktalardan yalnızca bir kısmı.

Torino

Torino

Kuzey İtalya’da bulunan Torino, otomotiv sanayisi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir şehir. Fransa sınırına yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alan Torino’da yaklaşık 1 milyon kişi yaşıyor. Ayrıca şehirde yer alan dünyaca ünlü sarayları, büyük bulvarları ve ilginç dükkanları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Torino kentine İtalya’da gezilecek en güzel 20 yer listenizde mutlaka yer açmalısınız.

Venedik

Venedik

Kuzeydoğu İtalya’da, Veneto Bölgesi’nin başkenti olan Venedik, masalsı ve muhteşem bir şehir. Birbirine bağlı kanallar ve köprüler ile 118 ada üzerine kurulmuş şehrin dünyada bir benzerine daha rastlamanız mümkün olmayabilir. Şehir merkezinin nüfusu yaklaşık 56.000 kadar olsa da her sene yaklaşık 20 milyon turisti ağırlıyor. Gondol sefası eşliğinde sanatın, romantizmin ve tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Verona

Verona

İtalya’nın en ünlü turizm merkezlerinden biri olan Verona, Kuzeydoğu İtalya’da yer alan şehirlerden bir diğeri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehir, aynı zamanda Romeo ve Juliet’in de şehri olarak tanınıyor. Mimari dokusu, kültürel zenginliği ve sanat kokan dokusu ile İtalya’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer vermeniz gereken şehirler arasındaki yerini alıyor.

“İtalya Turları nelerdir?” “İtalya’ya nasıl gidilir?” “İtalya’da nerede kalınır", yeme içme ve daha fazla bilgi için İtalya’ya gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Turu planınız için neden daha fazla ödeyesiniz? Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in size özel fiyatlarını inceleyebilir ve bütçenize uygun en iyi otellerde konaklama imkanı bulabilirsiniz.