Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

İsviçre Gezi Rehberi

İsviçre Gezi Rehberi

İsviçre denize kıyısı olmayan ancak, doğal ve tarihi güzellikleri ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan güzide ülkelerden bir tanesi. Tam adı İsviçre Konfederasyonu olan İsviçre, 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyet statüsündedir. Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya ile komşu olan İsviçre’de, göllerden katedrallere, sanat müzelerinden kiliselere kadar gezilecek ve görülecek birçok yapıt bulunuyor. İsviçre Gezi Rehberi ile hem gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olacaksınız hem de ülkenin kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İsviçre’de nerelere gidilir ?

isvicre-golu

Refah seviyesi oldukça gelişmiş olan İsviçre, kültür tatiliniz için uygun bir lokasyon olabilir. İsviçre’de nerelere gidilir, diye düşündüğünüz zaman ülkenin her bir yeri ayrı güzellikte olduğu için tüm alanlar gezi mekanları için uygundur. 

Ancak İsviçre’ye gidenlerin en fazla gezmeyi tercih ettiği yerlerin başında, Zürih Gölü geliyor. Üzerinde küçük adacıklarda bulunan Zürih Gölü, tekne gezisi ile güzel keşifler ve muhteşem bir göl gezintisi yapabileceğiniz bir mekan. 

Saat denilince ilk akla gelen ve dünyanın en kaliteli saatlerinin mekanı olan İsviçre’de, şehrin Cenevre kenti bu alanda en gelişmiş ildir. Şehrin merkezinde bulunan saat müzesi, tarihi çok eskilere dayanan saatlerin sergilendiği bir mekandır. Fotoğraf çekiminin yasak olduğu bu müze içerisinde, saat tutkunları için binlerce farklı özellikte ve kalitede saatler bulunuyor.

İsviçre’nin kültürel ve tarihi yönden en zengin şehirlerinden olan Zürih’te bulunan İsveç Ulusal Müzesi’nde ülkenin en önemi koleksiyonları sergileniyor. Tekstil ürünlerinden altın ve gümüşlere, saatlerden müzik aletlerine kadar ülke kültürüne ait birçok ürünün sergilendiği müzeyi pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

Başta da dediğimiz gibi İsviçre’nin gezilecek pek çok noktası bulunmaktadır. İsviçre geziniz kapsamında, 

sapel-koprusu

 

 • Zürih Gölü,
 • Cenevre Gölü,
 • Alp Dağları,
 • Zürih Botanik Bahçesi,
 • Birleşmiş Milletler Binası,
 • Reform Müzesi,
 • İngiliz Bahçesi,
 • Rumine Sarayı,
 • FIFA Dünya Futbol Müzesi,
 • Ayı Parkı,
 • Şapel Köprüsü,
 • İnterlaken Manastırı ve Kalesi,
 • St. Beatus Mağarası ve Şelaleleri, gezip görebileceğiniz mekanlar arasında yer almaktadır. 

İsviçre neyi ile meşhur?

İsviçre, dünyada kalitesi en yüksek çikolatalara sahip ülkedir. 18 büyük çikolata fabrikasının üretim yaptığı İsviçre’de, binlerce ton çikolata üretilmektedir. Ülke insanı aynı zamanda, dünyada en çok çikolata tüketen toplum olarak bilinmektedir. 

İsviçre aynı zamanda yukarıda da söylediğimiz gibi saatleri ile de ün kazanmış bir ülke. Dünyanın en kaliteli saatleri İsviçre saatleri olarak kabul edilir.

Birçok ilk buluşların ve icatlarında ülkesi olan İsviçre, dünyadaki ilk hazır kahvenin bulunduğu yerdir. 

İnternet dünyasının temelini oluşturan World Wide Web yani w.w.w., İsviçre’nin Cern bölgesinde icat edilmiştir.

Yine ilk alüminyum folyo, sütlü çikolata tatlısı  da İsviçre’de ortaya çıkmıştır. 

İsviçre’de konaklama imkanı nasıl

Halkının gelişmişlik seviyesi yüksek olan İsviçre, aynı zamanda dünyanın en pahalı ülkeleri arasında yer almaktadır. Yaşam pahalılığı arasında ikinci sırada yer alan İsviçre’de, konaklama imkanı tamamen sizin bütçenize göre değişim gösterir.  Çok lüks otellerin yer aldığı İsviçre’de daha uygun fiyatlar ile konaklayabileceğiniz apart tarzı küçük otellerde bulunmaktadır. İsviçre’ye gitme amacınıza ve tatil yapacağınız bölgeye göre en uygun oteli seçebilir, konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. 

İsviçre yemek kültürü

isvicre yemek kültürü

Çikolata kadar süt ürünleri sektöründe de söz sahibi konumda bulunan İsviçre, birçok ünlü peynir markasının da ana merkezidir. Bu yüzden özellikle sabah kahvaltılarında çok fazla peynir tüketimi olur. Yine süt ve meyve karışımı ile hazırlanan ülkeye özgü Müsli, kahvaltılarda en çok tüketilen yiyecektir. 

İsviçre yemek kültürü, patates, et ve tavuk yönünden de zengin bir menüye sahiptir. Röstis, patates, rendelenmiş patatesin yağda çift taraflı kızartılması ile yapılan popüler bir yemektir.

Zürcher geschnetzeltes, dana karaciğeri ve mantar ile pişirilen ve çeşitli soslar ile servis edilen bir et yemeği türüdür.

Gittiğiniz ülkede sokak lezzetlerini tatmayı seviyorsanız İsviçre’nin ekmek arası kızartılmış sosisi bratwurst’unu deneyebilirsiniz. Bu lezzeti Türkiye’deki dönerciler gibi hemen her sokakta rahatlıkla bulabilirsiniz.  

İsviçre peynir ve çikolata kadar şarap kültürünün de yaygın olduğu bir ülke. Yemeklerin yanında en çok servis edilen içecekler kırmızı ve beyaz şarap oluyor.

İsviçre’ye ne zaman gidilmeli

İsviçre’ye ne zaman gideceğinize, hangi amaçla gittiğinize göre karar vermelisiniz. Kültürel bir gezi için gidiyorsanız, Eylül ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları, ülkede sıcak olmasına rağmen, yoğun yağışın görüldüğü zamandır. Ancak kış turizmi ve kayak tatili için gidiyorsanız, Ocak ve Şubat ayları sizin için en ideal aylar olacaktır.

İsviçre’ye gitmeden önce bunları bilmelisiniz

İsviçre, dünyadaki en kuralcı ülkelerden biridir. Normal hayattaki her şey kurallar çerçevesinde işlemektedir. 

Süpermarketler, İsviçre’de insanların en çok vakit geçirdikleri mekanlardan biridir. O yüzden burada fazla sesli konuşulmasını istemezler. Hele ki çocukların aşırı derecede gürültü çıkarmasını hiç hoş karşılamazlar. 

İsviçre’ye gitmeden önce bilmeniz gereken konulardan biri de, ülkedeki otopark kültürü. Ülkede engelli park yerlerinin yanı sıra yaşlı ve kadınlara özel park yerleri de mevcuttur. Buralara park etmemelisiniz. 

İsviçre’ye iş görüşmesi için gidiyorsanız, zamanlamaya çok dikkat etmelisiniz. Buluşma saatine tam zamanında gitmelisiniz. Geç kalmanız onların gözünde hoş karşılanmaz. 

İsviçreliler, sözlerine çok sadık bir millet olmakla birlikte, tutamayacakları sözleri vermezler. Karşı taraftan da aynı tutumu beklerler. 

İsviçre Hakkında Genel Bilgi

İsviçre, 41 bin 285 kilometre kare toprak bütünlüğüne sahip küçük bir ülkedir. 8 milyonu aşkın nüfusu vardır. Dünya’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biridir. 

Hayat pahalılığı oldukça fazladır. İsviçre, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çok sayıda uluslar arası etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. 

İsviçre’deki önemli günler şöyledir:

 • 1 Ocak yeni yıl. 
 • 1 Mart Cumhuriyet günü 
 • 19 Mart Saint Joseph Günü
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı 
 • 1 Ağustos İsviçre Ulusal Günü 
 • 1 Kasım Azizler Günü 
 • 25 Aralık Noel

İsviçre genelinde 4 resmi dil vardır. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça en çok konuşulan dillerdir. 

Ülkenin para birimi İsviçre Frangı’dır.

Türkiye’nin dünyaya açılan turizm kapısı MNG turizmin en iyi hizmet ve fiyat avantajları ile  güzel bir İsviçre Turu geçirebilir, gönlünüzce eğlenebilirsiniz.