Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

İsviçre'de Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

İsviçre’de Gezilecek Yerler Listesi 

Avrupa’nın harikalar diyarı İsviçre, her sanatçının hafızasında yer etmiş bir masal diyarıdır. İsviçre karizmatik görüntüsü ile güzellik terimini yeniden tanımlıyor. Müthiş dağ sıraları ve kristal berraklığındaki göller ve nehirler içinde yer alan karayla çevrili ülke, her gezgine aradıkları huzur ve zevki vermiştir. İsviçre denilince aklımıza yeşilliklerin, göllerin ve tepelerin olduğu, eteklerinde küçük köylerin olduğu bir ülke gelir. Tüm hayal gücünüze hayat veren İsviçre'de ziyaret edebileceğiniz ve gezmekten, yaşamaktan keyif alacağınız pek çok güzel nokta bulunmaktadır. 

En Güzel 20 Yer Önerisi

İsviçre, karayla çevrili ve küçük bir ülke olabilir ancak sınırları içerisinde pek çok doğal güzelliği barındıran bu ülkede görmeden dönmemeniz gereken yüksek zirveler, en mavi göller ve hayal edebileceğiniz en büyüleyici Alp köyleriyle dolu bir dizi görkemli manzara sunar. 

Zürih

Zürih İsviçre

Şehrin Arnavut kaldırımlı şeritleri, butik kafeler ve dükkanlarla büyüleyici şehir hayatını keşfedebileceğiniz eski şehre doğru uzanıyor. Zürih, çağdaş sanatı ve mimarisiyle şehrin her köşesini canlandırdığı için ona masallar diyarı demek yanlış olmaz. İster yapay bir kumsal, ister karla kaplı bir dağın eteğine yakın bir göl olsun, Zürih'te ruhunuzu dinlendirecek birçok güzel yer mevcut. Gezilecek yerleri arasında Kunsthaus Zürih, Zürih Gölü, Güzel sanatlar müzesi, İsviçre Ulusal Müzesi, Zürih Hayvanat Bahçesi, Uetliberg Dağı gelir.

Montreux

Montreux İsviçre

Cenevre Gölü kıyılarına yakın bir konumda yer alan Montreux, İsviçre'de ziyaret edilecek eşsiz yerlerden biridir. Kasaba, çevresindeki doğanın büyüleyici güzelliğine bakan İsviçre Alpleri'nin ortasında güzel bir şekilde yer almaktadır. Montreux’u keşfedilecek bir yer yapan eski ortaçağ kaleleri ve eski şehirlerin mimarisi var. Montreux, her köşesinde huzurun hüküm sürdüğü 19. yüzyıl hikaye kitaplarından gerçeküstü güzelliği yansıtıyor. Yemyeşil panoramanın gerçeküstü bir manzarasını sunan göl kenarındaki tatil yerlerinde huzur arayabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Cenevre

Cenevre - İsviçre

Cenevre sadece bir tatil beldesinden daha fazlasıdır. Sanat, mimari ve doğada mükemmelliğin olduğu İsviçre'nin güzel yerlerinden biridir . İnsan yapımı ve pitoresk harikaların mükemmel karışımı, Cenevre'yi Avrupa'nın en iyi balayı destinasyonu yapmıştır . Zarif tatil köyleri ve oteller, göl kenarı güzelliği, şehrin her köşesi yeni evlileri cezbetmek için romantikleştirilmiştir. Bir dizi muhteşem moda ve sanata sahip Arnavut kaldırımlı sokaklar olsa da, Cenevre her türlü uluslararası etki için bir merkezdir.

Matterhorn

Matterhorn - İsviçre

4.478 metre yüksekliğe yükselen dağ, yüksekliğini fethetmek için dünyanın her köşesinden macera arayanları kendine çekiyor. Dağın eteklerinde, ihtişamına şahitlik ederek geceyi geçirebileceğiniz tatil köyleri ve oteller bulunmaktadır. Dağcılık dışında, tatil deneyiminize heyecan katmak için deneyebileceğiniz birçok macera var. İsviçre'deki bu cazibe merkezini kış aylarında ziyaret ediyorsanız, bir yaz tatili sırasında kayak veya yürüyüş ve dağ bisikletinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Luzern

Luzern İsviçre

Tatillerinizden bir anı olarak fotoğraf çekmek için mükemmel bir yer sunacak olan şehirde birçok cazibe merkezi bulacaksınız. Müzeler ve heykeller, tarihi binalar ve modern mimariler, sahildeki gezinti yerleri, Kültür ve Kongre Merkezi ve Luzern'i İsviçre'nin en iyi turistik yerlerinden biri yapan sayısız cazibe merkezi var . Burada zaman zaman yapılan teleferiklerin, gemi turlarının ve müzik konserlerinin keyfini çıkarın. Bu şehirde 14. yüzyıldan kalma Şapel Köprüsü ve Su Kulesi gibi tarihi yerleri görebilirsiniz. Şehir, eski mimarinin mükemmelliğini yansıtan orta çağ binalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bern

Bern İsviçre

Bern'i İsviçre'nin en önemli turistik yerlerinden biri yapan şey eski şehridir. Bern Old Town'ın orta çağ güzelliği, dönemin büyüleyici sanatını ve kültürünü keşfedebileceğiniz UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Bern'in gizli harikalarını keşfetmek için dünyanın dört bir yanındaki gezginleri çeken sadece tarih ve miras değil, aynı zamanda etrafındaki sükunet varlığına daha fazla şey kattı. En yüksek katedralden, orta çağdan kalma Zytglogge saat kulesine ve Bundesplatz'a kadar şehrin her köşesi başlı başına bir başyapıttır. Bern'i İsviçre'de ziyaret edilecek en iyi şehirlerden biri yapan, hayranlık uyandıran muhteşem mimarisidir. Şehir, çağlar boyunca korunmuş, çeşitli sanat ve kültürlerin bulunduğu bazı muhteşem galerilere ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu önemli şehri daha yakından tanımak için Bern gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ren Şelalesi

Ren Şelalesi İsviçre

Schaffhausen kasabasına giderseniz, yakınlarda bulunan Ren Şelaleleri gezisi için hazırlık yapıyor olabilirsiniz. 23 metre yüksekliğindeki bu şelaleler, tüm Avrupa'nın en büyük ova şelaleleridir ve şelaleleri tüm ihtişamıyla görmek için Ren Nehri'ne doğru bir tekne gezisine çıkarak şelalenin tabanına yakın bir yere gidebilirsiniz. Aksiyona daha da yaklaşmak isterseniz, dağ yamacına inşa edilmiş merdivenlerle ulaşılabilen özel izleme platformlarından birinden şelaleleri izleyebilirsiniz. 

Basel

Basel İsviçre

Basel şehri, Fransa ve Almanya arasında yer alır ve Ren Nehri tarafından düzgün bir şekilde ikiye bölünür ve bu coğrafi karışım, aynı zamanda İsviçre'nin üçüncü büyük şehri olan şehrin atmosferine de yansır. Sanat galerileri, müzeler, orkestralar, tiyatrolar ve dünyaca ünlü Basel Sanat Müzesi gibi kültürel arayışlarıyla tanınan şehirde görülen farklı kültür, mimari ve etkilerde burada hissedilen bir çeşitlilik vardır. Bu nedenle Basel'in sıklıkla 'Sanat Şehri' olarak adlandırılmasına şaşmamalı.Sergilenen ilgi çekici yerlerin ve sergilerin yanı sıra, Basel'deki mimari, özellikle şehir meydanı çevresindeki binaların çoğu kırmızı kumtaşından oyulduğu için başlı başına bir sanattır.

Zermatt

Zermatt İsviçre

Muhteşem Matterhorn'un yakınında bulunan Zermatt, kışın kayak ve dağcılık yapmaktan hoşlanıyorsanız veya sadece yaz aylarında yürüyüş yapmak istiyorsanız gidilecek yer olarak adından söz ettirmektedir. Yılın hangi zamanında ziyaret ederseniz edin, komşu dağların zirvesine erişmenizi sağlayacak bir teleferik var ve ayrıca 63 tanesi bölgeye hizmet veren manzaralı dağ trenleriyle bölgeyi dolaşabilirsiniz. Bölgedeki kayakçılar, her seviyedeki yeteneğe hitap eden 200 milden fazla eğimin keyfini çıkarabilir veya yürümeyi tercih ederseniz, 400 kilometreden fazla yürüyüş ve doğa parkurları vardır. 

Ticino

Ticino İsviçre

İtalya'ya yakın olan Ticino, güçlü bir Akdeniz hissine sahiptir. Ticino'ya vardığınızda, sıcak güneş renk paletleri ve hatta bazı palmiye ağaçları ile flora, fauna ve mimari bile farklı görünüyor. Kanton olarak bilinen bu bölgenin başkenti Bellinzona şehridir ve bu şehrin eski bölümünün dönem özellikleri, üç kale ve eski sur duvarının kalıntılarını içeren UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Ticino aynı zamanda yiyecek ve içecekleri ile de ünlüdür. Makarna sevgisi İtalya sınırına yakın olduğunuzun bir başka işaretidir ve ayrıca yerel olarak üretilen çok sayıda şarap vardır.

Lugano

Lugano İsviçre

Bir peri masalı ülkesi olan Lugano, kesinlikle bir İtalyan havasını deneyimleyebileceğiniz en iyi İsviçre turistik yerlerinden biridir. İtalya ve İsviçre sınırlarına yakın bir konumda bulunan kasaba, kültür ve sanatın mükemmel bir karışımını sunuyor. İster mutfak, ister yaşam tarzı, gelenek veya dil olsun, Lugano ülkedeki diğer şehirlerden tamamen farklıdır. Avuç içi veya incir gibi eşsiz meyvelerin ve çiğ türlerin iştah açıcı Akdeniz lezzetinin tadını çıkarın. En iyi yerel yemeklerin çeşitli pizzalar ve diğer İsviçre-İtalyan yemekleri ile sunulduğu birçok otantik kafe var.

Schaffhausen

Schaffhausen İsviçre

Almanya sınırında ülkenin en kuzey ucunda yer alan Schaffhausen, çiçekli parkurları, şelaleleri, Alplerin ağzı açık bırakan manzarası ve yemyeşil çayırları ile doğal güzelliği ile tanınır. Büyük cumbalı pencereleri ve boyalı cepheleri ile en çarpıcı şehir alanlarından biridir. Etrafında bu kadar doğal güzellikler varken, dünyanın en ideal balayı destinasyonlarından biri olduğunu söylemek doğru olacaktır. Görülmesi gereken en ilgi çekici yerlerden biri, tarihi Barok dönemlere uzanan tahıl ambarları ve tüccar evleri ile çiçeklerle bezeli pencere pervazları ile tablo gibi bir cazibe sunan dükkânlardır.

Rhaetian Demiryolu

Rhaetian Demiryolu İsviçe

Rhaetian Demiryolu, İsviçre ve İtalya'yı birbirine bağlayan alp cenneti dağ demiryolu ağıdır. Turistler, demiryolunu İsviçre'deki en gözde cazibe merkezlerinden daha az bir şey yapmadan, dağların arasından geçmenin en çarpıcı deneyimine sahip olabilirler . Tren yolculuğu, İsviçre'nin mükemmel doğasının tadını çıkarmanın en ideal yoludur. Gerçeküstü konumlarda kurulmuş kasabaların ve geleneksel köylerin manzarasının keyfini çıkarma şansı verildiğinde, insanların hayatında bir kez kaçırmaması gereken bir şans. 

İsviçre Alpleri

İsviçre Alpleri

İsviçre Alpleri gerçekten de İsviçre'de ziyaret edilecek en büyülü yerler arasındadır ve parıldayan gölleri, yemyeşil vadileri ve görkemli zirveleri ile çarpıcı güzelliği ile tanınır. Dünyanın en çarpıcı yerlerinden biri olarak bilinen Cenevre Gölü'nün doğusunda, birçok kayak merkezine ev sahipliği yapıyor. Alpin kalbinde, bir ömür boyu en ideal deneyim için dünyanın dört bir yanından yürüyüşçüleri çeken çeşitli yollar vardır. Yürüyüş yaparken dağlarda kolayca kaybolabilirsiniz. Alpler, kayak merkezlerinin yanı sıra, turistlerin yerel yaşam tarzına bir göz attığı Grindelwald dahil olmak üzere birçok köye ve ünlü İsviçre destinasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. 

Brienz

Brienz İsviçre

Brienz'den daha çekici ve inanılmaz manzaraya sahip küçük bir kasaba bulmakta zorlanacaksınız. Çarpıcı Bernese Oberland bölgesinde yer alan Brienz, muhteşem turkuaz sulara sahip ve her daim yeşil dağlarla çevrili Brienz Gölü'nün kuzeydoğu kıyısında yer almaktadır.

Konstanz Gölü

Konstanz Gölü İsviçre

Dünyanın en büyük göllerinden biridir ve Avrupa'nın üçüncü en büyüğüdür. Konstantz Gölü İsviçre, Almanya ve Avusturya ile sınır komşusudur. Bu muhteşem göl kenarı ayarı, tüm açık hava meraklıları için bir rüyanın gerçekleşmesidir. Su sporları aktiviteleri, trekking, tekerlekli paten ve bisiklet, dünyanın her yerinden turistler arasında en popüler olanlardır.

Spiez

Spiez İsviçre

Spiez , Thun Gölü yarımadasında, şehir merkezine yakın, pitoresk bir mezradır. Şehir yeşilliklerinin dorukta olduğu yaz aylarında muhteşem bir görüntüye sahip. Tepeler ve üzüm bağları ile çevrili güzel bir göl kenarı beldesidir.

Oberhofen Kalesi

Oberhofen Kalesi İsviçre

Oberhofen kalesinde tarih boyunca mülkiyet değişiklikleri ve çeşitli savaşlardan kaynaklanan hasarlar nedeniyle kale birçok kez yeniden inşa edildi. Bugün, Oberhofen kalesi, göle bakan lüks bir otel ve restorandır. İsviçre'de masalsı bir tatil yaşamak istiyorsanız, kalmak için mükemmel bir yerdir.

Rhone Buzulu

Rhone Buzulu İsviçre

Rhone Buzulu, Aletsch Buzulu'ndan sonra Alpler'deki en büyük buzuldur . Valais kantonunda bulunur ve yaklaşık 15 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Buzul 19. yüzyılın ortalarından beri eriyor ve birkaç on yıl içinde tamamen ortadan kalkabileceğine dair endişeler var.

Davos

Alp bölgesindeki en yüksek köy ve yüksek irtifa tıp merkezi Davos'tur . Birleşmiş Milletler'in buluşma noktası olma ününe rağmen, belediyenin İsviçre'de kış aylarında çeşitli eğlence aktiviteleri vardır ve bu da onu İsviçre'nin en yüksek kayak merkezi haline getirir

İsviçre Para Birimi

İsviçre’de İsviçre Frangı kullanılmaktadır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin Euro’ya geçişinden sonra kullanılmaya devam edilen tek ve son frank para birimi olma özelliği taşımaktadır.

İsviçre’nin Resmi Dili

İsviçre’nin 4 adet resmi dili bulunmaktadır. Bunlar; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça’dır. Kullanım oranı itibarıyla Almanca’nın  en çok konuşulan dil olduğunu söyleyebiliriz.

İsviçre’nin Başkenti

İsviçre’nin en büyük dördüncü şehri olan Bern, aynı zamanda ülkenin başkentidir. 

İsviçre’nin Yüzölçümü

İsviçre 41.285 km2 alana sahip olan ve herhangi bir denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

İsviçre’yi Keşfedin

Avrupa’nın göbeğinde, muhteşem doğaya sahip olan bu ülkeyi gezilecek yerler listenizde ilk sıralara mutlaka ekleyin. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte İsviçre turlarını inceleyebilirsiniz.