Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Fas'ta Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi!

Fas’ta Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 20 Yer Önerisi

Çarpıcı Arabesk mimarisi, çarşıları ve hatta mavi renkli şehirleri ile ziyaret edebileceğiniz pek çok ülkeden farklı olan Fas, sadece birkaç saatlik uçuş mesafede olması sebebiyle, bir haftalık bir tatil için tercih edilebilir bir yer olma özelliği taşıyor.

Bununla birlikte, Fas kesinlikle başlı başına ziyaret edilecek bir destinasyondur. Fas'taki en iyi yerler arasında seçim yapmakta zorlanabileceğiniz sayıda seçenek mevcut ancak planlamanızı doğru bir şekilde yaparsanız Fas’ın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Fas, sessiz geleneksel yaşam ile çılgın turist uğrak yerlerinin baştan çıkarıcı bir karışımıdır; atmosferik pazarların ve muhteşem manzaranın bir araya gelerek büyüleyici seyahat deneyimleri yarattığı bir ülke olan Fas için ziyaret edilebilecek, görmeden dönmemeniz gereken noktalarını sizin için listeledik.

Rabat

Rabat

Rabat Fas’ın başkenti ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Yeni şehir ve eski şehir olmak üzere iki ana bölgesi vardır. Alışveriş yapmak ve şehrin açık hava bar, kafelerinde vakit geçirmek için harika bir yerdir.

Marakeş

Marakeş

Fas’ta ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri olan Marakeş, ülkenin otantik dokusunu en iyi şekilde yaşayacağınız şehirlerden biridir. Baharatların ve bölgeye özgü yemeklerin kokularıyla bezenmiş bu şehri gezerken kendinizi farklı bir evrende hissedebilirsiniz. Bu şehri yakından tanımak için Marakeş turlarını inceleyebilirsiniz.

Toubkal Milli Parkı ve Toubkal Dağı

Toubkal Milli Parkı ve Toubkal

Toubkal Dağı, 4.167 metre yükseklikte, Atlas Dağlarının en tepe noktasındadır. Elbette buraya tırmanmanın kolay olduğunu söyleyemeyiz. Ancak hiç olmazsa Toubkal Milli Parkı’na gidip şehrin karmaşasından uzakta olan doğa harikası bu yerde, manzara eşliğinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Şafşavan

Şafşavan

Rif dağlarındaki bu küçük kasaba, kesinlikle gerçeküstü bir görünüm ve his veren, ilginç mavi boyalı evleriyle ünlüdür. Fas'ın doğal tarafını medeni bir temelden keşfetmek istiyorsanız, Şafşavan bunu yapmak için mükemmel bir yerdir. 

Fes

Fes

Tarihi binalarla dolu bir ortaçağ şehridir ve yürüyerek keşfetmek büyüleyicidir. Bir kez burada, 9. yüzyıldan kalma surlarla çevrili Fes El Bali kasabasını ve Merenid Mezarlarını da keşfetmeyi unutmayın.

Essaouira

Essaouira

Essaouira, bazı büyük isimlerle ünlü bir şekilde popüler olan küçük ve temiz bir sahil kasabasıdır. Bugün kasabada Jimi Hendrix ve Bob Marley gibi müzik efsanelerine ait renkli duvar resimlerini görebilirsiniz.

Merzouga

Merzouga

Merzouga'nın etkileyici doğal çevresini keşfetmenin en iyi yolu deve sırtında veya cipte; gerçekten unutulmaz bir deneyim ve bir çöl macerası istiyorsanız Fas'ta ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri. 

Meknes

Meknes

Bu duvarlı imparatorluk şehri, ülkenin Sultan Moulay tarafından yönetildiği 17. yüzyılda Fas'ın başkentiydi. Sultan'ın türbesi, bugün şehrin en büyük cazibe merkezlerinden biri olarak hala yerinde.

Aynı zamanda, Antik Moritanya'nın başkenti sayılan büyüleyici ve kısmen kazılmış bir Berberi/Roma şehri olan Volubilis'in kalıntılarını ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Asilah

Asilah

Bir yerin görülmeye değer olup olmadığını, yerlilerin o yerle uğraşıp uğraşmadıklarını görerek rahatlıkla anlayabilirsiniz. Asilah, Faslı tatilciler arasında oldukça popüler olduğundan, ziyaret etmek için harika bir yer olarak kesinlikle risksiz bir seçenek. 

Sidi Ifni

Sidi Ifni

Fas'ın güneybatısındaki bu balıkçı kasabasıyla ilgili en büyüleyici şey İspanyol mirasıdır. İlginçtir ki Sidi Ifni aslen bir İspanyol bölgesiydi ve bunun izleri bugün hala görülebiliyor. 

Nispeten küçük olmasına ve büyük şehirler kadar ilgi çekici yerlerle dolu olmamasına rağmen, Sidi Ifni tüm yıl boyunca sıcaktır, atmosferinin samimi ve neşeli olmasıyla ön plana çıkan bu kasabanın plajları da görülmeye değerdir. 

Sahra Çölü

Sahra Çölü

Fas'tayken çöl kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Kum tepelerinin üzerinden muhteşem gün batımını izlemekten, parlak yıldızlarla dolu gökyüzüne bakmaya kadar, çöldeki her deneyim büyüleyici ve unutulmaz. Fas'ta ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri olan Sahra Çölü'ne bir gezi için birkaç gün ayırdığınızdan emin olun.

Kazablanka

Kazablanka

Kazablanka diğer şehirler kadar atmosferik olmasa da şüphesiz Fas’ın en popüler şehirlerinden biri ve modernitenin ideal temsilidir. Fas’ta gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı olan Kazablanka Fransız-sömürge tasarımını geleneksel Fas tarzıyla birleştiren şehrin çarpıcı, daha fazla mimariye sahip binaları, burada hayranlıkla izlenebilecek en güzel şeydir. Muhteşem yemekleri ve mimarisini keşfetmek için Kazablanka turlarını inceleyebilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz. 

Dades Vadisi

Dades Vadisi

Dades Vadisi, Jebel Sarhro ve Yüksek Altas sıradağları arasında uzanır ve çevredeki bölgenin muhteşem manzarasını sunduğu için sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. 

Gül Vadisi

Gül Vadisi

Yeşilin çeşitli tonları, bozulmamış mavi suları, karla kaplı Atlas Dağları ve peyzajını oluşturan geniş zeytin ve incir ağaçları ile Gül Vadisi, gerçekten görülmesi gereken bir manzaradır. Macera tutkunlarının kaçış noktası olan bu vadi, adını Fas'ın zeminini kaplayan uçsuz bucaksız pembe gül bahçelerinden almıştır.

Dakhla

Dakhla

Fas'ın popüler turistik noktalarından biri olarak yavaş yavaş ortaya çıkan Dakhla, türünün tek örneği bir yer. 1844 yılında İspanyollar tarafından kurulan Dakhla, Yengeç Dönencesi'nin kumlu yarımadasında oturan 40 km'lik bir uzunluğa sahiptir. Fas'ta göz alabildiğine yayılan çöl, bu noktanın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ait Ben Haddou

Ait Ben Haddou

Ait Ben Haddou, bir yamaçta inşa edilmiş birçok eve ev sahipliği yapan eski bir köydür. Burası insanın görebileceği en güzel yerlerden biridir. Köyün çoğu günümüzde terk edilmiş ve turistlerin keşfetmesine bırakılmıştır. Hollywood'un gişe rekorları kıran 'Gladyatör' filmi burada çekilmiştir.

Tanca

Tanca

Tanca, tüm Avrupa görünümlü Fas şehirleri arasında Fas'ın en güzel turistik yerlerinden biridir. Bu büyüleyici şehir, 20. yüzyılda Fas'ın edebi tarihinde önemli bir rol oynamıştır ve bugün bildiğimiz gibi bu ülkenin şekillenmesine en çok katkıda bulunan yerlerin başında gelir.

Agadir

Agadir

Agadir, 1960 depreminde, çeşitli miras alanları da dahil olmak üzere, büyük bir kısmı yıkıldıktan sonra, sonunda küllerden yeniden doğmayı başardı. Hangi yöne giderseniz gidin, güzel bir sahili ve sakin bir havası olan, gelişen bir sahil beldesidir.

Tinghir

Tinghir

Yüksek Atlas Dağları ve muhteşem Sahra Çölü arasında sıkışmış olan Tinghir, Todra Vadisi'nin merkezinde rahatça oturan ve muhtemelen Fas'ta çiftler için görülecek en iyi yerlerden biri olan Fas'ın baş tacı . Bu ülkedeki diğer yerlerden farklı olarak, Tinghir, muhteşem çiçek bahçeleri, Kasbah'ları ve rustik dar sokakları ile turistleri eğlendiren genişleyen bir şehre dönüşen eski bir Fransız kasabasıdır.

Atlas Dağları

Atlas Dağları

Kuzey Afrika'nın en yüksek sıradağları olan Atlas Dağı, halk arasında dağların dağı olarak bilinir. Burası özellikle ilkbahardan sonbahara kadar olan zaman diliminde yürüyüşçüler için bir cennettir. Fas boyunca yaklaşık 1000 km boyunca çapraz olarak uzanır ve testere dişli Jura zirveleri bir hava bariyeri görevi görür. 

Fas’ı Keşfedin

Birbirinden farklı şehirleri ve otantik atmosferi ile birlikte pek çok farklı konseptte tatiller yapabileceğiniz, aynı zamanda geçmişten günümüze uzanan tarihi canlı canlı hissedebileceğiniz bu ülke, sizi her noktasında heyecanlandıracaktır. Fas ile ilgili merak ettiğiniz diğer bilgileri Fas gezi rehberi sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte Fas turları sayfasını inceleyebilirsiniz.