Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Avusturya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer Önerisi

Avusturya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer Önerisi 

Avusturya, Orta Avrupa’da yer alan bir kara ülkesidir. Denize kıyısı bulunmayan ülke, toplamda dokuz eyalete sahiptir ve Avrupa’nın gözde tatil merkezlerinden birisidir. Nedeni ise kıtanın en çok ormanlık alana sahip bölgesi olmasıdır. Tatil merkezleri genellikle yeşil alan içerisinde bulunur ve ziyaretçilerine huzur dolu günler vaat eder. Bunun yanı sıra kültürel bir tatil içinde uygun yerler arasında yer alır; zira ülkenin genelinde farklı dönemlere ait pek çok tarihi yapı bulunur. Doğal güzellikler noktasında da son derece zengin olan Avusturya, hemen her tatil zevkine hitap edebilen ender ülkelerden biridir. Eğer ki yurtdışı turları kapsamında ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, en popüler yerleri derlediğimiz Avusturya gezi rehberi en büyük yardımcınız olacaktır. 

Krimmler Ache 

Krimmler Ache

Şelale manzaralarını seven biriyseniz, Avusturya’da gezilecek yerler listenizde Krimmler Ache mutlaka yer almalı. 380 metre yükseklikten dökülen şelale, Avusturya’nın en yüksek şelalesi unvanını da elinde bulunduruyor. Şelaleye ulaşmak içinse uzun bir yolu aşmanız gerekiyor; ancak buna kesinlikle değdiğini söylemekte yarar var. Deniz seviyesinden 1076 metre yükseklikte bulunan Krimml kasabasına ulaşmak, eşsiz manzarayı görmeniz için yeterli. Ayrıca kasabaya ulaşmak için dilediğiniz yürüyüş parkurunu seçebilir ve yol boyunca farklı manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz. 

Admont Manastırı Kütüphanesi

Admont Manastırı

Admont Manastırı içerisinde bulunan bu kütüphane, bir manastırın sahip olduğu en büyük kütüphane olma özelliğini taşıyor. 18. yüzyılda inşa edilen yapı, sadece içerisinde barındırdığı eserlerle değil, aynı zamanda renkli yapısı ve çeşitli süslemeleriyle de oldukça dikkat çekici. 

İspanyol Binicilik Okulu

İspanyol Binicilik Okulu

Lipizzanner atlarının Avusturya’ya getirilmesiyle 16. yüzyılda açılan okul, günümüzde binicilik şovlarının yapıldığı bir merkeze dönüşmüş.

Getreidegasse 9 Numara 

Getreidegasse 9 Numara

Mozart ismini duymayan yoktur. Ünlü sanatçı, 1756 yılında Getreidegasse 9 numarada dünyaya gelmiştir. Ölümünden sonra ise hatırası yaşatmak amacıyla evi müze haline getirilmiş. Müzenin içerisinde Mozart’a ait aile hatıraları, kullandığı müzik aletleri ve tabloları yer alıyor. Sanatın mihenk taşlarından birisi olan Mozart Müzesi, Avusturya gezilecek yerler listenizde olmalı. 

Eisriesenwelt 

Eisriesenwelt

Salzburg’un biraz dışında kalan bu mağara, dünyanın en büyük buz mağarası olma özelliğini taşıyor. Özellikle doğal güzelliklere meraklı bir yapınız varsa, 42 kilometre boyunca uzanan bu mağara sizi büyüleyecek.

İmparator Birinci Maksimilian’ın Mezarı  

İmparator Maximilian 1519 yılında vefat eder. Öldükten sonra ise Mahkeme Kilesi tarafından böyle bir alan modellenir. Son derece gösterişli olan mezar alanının merkezinde ise siyah mermerden yapılmış lahit yer alır. 

Schlegeis Gölü 

Schlegeis Gölü

Schlegeis Gölü, Tirol’daki Zillertal Vadisinde bulunur ve yapay bir göldür. Mavinin farklı tonlarını bünyesinde barındıran bu göl, Avusturya gezi rehberinde olmayı hak ediyor. 

Landeszeughaus 

Avusturya’nın en büyük iki şehrinden birisi olan Graz’da bulunan Landeszeughausi, 1644 yılında inşa edilmiş ve günümüze ulaşması başarmıştır. 17. yüzyıla ait silah ve zırhların sergilendiği yapı, özellikle savaş tarihine meraklı kişiler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Eğer tarihi eşyaları yerinde incelemeyi seven biriyseniz, Avusturya turunuzda Landeszeughaus’da yer vermelisiniz. 

Melk Manastırı

Melk Manastırı

Avusturya’nın en önemli din adamları Melk Manastırı’nda yetişmiştir. Manastırın içerisinde ise çeşitli portreler ve hükümdarlara ait heykeller bulunur. 

Kitzbüheler Horn 

Kitzbüheler Horn

Ülkenin en görkemli zirvelerinden biri olan Kitzbüheler Horn, Avusturya turları kapsamında önemli noktalardan bir tanesi. Zirveye ulaşmak için iki alternatif mevcut; ilki yürümek ikincisiyse teleferik. Fotoğraf çekmek için zirveye çıkmak istiyorsanız, teleferik kullanmakta yarar var. 

Burg Hochosterwitz 

Burg Hochosterwitz

Burg Hochhosterwitz, St. Veit yakınlarında bulunuyor. Avusturya’nın yemyeşil vadilerinden birinde yükselen yapı, Orta Çağ’da inşa edilmiş bir kaledir. Ülkenin en turistik yerlerinden olan kalenin temelleri 860 yılında atılmış. 

Hallstatt 

Hallstatt

Hallstatt, Avusturya hatta Avrupa’nın en güzel Alp kasabalarından biridir. Ayrıca Alp dağlarına göl manzarasının eşlik ettiğini de belirtmeden geçmeyelim. Yurtdışı turlarının uğrak noktalarından biri olan kasabayı ziyaret ederek, hem yaz hem de kış döneminde kartpostallık görüntüler yakalayabilirsiniz. Ayrıca gezilecek yerler tamamlandıktan sonra yorgunluğunuzu atmak için bu kasaba iyi bir seçim olabilir. 

National Theater

National Theater

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan National Theater, İmparator II. Joseph tarafından inşa edilmiştir. İnşa süreci 18. yüzyıla dayanan yapı, döneminde büyük ses getirmiştir. Günümüzde de dört büyük sahnesiyle Avrupa’nın en gözde sanat merkezlerinden birisidir. 

Maria Saal Kilisesi

Maria Saal Kilisesi

Maria Saal Kilisesi,  Zolfied kasabası yakınlarında inşa edilmiş bir ibadethanedir. Son derece mütevazi görünümüyle dikkat çeken yapının inşasıysa M.S. 750 yılına dayanır. Ayrıca farklı mimari tarzları bünyesinde barındırmasıyla ünlüdür. 

Grossglockner Yolu 

Grossglockner Yolu

Ünlü ülke sınırlarını aşan Grossglocker Yolu, Bruck’la Heiligenblut’ı bağlayan bir dağ geçidi.  1935’te inşa edilen yolu kullanarak, Alp manzarasına tanıklık edebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. 

Klagenfurt

Klagenfurt

Klagefurt, Avusturya’nın dokuz eyaletinden birisi olan Cartinthia’nın başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri olan Klagenfurt, pek çok dağ ve göle ev sahipliği yapar. Farklı manzaraları gözlemleyebileceğiniz şehir, Avusturya gezi rehberi içinde listelenmeyi hakkediyor. 

Klosterneuburg Manastırı

Klosterneuburg Manastırı

Klosterneuburg Manastırı, III. Leopold’ün mezarına ve Aziz Leopold Şapeline ev sahipliği yapan yerdir. Yapı içerisinde bulunan Verdun Sunağı Orta Çağ’dan günümüze ulaşmasıyla dikkat çeker. Manastır içerisinde bulunan 51 panelde ise 12.yy’da çizilen İncil’deki sahneler yer alıyor. 

Kuzey Bohemya Ormanı 

Kuzey Bohemya Ormanı

Bohemya Ormanı, Avusturya, Almanya ve Çekya arasında doğal bir sınır oluşturur. Bohemya Ormanı, Avusturya turları içerisinde kendine pek yer bulamasa da macera severlerin uğrak adreslerinden birisidir. Çoğunlukla tenha olan bölgede yürüyüş parkurları ve kayak pistleri bulunur. 

Alpenzoo

Alpenzoo

Alpenzoo, nesli tehlike altında olan 150 farklı türden 2000 hayvanı misafir eden bir yaşam alanı. Ayrıca dünyanın en büyük su akvaryumu da yine Alpenzoo içerisinde bulunuyor.

Arlberg

Arlberg

Avusturya sahip olduğu kayak merkezleriyle dünya çapında üne sahiptir. Ülkenin en ünlü kayak merkezi ise Arlberg’tir. Kayak sporuyla ilgileniyorsanız, Avusturya gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. Öte yandan, kayak merkezinde acemi kayakçılar içinde pistler bulunuyor.