Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Balkanlar'da Gezilecek Yerler

Balkanlar’da Gezilecek Yerler 

Balkanlar, kadim geçmişi ve doğal güzellikleriyle dünyanın en özel coğrafyalarından biridir. Balkan turları ile vizesiz seyahat imkanı da vadeden bölge; birçok kadim yapıya, tarihi dokusuyla ön plana çıkan önemli merkezlere, tabiat harikası doğal güzelliklere ve modern şehirlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle son dönemde Türkiye’den gezginlerin en çok tercih ettiği rotalardan olan Balkan ülkeleri, eşsiz yöresel lezzetlerin de gözde adresi. Türk mutfağı ile benzerlikleriyle dikkat çeken Balkanlar’da bölgeye özgü lezzetleri yerinde tadabilme fırsatına da sahip olmak mümkün. İşte Balkan ezgilerini buram buram hissedebileceğiniz, gezginler için hazırladığımız Balkanlar’da gezilecek yerler listesi!  

Belgrad – Sırbistan 

Belgrad Sırbistan

Belgrad, özellikle son dönemde vizesiz olarak ziyaret edilebiliyor olması nedeniyle gezginlerin en uğrak noktalarından biri. “Beyaz Şehir” bu benzersiz kent, son derece köklü bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Tuna ve Sava Nehirleri gibi bölgenin en önemli su kaynaklarının kesiştiği benzersiz bir konumda yer alan Belgrad, aynı zamanda Sırbistan’ın başkenti. Nova Grad, Zemun, Cumhuriyet Meydanı, Skadarlija Belgrad ziyaretlerinizde mutlaka uğramanız gereken yerler. 

Mostar – Bosna Hersek 

Monstar Bosna Hersek

Belki de Balkanların en köklü ve acılarla dolu şehirlerinden biri olan Mostar’ı hepimiz köprüsüyle biliyoruz. Bosna Hersek’in dünyada en önemli sembolü olan Mostar Köprüsü, çevresinde bulunan bozulmamış tarihi dokusuyla keşfedilmeyi bekliyor. Ayrıca Mostar ziyaretlerinde; Saat Kulesi, Tara Kulesi, Hersek Tarihi Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Partizan Abidesi Mostar’da kesinlikle görmeniz gereken yerler. 

Prizren – Kosova 

Prizren Kosova

Balkanlar seyahatinizde yabancılık çekmeyecek bir şehir arıyorsanız orası kesinlikle Prizren’dir. Yoğun Türk nüfusuna ev sahipliği yapan şehir; 1 Katolik Kilisesi, 3 Ortodoks Kilisesi ve 37 Camii ile adeta dinlerin kesiştiği bir kent. Tarih kokan sokaklarıyla adeta tarihi bir yolculuk vadeden Prizren’de, benzersiz yöresel lezzetlerin tadına bakabilir ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan mekanları inceleyebilirsiniz. 

Ohrid – Makedonya 

Ohrid Makedonya

Ohrid, ünü ülke sınırlarını aşan kusursuz bir şehirdir. Doğal güzellikleriyle adeta büyüleyen şehir, UNESCO’nun da dikkat çekmiş ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. Antik tiyatrosu, gölü, eski çarşısı ve bölge kültürünü yansıtan evlerinin yanı sıra Ohrid; St. Sophia Kilisesi, Saint Panteleimon, Ali Paşa Camii gibi kültürel miraslarıyla da ön plana çıkıyor. 

Saraybosna – Bosna Hersek 

Saraybosna Bosna Hersek

Balkanlar’da vizesiz ziyaret edebileceğiniz başkentlerden olan Saraybosna, belki de Balkan kültürünü en iyi yansıtan kentlerden. Miljacka Nehri gibi su rengiyle adeta herkesi büyüleyen doğal güzelliğe ev sahipliği yapan şehir, Dinar Alpleri İle çevrilen bir vadinin tam ortasına inşa edilmiştir. Hemen her köşesinde tarih dolu bir yolculuğa çıkacağınız şehri yürüyerek bile gezebilirsiniz. 

Tiran – Arnavutluk 

Tiran Arnavutluk

Balkan mimarisinin en güzel örnekleriyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan Tiran, Balkanlar’da gezilecek yerler listemizde yer alan bir diğer başkent. Birkaç saat içerisinde kolaylıkla keşfedebileceğiniz Tiran, ülkenin ulusal kahramanı İskender Bey’den birçok iz taşıyor. Ayrıca Tiran’da Osmanlı döneminden kalan birçok mimari eseri de gözlemleyebilirsiniz. 

Sofya – Bulgaristan 

Sofya Bulgaristan

Turistik bir şehir görünümünde olan Sofya, komşu Bulgaristan’ın en büyük şehirlerinden biri. Vitosha Dağı eteklerine kurulu şehir, eşsiz bir doğa manzarasına ev sahipliği yapıyor. Mimar Sinan’ın inşa ettiği en büyük yapı olan Banyabaşı Camii, Sofya ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken tarihi miraslardan biridir. Ayrıca; Sveta Petka Kilisesi, Vitoha Caddesi, Ulusal Sanat Galerisi, City Garden Sofya ziyaretlerinizde uğrak noktası olması gereken diğer alanlar.  

Ljubljana – Slovenya 

Ljubljana Slovenya

2016 yılında Avrupa’nın yeşil başkenti seçilerek, doğal güzelliği kanıtlanan Ljubljana, Balkanlar’da görebileceğiniz en güzel ve turistik şehirlerden. Küçük olmasına karşın oldukça iddialı bir mimariye ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Ljubljana’da Ejderha Köprüsü ve St. George Şapeli’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. 

Üsküp – Makedonya 

Üsküp Makedonya

Türk kültüründen uzaklaşmadan yeni bir şehir keşfetmek isteyenler için en ideal adreslerden olan Üsküp, bünyesinde Eski Türk Çarşısı adında bir Türk çarşısı da barındırıyor. Birçok ikonik Osmanlı eserine de ev sahipliği yapan Üsküp’te 13 Kemerli Taş Köprü ilk adresiniz olmalı. “Heykeller Şehri” olarak da anılan Üsküp’te Büyük İskender’i temsil eden birçok heykele rastlayacaksınız. 

Transylvania – Romanya 

Transylvania Romanya

Balkanlar’da gezilecek yerler arasında Romanya’dan bir şehir olmaması mümkün değil. Adeta kartpostalları andıran görünümüyle Transylvania, yılın her mevsimi ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Kış aylarında kayak yapabileceğiniz şehri, yazın daha yakından tanımak adına keşif gezisi yaparak ziyaret edebilirsiniz.  

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile Balkan Turları sayfasını inceleyebilirsiniz