Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Balkanlar Gezi Rehberi

Balkanlar Gezi Rehberi

Balkanlar, tüm Avrupa'da seyahat etmek için en iyi yerlerden biridir. Stratejik olarak konumlanmış Balkanlar'daki her ülke, antik çağlardan günümüze yüzyıllara yayılan zengin bir tarihe sahiptir. Balkan Yarımadası Güneydoğu Avrupa'da yer alır ve eski Yugoslavya, Arnavutluk, Yunanistan ve Bulgaristan'dan oluşan ülkelere ev sahipliği yapar. Kültürel, etnik ve coğrafi olarak çeşitliliğe sahip bu Balkanlar gezi rehberi, bu dinamik bölgede seyahat ederken inanılmaz derecede eğlenceli ve tatmin edici bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Balkan ülkelerinin büyük çoğunluğunun Türkiye’ye vize uygulamıyor oluşu en önemli avantajlardan biridir. Bu muafiyeti değerlendirebileceğiniz ülkeler içerisinde oldukça güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Balkanlar’da Gezilecek Yerler

Balkanlar zengin bir tarihe sahip çok çeşitli bir bölgedir. Her biri kendine özgü cazibe merkezleri ve kaçırılmayacak manzaralarla dolu ülkelerden oluşur. Balkanlar’da gezilecek yerler çok fazladır ve hepsi birbirinden güzel destinasyonlardır.

Slovenya

slovenya

Alplerin güneşli tarafında küçük ama güzel bir ülkedir. Nefes kesen Julian Alpleri, mücevher gibi nehirleri, sevimli başkenti Ljubljana, büyüleyici Bled Gölü, tarihi sahil kasabaları ve inanılmaz doğal manzaraları ile ünlüdür. Slovenya'da güzellik gerçekten sadece yüzey seviyesinde değil, aynı zamanda dünyanın en inanılmaz mağaralarından biri olan Postojna Mağarası ile de tanınır.  

Hırvatistan

hırvatistan

Slovenya'nın güney Akdeniz komşusudur. Güzel kumsalları, pırıl pırıl masmavi denizi ve irili ufaklı sayısız adasıyla ünlü olan Hırvatistan bir yaz cennetidir. Split ve Dubrovnik gibi kıyı şehirleri, taş döşeli dar sokakları ve tarihi antik çağlardan kalma limanları ile tarih ve romantizmin mükemmel bir karışımıdır.

Bosna Hersek

bosna hersek

Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ arasında yer alan küçük bir ülkedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun kalıntıları tüm ülkeye ve kültürüne dağılmış olarak, Balkanlar'ın tamamındaki bir kültür karışımının en iyi örneğidir. Bunu Mostar ve Saraybosna gibi güzel ve renkli şehirlerinde en belirgin haliyle görebilirsiniz.

Karadağ

karadağ

Geniş ve bozulmamış doğal manzaraları, Avrupa'nın en derin kanyonu olan Tara Nehri kanyonunda rafting yaparken Durmitor Ulusal Parkı'nda heyecan dozlarını alabilen adrenalin bağımlılarının yanı sıra doğa severleri de çekecektir. Karadağ ayrıca, güzel taş döşeli sokakları ve antik şehir surlarını keşfetmenize ve aynı yerde plajda eğlenceli bir gün geçirmenize olanak tanıyan Kotor ve Budva gibi muhteşem tarihi kıyı şehirlerine sahiptir.

Sırbistan

sırbistan

Sırbistan Balkanların merkezinde yer alan geniş ve güzel bir ülkedir. Başkenti Belgrad, Sırbistan'ın dini ve kültürel çeşitliliğini örnekleyen birçok heybetli binaya, güçlü kiliseye ve tapınağa, tarihi yerlere ve kendi Montmartre benzeri bölgesi olan Skadarlija Caddesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Novi Sad, Sırbistan'daki bir başka inanılmaz şehir. Belgrad gibi kültürel çeşitliliği ile bilinir ama aynı zamanda sıcak, canlı, harika barlar ve harika müziklerle dolu bir şehirdir.

Makedonya

makedonya

Makedonya, geniş pirinç tarlaları ve kırsal alanlarla dolu güzel bir ülkedir. Ama aynı zamanda görülmesi gereken bazı kentsel yerlere de sahip. Ohri şehri, akıllara durgunluk veren sayıda farklı kilisesi, tarihi yeri ve tabii ki yanında uzanan muhteşem Ohri Gölü ile antik bir şehirdir. Aynı ülkede olmasına rağmen, Üsküp sessiz tarihi göl beldesi Ohri'den dünyalar kadar uzakta görünüyor. Makedonya'nın başkenti büyük, heybetli ve zengin Orta Avrupa metropollerinden herhangi biriyle yarışabilecek anıtsal mimariyle dolu. 

Arnavutluk

arnavutluk

Arnavutluk, Adriyatik Denizi kıyısında, muhteşem plajları ve sonsuz güneşli günleri olan bir başka Balkan ülkesidir. Arnavutluk, coğrafi konumu nedeniyle uzun bir süre Yunan, Roma ve Venedik egemenliği altında kaldı, bu da muhteşem mimarisinde, Durres'teki Roma amfitiyatrosunun inanılmaz bir örnek olduğunu gösteriyor. Arnavutluk'un başkenti Tiran, şehrin her tarafına dağılmış İtalyan, Avrupa burjuva mimarisi ile kültürel ve mimari etkilerin büyüleyici bir karışımıdır.

Balkanlar’da Nerede Kalınır?

Balkanlar'da konaklama ile ilgili en iyi şeylerden biri, birçok yerin genellikle kendi bölgeleri hakkında zengin bilgi birikimine sahip yerel personel tarafından işletiliyor olmasıdır. Personelle konuşmak, gideceğiniz yer hakkında içeriden çok fazla bilgi edinmenin ve en iyi yerel noktaları bulmanın harika bir yoludur. Konaklanacak sayısız seçenek içerisinde her bütçeye uygun alternatifler bulunur.

Balkanlar’da Yemek

Yerel yiyecek ve içecekleri tatmak, herhangi bir yere seyahat etmenin en iyi yanlarından biridir ve Balkanlar bu konuda çok iyidir. Bölgesel mutfağın nüansları ülkeden ülkeye değişse de, Balkanlar'da yaygın olan birçok yemek ve belirli içecekler var.

Balkanlar yemek kültürü olarak Osmanlı mutfağının izlerini taşı bu sebeple ülkemizin lezzetlerine oldukça yakındır.

Balkanlar’a Ne Zaman Gidilir?

Çok sayıda farklı iklim bölgesini kapsayan ve dört mevsimi de çok fazla deneyimleyen çeşitlilik içeren bir bölge, Balkanları ziyaret etmek için yılın en iyi zamanını belirlemek zor olabilir.

Ancak yılın herhangi bir zamanında Balkanlar'a seyahat etmenin avantajları var. Ara mevsimlerde hava ılıman olma eğilimindedir, daha popüler şehirler kalabalık değildir ve yine de bölgedeki bazı kıyı destinasyonlarının keyfini çıkarabilirsiniz. 

Balkanlar coğrafi olarak çeşitli bir bölge olduğundan, bu ülkelerin tamamında ortalama hava durumunu genellemek imkansızdır. Ancak yazları sıcak, kışları soğuk olan karasal bir iklim beklemek doğru olur.

Balkanlar’a Nasıl Gidilir?

Balkanlar’a ulaşım uçak ya da otobüs ile sağlanabilir. Türkiye’den kara yoluyla gidildiğinde vize almak gerekirken Vizesiz Balkan ülkelerine uçakla vize almaya gerek kalmadan gitmek de mümkündür.

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile Balkan Turları sayfasını inceleyebilir, buradan kendinize en uygun Balkan Turları’nı seçebilirsiniz.

Balkanlar’da Para Birimi

Balkanları gezerken en önemli ipuçlarından biri, ülkeden ayrıldığınızda yerel para birimini bozdurmanın zor olabileceğidir, bu nedenle bir seferde büyük miktarlarda nakit çekmemeye çalışın. Bu özellikle Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek ve Sırp para birimleri için bir sorundur. Bir avuç istenmeyen banknotla karşılaşırsanız, oraya giden diğer gezginlerle değiştirmeyi deneyin.

Balkanlar’da Dil

Teorik olarak Balkanlar'daki her ülkenin kendi ayrı dili vardır. Ancak pratikte, dillerin çoğu oldukça benzerdir. Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Karadağca'nın hepsi, bu ülkeler Yugoslavya olarak birleştiğinde konuşulan ve esasen aynı dil olan bir Slav dili olan Sırp-Hırvatça'dan gelmektedir. Slovenya'da konuşulan dil olan Slovence, Sırp-Hırvat dillerinden biraz farklıdır, ancak bazı benzerlikleri de paylaşır.

Balkanlar'da seyahat ederken, turistik bölgelerde İngilizce yaygın olarak konuşulur ve gençlerin çoğu İngilizce'yi okulda ikinci dil olarak öğrenmiş olacaktır.