Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gap Turu Gezilecek Yerler - Görülmesi Gereken Gap Turları

Gap Turu Gezilecek Yerler - Görülmesi Gereken Gap Turları

Gap turları, Güneydoğu bölgesinin eşsiz tarihini deneyimlemek isteyenler için düzenlenen kültür turlarıdır. Gap turu rotası genellikle Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Antakya şeklinde gerçekleşir. Her bir şehrin kültürel ve tarihi yapısı keşfedilir, mutfaklarının lezzetli ve benzersiz yemekleri tadılır ve hikayeleri hakkında bilgi verilir.

GAP Turu Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da görülmesi gereken yerleri anlatmak aslında pek de kolay değil. Öyle çok hikaye, öyle çok derin izler barındıran mekanlar var ki, her yeri gezdim deseniz bile mutlaka keşfetmeye vaktinizin olmayacağı noktalar olacaktır. 

GAP Gezi Rotası

Gap Gezi Rotası Güneydoğu Anadolu bölgesinin en meşhur, en hikayeleri bilindik yerlerini kapsar. Peki hangi yerlerdir bunlar? 

Balıklı Göl - Şanlıurfa

Balıklı Göl

Balıklı Göl’ü ziyaret etmeyenler bile mutlaka duymuşlardır. Çünkü çok zengin ve etkileyici bir hikayesi var. İslam inancına göre bu göl Hz. İbrahim için ateşin yakıcı olmadığı bir yerdir. Hz. İbrahim Nemrut’a isyan etmesi sonrası Nemrut tarafından ateşin içine atılarak cezalandırılmış ama yanmamıştır. Ateş birdenbire suya dönüşmüş, odunlarda balık olmuş. Bu yüzden göldeki balıklar da kutsal sayılıyor.

Zeugma Antik Kenti - Gaziantep

Zeugma Antik Kenti

Özellikle tarih severlerin mutlaka görmesi gereken Zeugma Antik Kenti’nin tarihi Büyük İskender’e kadar dayanıyor. İki kentin birleşmesi sonucu ortaya çıkan geçit, köprü’ manasına gelen Zeugma olarak adı anılmaya başlamıştır. Gap gezi haritasının en önemli noktalarından biridir.

Nemrut Dağı - Adıyaman

Nemrut Dağı

Ülkemizin ve Adıyaman’ın en meşhur yerlerinden Nemrut Dağı bir GAP Turu’nda mutlaka görülmesi gereken bir değerdir. Güneşinin batışının ve doğuşunun en güzel izlendiği yer olarak da bilinen Nemrut Dağı’na çıkmak için iki yol vardır. Yaya veya binek aracıyla olmak üzere dağa çıkmak için seçenekleri kullanabilirsiniz

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi

Mardin’in neredeyse her bölgesinden görülebilen eşsiz bir yapı Mardin Kalesi. Suriye topraklarının dahi göründüğü bir kale. Ancak ziyaret etmek için özel izne gerek duyuluyor çünkü alanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava Radar Kıta Komutanlığı bulunuyor. Yine de yolunuz Mardin’e düşerse her açıdan görebilir, bu ihtişamlı yapıyı inceleyebilirsiniz. Mardin Kalesi ile ilgili de birçok rivayet bulunuyor. Bunlardan biri ise Timur’un Anadolu’yu istilası esnasında kaleyi birçok kez almaya çalıştığı ancak bunda başarılı olamadığıdır.

Göbeklitepe – Şanlıurfa

Göbeklitepe

Son zamanlarda dizilerde görünmesiyle de popülerliği artan Göbeklitepe birçok tarihçi tarafından insanlık tarihinin en eski yapısı olarak kabul ediliyor. Neolitik dönemden bugünlere geldiği düşünülen yapı GAP Turu’nda kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Avcı ve toplayıcı bir dönemde yapılmasına rağmen içerisinde bulundurduğu ileri seviye mimari yapıları insanı gerçekten şaşırtıyor.

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Diyarbakır tarihe tanıklık edebileceğimiz diğer GAP turu şehirlerinden. Önemli bir turistik bölge olma özelliği taşıyan Diyarbakır ‘’Surkent’’ olarak da bilinir. Diyarbakır Kalesi Roma döneminden sonra; Bizans, Abbasi, Mervan, Selçuklu, Artuklu, İnallı, Nisanlı, Eyyubi, Akkoyunlu gibi köklü egemenliklerin hâkimiyeti altına girmiş daha sonra ise Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiş, adeta bir tarih kapısıdır. Surların 4 ana giriş kapısı bulunmaktadır.

Sizin için GAP Turları gezilmesi gereken yerleri özetledik. Görülmesi Gereken Gap Turları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ülkemizin büyük değerlerini tanımak için Gap Turları tam istediğiniz turlardır. Kültür turları arasında oldukça popüler olan Gap Turları mutlaka deneyimlenmesi gereken bir yolculuk. Tarihin kapılarını aralamak isteyenler ve tarih severler için çok uygun olan bu turlara nasıl gidilir, ne yenir ne içilir, ve merak ettiğiniz daha pek çok konu için Türkiye gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilir, MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyalarını inceleyebilirsiniz