Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Amsterdam'da Gezilecek Yerler

Amsterdam’da Gezilecek Yerler? 

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam, Avrupa’nın en çok turist ağırlayan merkezlerinden biridir. Şehrin tarihi 13. yüzyıla dayanır ve ilk etapta bir ticaret merkezi olarak inşa edilmiştir. Daha sonraki süreçte ise ekonomik kalkınmayla birlikte göç almıştır. Günümüzde farklı kültürlere ev sahipliği yapan Amsterdam’da 180 ülkeden insanlar yaşar. Bu nedenle kültürel zenginlik konusunda dünyada zirveye oynar. Yüz ölçümü 219 kilometre olan şehir gelişmiş ulaşım alt yapısıyla dikkat çeker. Buna karşın en çok kullanan ulaşım aracı bisiklettir.

Öyle ki Amsterdam Avrupa’nın bisiklet başkenti olarak adlandırılır. Tarihinin oldukça eskiye dayanması ve kültürel zenginliği Amsterdam’da gezilecek yerler listesinin zamanla uzamasını sağlamıştır. Hadi gelin, yurtdışı turları kapsamında en çok ziyaret edilen kentlerden birisi olan Amsterdam’ın görülmesi gereken yerlerine yakından bakalım; 

Amsterdam Kanalları 

Amsterdam Kanalları

Amsterdam’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen şüphesiz kanallardır. Şehrin her yerinde birbiriyle birleşen 200 kanal bulunur. Bu kanalların geçmişte inşa edilme amacı şehri saldırılara karşı korumak olsa da günümüzde Amsterdam’ın romantik görüntüsünün bir parçası. Son derece sade ve şehrin dokusuyla birebir uyumlu olan kanallar ziyaretçilere unutulmaz bir Amsterdam turu vaat ediyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde de kendine yer bulan kanallar şehri keşfetmenin en eğlenceli yolu. 

Dam Meydanı

Dam Meydanı

Dünyaca ünlü Dam Meydanı, Amsterdam’ın kalbinin attığı yerlerden biridir. Şehirde daha birçok meydan bulunur; ancak hiçbirisi Dam Meydanı kadar işlek ve canlı değildir. Bunun nedeni ise meydanın şehrin tam merkezinde yer almasıdır. Dam Meydanı’nın çevresinde çok sayıda kafe, otel ve alışveriş merkezi bulunur. Turistik merkezlere ve tarihi yerlere yakınlığıyla bilinen Dam Meydanı, Amsterdam’da gezilecek yerler listesinde bulunmayı kesinlikle hakkediyor. 

Van Gogh Müzesi 

Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın ve hatta dünyanın en cazibeli müzelerinden birisi olan Van Gogh Müzesi, ünlü sanatçı Van Gogh’un eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müzede ünlü sanatçının hayatı ve çalışma teknikleri hakkında da bilgi aktarımı yapılıyor. Van Gogh tarafından yapılan 500’den fazla çizim ve 200’den fazla tablonun sergilendiği müzede sanatçıdan esinlenen farklı ressamların çalışmalarını incelemekte mümkün. 

Vondel Park 

Vondel Park

Amsterdam’ın nefes alma durağı olan Vondel Park,  şehrin en büyük ve en ünlü parkı olma özelliğini taşıyor. Doğayla iç içe olmasına karşın parkta çeşitli aktiviteler yapmakta mümkün; bisiklete binmek, kaykay sürmek, paten kaymak ve kitap okumak bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca parka giderken telefonunuzun şarjını kontrol etmenizde yarar var; zira Vondel Park size fotoğraf çekinmek için birçok seçenek sunuyor. Her köşesi özenle düzenlenen parkta ücretsiz bir konsere denk gelme olasılığınızda bir hayli yüksek. Bu özel mekan her yönüyle Amsterdam’da gezilecek yerler arasında. 

Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam Çiçek Pazarı rengarenk dokusu ve yaşattığı kokusal hazlarla şehrin uğrak noktalarından birisi. Tahmin edebileceğiniz üzere pazarda en çok bulunan çiçekse lale. Pazar içerisinde o kadar fazla lale türü var ki ilk anda kısa bir şaşkınlık yaşamanız olası. Amsterdam Çiçek Pazarı’nın tek şaşırtıcı yönüyse içinde bulundurduğu lale türleri değil, bu pazar su üzerinde kurulu. Hatta bu yönüyle inşa edildiği 1862 yılında dünyada tekmiş. Amsterdam’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken bu yüzen çiçek pazarına da yer verebilirsiniz. 

Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi

Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi

Amsterdam’da gezilecek yerler listesinde Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesine yer vermemek olmazdı. Her yıl 15 milyon turisti ağırlayan hayvanat bahçesi 1838 yılında inşa edilmiş. Hollanda’nın ilk hayvanat bahçesi olan Artis Kraliyet içerisinde sadece hayvanlar yok; meraklıları için botanik bahçelerde düşünülmüş. 900 ila 1000 arasında hayvana ev sahipliği yapan bahçede çöl ve deniz hayvanları dahil olmak üze pek çok tür bulunuyor. Bu türleri yakından incelemek, keyifli vakit geçirmek ve eğitici bir gezi yapmak için en ideal mekanlardan birisi.

Leidseplein 

Leidseplein

Leidseplin Amsterdam’ın en ünlü meydanları arasında. Son derece canlı olan bu meydanda çok sayıda kaliteli restoran ve kafe bulunuyor. Ayrıca gece eğlencesi arayanlar için en uygun lokasyonlardan biri. Öte yandan, meydanın çevresinde stand-up, müzikaller, tiyatrolar ve konser mekanları bulunuyor. Yani sanata dair hemen her şey bu meydanda var. Siz de Amsterdam’da gezilecek yerler listenize Leidseplein’i ekleyerek, şehrin hareketli gece hayatını ve ışıltılı atmosferini yakından gözlemleyebilirsiniz.   

NEMO (New Metropolis Museum)

NEMO (New Metropolis Museum)

İlk baktığınızda karada inşa edilen yeşil bir gemiyi andıran NEMO, Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi. Aynı zamanda bir bilim merkezi olan bu mekan, bilim severler için son derece ilginç şeyler barındırıyor. Çocuklarınızla da ziyaret edebileceğiniz müze uygulamalı etkinliklerle bilim sevgisi aşılıyor. Eğer içinizde bilim aşkı varsa Amsterdam gezilecek yerler listenizde bu müze mutlaka bulunmalı. Öte yandan, bilimle ilgilenmeyen birisi olsanız bile uygulamalı etkinlikler eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. 

Hortus Botanicus 

Hortus Botanicus

Amsterdam’ın Plantage bölgesinde bulunan Hortus Botanicus çeşitli bitkileri yakından inceleyebileceğiniz bir botanik bahçesi. Şehrin en eski botanik bahçesi olma unvanını elinde bulunduran Hortus Botanicus’un inşa edildiği tarihse 1638 yılı. Dört bini aşkın türe ev sahipliği yapan bahçe Amsterdam’ın gürültüsünden oldukça uzak. Egzotik bitki türlerini incelemek, bitkilerle baş başa zaman geçirmek isterseniz iyi bir seçenek olabilir. 

Westerkek

Westerkek

Westerkek Amsterdam’ın en ünlü kiliselerinden birisi. Öyle ki kilisenin kulesi tam 83 metre uzunluğunda. Üstelik bu kuleye çıkarak Amsterdam manzarasını izleyebilirsiniz. Kilisenin inşa tarihi 1619 yılı olmakla beraber Rönesans tarzını yansıtıyor. Ayrıca kilise ziyaretiniz sırasında çatıdaki süslemelere hayran kalacaksınız. Tarihi mekanlara meraklı bir yapınız varsa, Amsterdam gezilecek yerler arasına Westerkek’i sıkıştırmakta yarar var.