Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Fransa'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Fransa’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Aşıklar ülkesi Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerin başında gelmektedir. Tarih, kültür ve organizasyonlar ülkesi, modanın merkezi olan Fransa’yı 2021 yılında 90 milyona yakın insanın ziyaret ettiği biliniyor. 

Her bir şehri ve o  şehrin sokaklarının gezilmeye doyulamayacağı Fransa’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer seçtik. Bu yerleri gezme fırsatınız sayesinde şehrin en güzel yanlarını görmüş olacaksınız. 

Türkiye’nin dünyaya açılan turizm kapısı MNG turizmin  en iyi hizmet ve fiyat avantajları ile Fransa’da mutlaka görülmesi gereken yerleri rahatlıkla görebilir, gönlünüzce bir tatil geçirebilirsiniz. 

Fransa denilince ilk akla gelen yer: Paris’in göbeği ve Eyfel Kulesi

Bazı ülkelerin öne çıkan şehirleri ve bu şehirlerin simge yapıtları vardır. Fransa’nn başkenti Paris’te bulunan Eyfel Kulesi de bu simge yapıtlardan biri. Paris’in P’sinin duyulması ile birlikte akla gelen  Eyfel kulesi, Fransa’da mutlaka görülmesi gereken  10 yer içerisinde ilk sırada gelmektedir. Tepesinden  bakınca eşsiz bir görüntü oluşturan Eyfel Kulesi, aynı zamanda etrafında çok güzel piknik yapabileceğiniz bir mekan olarak da sizi bekliyor. Kule’ye çıkıp, devamında kulenin gölgesinde piknik yapmak adeta orada bir gelenek haline gelmiştir. Fransa turları sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mutfak kültürünün efsane şehri: Lyon

Moda da olduğu kadar gastronomi sektöründe de adından söz ettiren Fransa’da, Lyon şehri bu alanda ön plana çıkmaktadır. Fransız mutfak kültürünü daha yakından tanımak isteyen ve bu lezzetleri tatmak isteyen insanların daha sık tercih ettiği Lyon şehri, yine tarihi ve kültürel açıdan da çekici bir turizm merkezi. Notre Dama Fourviere, St. Jean Katedrali gibi dünyanın en muhteşem eserleri Lyon şehrinde yer almaktadır. Buralarda Fransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında en çok tercih edilen mekanların başında geliyor. 

Fransa’da Akdeniz rüzgarı Marsilya’da esiyor

Fransa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Marsilya’nın tarihinin 2600’lü yıllara kadar dayandığı bilinmektedir. Bir yanda eski mimari yapıtların yer aldığı Marsilya, aynı zamanda ülkenin en hareketli bölgelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Liman kenti Marsilya’da, Akdeniz ikliminin sıcakkanlılığını bulabilir, yerli halkla sohbet ederek, sokak lezzetlerini tadabilirsiniz. Marsilya ziyaretiniz kapsamında şehrin kenarında uzayıp giden sahilde de denize girme fırsatı bulabilir, eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

Uluslararası Arena’da ismi ün yapmış şehir: Strazburg

Fransa’nın geçmişten bu yana uluslararası diplomatik görüşmelere ev sahipliği yapan şehri Strazburg, uluslararası organizasyonların da birinci konumu haline geldi. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi dünyanın en önemli uluslararası kuruluşlarının merkezi Strazburg’da bulunmaktadır. Diplomatik tarafı ile Fransa’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde yer alan Strazburg, önemli toplantılar gününde adeta yıldızlar geçidi gibi tüm siyasilerin ve devlet adamlarının mekanı haline gelmiş oluyor. 

Avrupa’nın en yaşanır şehri: Nantes

 

Fransa’nın geniş sit alanları,  büyük  ölçekli parkları ve geniş yeşil alanları ile Fransızların en çok yaşamak istediği Nantes şehri, geçtiğimiz yıllarda ‘Avrupa’nın en yaşanır kenti’ unvanını da almış bir şehir. Etrafında bulunan Bretonya Dükleri Şatosu, Saint Pierre Katedrali ve çeşitli müzeleri gezerek zaman geçirebileceğiniz Nantes’te aynı zamanda yeşile ve temiz havaya da doyacaksınız. 

Disneyland ile eğlenceye doyacak, çocukluğunuza döneceksiniz

Paris’te bulunan ve her çocuğun mutlaka izlediği çizgi film karakterlerinin yer aldığı Disneyland Paris, 30 yılı aşkın süredir her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Sadece çocuklar için değil, yetişkin bireyler için de önemli bir durak noktası olan Disneyland’da gönlünüzce eğlenceli vakit geçirebilir, çocukluğunuzda izlediğiniz çizgi film karakterlerini yeniden görünce eski günlerinizi hatırlayabilirsiniz. Fransa’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde yer alan ve unutulmaz anıların yeniden canlandığı Disneyland’da, sosyal medya hesaplarınız için çok güzel fotoğraf kareleri de çekebileceksiniz. 

Sanatseverlerin mekanı Normandiya oluyor

Tarihte Normandiya çıkarması diye bilinen Paris’in yakın komşusu Normandiya şehri, uzun yıllardan bu yana kültürel ve tarihi dokusunu bozmadan bugünlere getirmeyi başarmıştır. Kütür zengini bir yapıya sahip Normandiya, gözde restoranları  ve bistrolar ile de gidenleri mest eden bir şehir konumunda.  Normandiya dünyaca ünlü birçok ressamında çeşitli eserlerini barındırıyor ve bu eserler sayesinde her yıl binlerce sanatsevere ev sahipliği yapıyor. 

Film festivallerinin vazgeçilmez adresi Cannes

Geçmişinde bir balıkçı kasabası olarak kurulan Cannes, bugün film ve dizi sektörünün en hareketli noktalarından biri haline geldi. Birçok caddesinde ünlü sinema ve film yazarlarının resimlerinin  bulunduğu Cannes, aynı zamanda yaz ve bahar aylarında film festivalleri ile de hareketlilik kazanan bir şehir. Bir sahil kenti de olan Cannes geziniz sırasında dünyanın  en  zenginlerine ait ultra lüks ve büyük yatları da yakından görebilirsiniz. 

Catacombes, hayatınızın en ilginç gezi mekanı olabilir

Fransa’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde, hayatınızın en sıradışı gezilerinden birini gerçekleştirmeye ne dersiniz? Bu soruya cevabınız evet  ise, Paris’tezi adresiniz Catacombes tünelleri olmalıdır. 1785 yılında artan mezarlıklar dolayısıyla oluşan hijyen sorununa çözüm üretmek için  geliştirilen ve cesetlerin özel olarak inşa edilen tünellerde tutulması ile ortaya çıkan Catacombes tünelleri, bugün adeta bir turizm merkezi oldu. Bu tünellerde yürürken, duvarlarda size bakan kafataslarını görmemeniz içten bile değil. 

Küçük pentagon benzetmesi yapılan mekan: Lille Kalesi

Vieuş ilçesinde bulunan Lille Kalesi, görkemli yapısı ve hikayesi ile görenleri hayretlere düşürüyor. Tepeden görünümü Amerika Birleşik Devletleri’nin Pentagon binasına benzeyen Lille Kalesi’nin 7 yılda tamamlandığı ve inşaatında 2 bin inşaat işçisinin çalıştırıldığı biliniyor. 60 milyon tuğlanın kullanıldığın aktarıldığı kale, bugün bölgenin en popüler alanlarından biri haline gelmiş durumda. 

Gezi rehberi sayfamızdan Fransa’daki gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Fransa hakkında genel bilgi

Fransa, resmi adıyla Fransa Cumhuriyeti, altıgen bir toprak yapısına sahiptir. Kıta ülkesi olan Fransa, güneyde Akdeniz, kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi, doğuda Ren Nehri, batıda Atlas Okyanusu ile çevrili bir ülkedir. Ülke, hem tarım hem de sanayi alanlarında güçlü bir yapıya sahiptir. 

543 bin 940 kilometre kare büyüklüğe sahip Fransa’da, 68 milyonu aşkın nüfusa vardır. Diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi Fransa’da da, 2002 yılından bu yana Euro kullanılmaktadır. 

Ana dili Fransızca olan ülkede, başka yabancı dili kullanan insan sayısı oldukça azdır. Dünyanın en fazla ziyaret edilen unvanına sahip Fransa’da, Paris şehri dünyadaki en fazla ziyaret edilen 10 şehir arasında yer almaktadır. 

Katolik bir ülke olan Fransa’nın nüfusunun yüzde 2’si protestanlar, yüzde 1’i ise Museviler’den oluşmaktadır. Aynı zamanda önceki yıllarda birçok Afrika ülkesine sömürü gerçekleştirmiş olan Fransa’da, çeşitli Afrika ülkelerinden gelip yerleşmiş olan Müslümanlar da bulunmaktadır. 

Fransa’nın bayrağındaki Mavi, Beyaz ve Kırmızı çizgiler özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini temsil ederken,  ülke, özellikle edebiyat,  sinema ve resim sanatlarında adından sıkça söz ettirmektedir. 

Fransa’yı ziyaret etmeyi düşününler için en ideal zaman yaz aylarıdır. Temmuz ayı ile ağustos ayları ülkede en iyi zaman geçirilecek dönemlerdir. Bu dönem ülkede ziyaretçi akınının olduğu bir dönemdir. Ancak dağlık bölgelere kış sporları için gidiyorsanız  o zaman kış dönemini tercih etmeniz gerekmektedir.