Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Almanya Gezi Rehberi

Almanya Gezi Rehberi

Dünya’nın önemli ekonomileri arasında yer alan Almanya  ya da tam ismi ile Almanya Federal Cumhuriyeti, aynı zamanda turizm sektörü için de önemli bir ülke haline geldi. Gidenlerin hayran kaldığı, gidemeyenlerin ise bin bir arzu ile görmek istediği Almanya hakkında rehber niteliği taşıyan bu yazı dizimizi hazırladık. 

Almanya hakkında bunları kesinlikle bilmelisiniz

Almanya’ya düzenlemeyi planlayacağınız gezi öncesinde, ülke hakkındaki bu bilgilerin sizin için faydalı olabileceğini düşündük. 

Dünyanın en büyük ekonomilerinden ve sanayilerinden birine sahip Almanya, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin kurucu üyelerindendir. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Almanya son verilere göre 83 milyon 240 binden fazla nüfusa sahiptir. En fazla Türk gurbetçinin yaşadığı ülkelerden biridir. 

Resmi dili Almanca olmakla birlikte, İngilizce konuşarak da bir Alman ile anlaşabilirsiniz. 

Almanya resmi tatil bakımından da zengin bir ülke sayılabilir. Ülkede 1 Ocak Yılbaşı tatilinin yanında, 8 Mart Kadınlar Günü, 15 Nisan Kutsal Cuma, 17 Nisan Paskalya Pazarı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 26 Mayıs Yükseliş Günü, 6 Haziran Hamsin Pazartesisi, 15 Ağustos Meryem’in Göğe Çıkışı, 3 Ekim Alman Birliği Günü, 31 Ekim Reformasyon Günü, 1 Kasım Azizler Günü, 16 Kasım Dua ve Tövbe Günü, 20 Kasım Dünya Çocukları Günü, 25 Aralık Noel Günü, 26 Aralık Noel Ertesi Günü, tatil olarak değerlendirilmektedir.

Almanya’da bazı resmi tatillerde tüm eyaletler tatil olurken, bazı resmi tatil günlerinde sadece belirli eyaletler tatil olmaktadır. Bunun için tatil planlamanız öncesinde gideceğiniz tarih aralığında resmi tatil olup olmadığını teyit etmeniz sizin faydanıza olacaktır. 

Almanya’da nasıl konaklayabileceğiniz, nereleri gezebileceğiniz ve oradaki yaşama ayak uydurabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik. 

Nerede Kalınır?

Eyaletlerin birleşimi ile oluşmuş olan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde, nerede kalınır sorusunun cevabı, hangi bölgeye gidiyorsanız orada konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.  Gezi için gidiyorsanız başkent Berlin’deki otellerde, fuarlar ya da iş seyahati için gidiyorsanız Hannover bölgesindeki otellerde konaklayabilirsiniz. Yine gitmeden önce kendi bütçenize göre araştırma yaparak Hamburg, Münih, Frankfurt gibi diğer bölgelerdeki standart otellerde yada lüks otellerde konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Almanya Gezi Rehberi ile Almanya otelleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz. 

Ne Zaman Gidilir? 

Her dönem nemli bir havaya sahip Almanya’da, özel bir iş ya da fuar için gitmeyip, tatil amaçlı bir gezi planlıyorsanız Mayıs ya da Eylül ayları arasındaki dönemi tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır. Almanya’ya ne zaman seyahat etmeliyim diye düşünüyorsanız, yukarıda söylediğimiz tarih aralığında hem günlerin uzun olması ile daha fazla gezme fırsatı elde edebilirsiniz hem de diğer günlere oranla daha yumuşak olduğu için yağmura yakalanma olasılığınız daha da az olmuş olur. 

Otel Konaklamaları Nasıldır?

Almanya’da kalmak istediğiniz otelde sürpriz ile karşılaşmamak için oteliniz hakkında birkaç kısa araştırma yapmanız sizin iyi olacaktır. Otel konaklamaları noktasında, orada daha önce konaklamış olan misafirlerin görüşleri size seçici olmanız hakkında bilgi verebilir. Toplu ulaşım yönünden de zengin bir alt yapıya sahip olan Almanya’da otelinizin özellikle tramvay duraklarına yakın olması size artı bir avantaj kazandıracaktır.  

Önemli Yerler ve Gezilecek Yerler? 

Tarih ve kültür bakımından ziyaretçilerine unutulmaz bir kültür gezisi zevki sunan Almanya’da gezebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Önemli gezilecek yerlerden ilki, Berlin’in en ikonik eserleri arasında yer alan Brandenburg Kapısıdır. Mimarisi ile sizi kendine hayran bırakacak bir eserdir. 

Avrupa’nın en büyük katedrali ünvanına sahip Ren nehri kıyısında 1250’li yıllarda yapımına başlanan Köln Katedrali sizi devasa görüntüsü ile kendine hayran bırakacaktır. 

İsviçre’den Almanya’ya kadar Ren Nehri kıyısında bulunan Ren Vadisi ve buradaki kasabalar keşfedilmeyi bekleyen bir hazine niteliğindedir. 

Alman Baltık Adaları arasında en büyüğü olan Rügen Adası, plajları, lagünleri ve ormanlık alanları ile size muhteşem görüntüler sunacaktır. 

Gezilecek yerler listenizde olmazsa olmaz mekanlardan biri de, Almanya’nın meşhur romantik yolu olarak nitelendirilen Rothenburg meydanı olmalı.  Rothenburg, 1618 yılından bu yana korunan cazibesi ile hayranlıkla izleyeceğiniz bir mekan olarak sizi bekliyor olacaktır.

Elbette Almanya’ya gidip de Berlin Duvarı’nı görmeden gelmemelisiniz. Soğuk savaş döneminde yapılmış olan Berlin Duvarı ziyaretiniz size, Doğudan Batıya kaçmaya çalışan insanların hatıralarını da canlandıracaktır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler? 

Türkiye ile kültürleri çok farklı olan Almanya’da, yapacağınız bazı davranışlar Almanlar tarafından kötü karşılanabilir. Onun için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikli olarak Almanların geri dönüşüme verdiği önemi unutmamalı, çöplerinizi sokaklardaki doğru kutulara atmalısınız. Gideceğiniz bazı mekanların kredi kartı kabul etmediğini unutmamalı, nakit para taşıma alışkanlığı edinmelisiniz. Bir Alman ile randevunuz varsa, asla geç kalmamalısınız. Almanlar çok dakik oldukları için bekletilmekten hoşlanmazlar. Alanların konuşma tarzı size kaba gibi gelebilir ancak, onların kültürü böyle olduğu için konuşmalara kötü karşılık vermeyin. 

Ne Yenir, Ne İçilir?

Almanya yöresel yemeklerini tatmadan geri dönmemelisiniz. Özellikle patates yemekleri ile meşhur Almanya’da Bratkartoffeln’i, sosisten yapılmış olan Bratwurst’u, simite benzeyen yapısı ile Brezel’i, pizza tadındaki Flammkuchen’i, mantıya benzeyen tadı ve yapısı ile Maultasche mutlaka denemelisiniz. 

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya’da yemek yeme noktasında asla zorlanmazsınız. Alman yemekleri bana göre değil, damak tadıma hitap etmiyor diyorsanız, o zaman her köşede mutlaka bir Türk restoran vardır, orada istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz. 

Almanya’da Gece Hayatı

Eğlence hayatlarına düşkün bir millet olan Almanlar için eğlence asla vazgeçilmeyecek bir yaşam tarzıdır. Dünyanın en ünlü gece kulüpleri ve barları Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunmaktadır. Bazı barlar girişte ücret almazken, bazı barlar girişte 10-15 euro gibi bir ücret talep etmektedir. Kısacası Almanya’da aklınıza gelebilecek her türlü gece hayatı eğlencesini yaşayabileceğiniz mekanları görebilir, buralarda eğlenebilirsiniz. 

Almanya Turları sayfamızı ziyaret ederek buradan size en uygun turları seçip, unutamayacağınız bir Almanya ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.