Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Barcelona'da Gezilecek Yerler

Barcelona’da Gezilecek Yerler

Barcelona, İspanya’da bulunan dünyaca ünlü şehirlerden birisidir. Özellikle futbol takımının başarısıyla tanınan Barcelona, ülkenin kuzeybatısında yer alır ve en büyük ikinci şehirdir. Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan Barcelona, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu nedenle her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilir. Ayrıca ekonomik olarak da son derece gelişmiş olan Barcelona, bu anlamda Avrupa birliğinin en güçlü dört şehrinden bir tanesidir. Mimari yapılarıyla ön plana çıkan şehir, aynı zamanda pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapar. Hadi gelin, Barcelona Turları kapsamında görülmesi gereken yerlere yakından bakalım. 

Sagrada Familia Bazilikası 

Sagrada Familia Bazilikası

Barcelona’nın simgelerinden birisi olan Sagrada  Familia Bazilikası, UNESCO listesinde de kendine yer edinmeyi başarmıştır. Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak kabul edilen yapı, sizi kendisine hayran bırakmayı vaat ediyor. San Jose Dindarları Birliği bu yapının inşası için ilk olarak Francisco de Villar y Lozano ile anlaşma yapmış; ancak daha sonra iki taraf arasında fikir ayrılıkları yaşanmış. Ardından 1883 yılında Gaudi projeyi devralmış ve 1926 yılındaki vefatına kadar projeyi yürütmüş. Ölümün ardındansa Bazilika’ya deyim yerindeyse yetim kalmış;  günümüzde halen yapım çalışmaları devam ediyor. 18 adet kulesi bulunan Sagrada Familia, 13 bin kişilik kapasitesiyle de son derece büyük bir alanı kaplıyor. Barcelona gezilecek yerler listemizde ilk sırada yer alan yapı, şehir manzarası izlemek içinde en ideal nokta. 

Park Güell

Park Güell

Antoni Gaudi’nin en başarılı eserlerinden birisi olan Park Güell, renkli tasarımı ve ilginç mimarisi nedeniyle masallardaki yapıları andırıyor. UNESCO kültür mirasında yer alan park, 1900-1914 yılları arasında inşa edilmiş ve her köşesinde Antoni Gaudi’nin mimari anlayışından izler taşıyor. Doğadan esinlenilen figürleri ve birbirinden canlı renkleriyle dikkat çeken Park Güell, dönemin şartlarına göre devrim yaratacak bir konut sitesi olarak tasarlanmış. Sonrasında yeteri kadar yatırım alamayan bu proje, yerel konseye bağışlanmış ve ardından 1922 yılında halka açık bir park haline getirilmiş. Renkli yapısıyla ve masalları andıran güzelliği ile asla dinamizmini kaybetmeyen park, Barcelona gezi yerler listemizde ikinci sırada. 

Nau Camp Stadyumu ve Barcelona FC Museum

Nau Camp

Hiç şüphesiz ki Barcelona’nın yurtdışı turlarının odak noktası olmasını sağlayan faktörlerden bir tanesi futbol. Şehre gelen turistlerin ve futbol severlerinse uğramadan gitmediği iki yer var. Bunlardan birisi Camp Nau Stadyumu diğeri ise Barcelona FC müzesi. Camp Nau stadyumu 3 yıl içerisinde 55.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş. Stadın kapasitesi ise hemen hemen 99.000 kişi. Barcelona FC Müzesi içerisinde ise takımın kurulduğu günden bu yana kazandığı başarılar görsel ve işitsel sunumlarla ziyaretçilere aktarılıyor. Eğer bir futbol severseniz, Barcelona’ya gittiğinizde bu özel mekanlara uğramayı ihmal etmeyin. 

Picasso Müzesi 

Picasso Müzesi

Sanat anlayışı ve sanata yön veren yeteneği ile kültleşen Picasso’nun eserleri, kendi adını taşıyan müzede ziyaretçilerle buluşuyor. Üstelik müzenin en önemli özelliği ise Picasso hayattayken açılması, günümüzde içinde 3500’den fazla eser barındıran müze her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. En çok Picasso eserini bulundurma unvanını da elinde bulunduran Picasso müzesi, Barcelona Turu kapsamında uğramanız gereken mekanlardan.  

Mercatte de La Boqueria

Mercatte de La Boqueria

Mercat de La Boqueria, ünü İspanya sınırlarını aşan bir pazar. Kentin çevresinde sebze-meyve yetiştiren çiftçilerin mahsullerini halka sunduğu pazar yeri, balık, et ve yumurta gibi ürünleri de bünyesinde barındırıyor. Pazarın burada ilk defa ne zaman kurulduğuna dair net bir tarih yok; ancak bazı kaynaklar 1217 yılını işaret ediyor. Barcelona’nın en ünlü restoranlarının bile alışveriş yaptığı pazarda yemek pişirilen bölümlerde bulunuyor. Barcelona gezilecek yerler listenizi tamamladığınızda karnınızı doyurmak için iyi bir alternatif olabilir.