Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün, Orta Doğu’nun en fazla turist çeken ülkelerinin başında geliyor. Doğal ve tarihi güzellikleri barındıran, dini yönden de bir çekim merkezi haline gelen Ürdün, özellikle alternatif turizm bölgesi arayan turistler için büyük fırsatlar sunuyor. 

Suriye, Irak, İsrail ve Batı Şeria gibi ülkelerin komşusu olan Ürdün, komşu ülkelerinin yanı sıra daha fazla turizm bölgesine ve turist çekebilecek kapasiteye olması ile ön plana çıkıyor. Ürdün gezi rehberi ile detaylı anlatacağımız Ürdün’ün bir yanında çöl safarileri yapılırken, diğer yanında dünyaca ünlü film setleri çekim gerçekleştirir durumda. Hem son yıllarda çekilen filmler hem de tarihi ve doğal güzellikleri ülkeyi adeta bölgenin çekim merkezi haline getirdi. 

Ürdün Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ürdün Petra

Ürdün, Türkiye’den iki saatlik uçuş mesafesi uzaklıkta bulunuyor. Hem başkent Amman’a hem de Akabe illerine direk uçuş yapılıyor. Türkiye’den vizesiz olarak gidebileceğiniz bir ülke. Ürdün, diğer Orta Doğu ülkelerinin aksine, terör ve güvenlik sorunu olmayan sakin bir ülke konumunda. 

Ürdün, para birimi olarak Dinar’ı kullanıyor. Türk Lirası karşısında değerli olan Dinar, ülkede fiyatların size biraz pahalı gelmesine neden olabilir. 

Ülkede resmi tatiller şu şekilde: 1 Ocak yeni yıl, 15 Ocak Arbor Günü, 30 Ocak Kral Abdullah’ın Doğum Günü, 1 Mayıs İşçi Bayramı, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 25 Mayıs Bağımsızlık Günü. Yine mevlit kandili de ülkede resmi tatildir.

Festivaller bakımından da zengin bir ülke olan Ürdün’de, yılın çeşitli zamanlarında birçok festival düzenleniyor. Akabe Geleneksel Sanatlar Festivali, Amman Uluslararası Tiyatro Festivali, Ürdün Çağdaş Dans Festivali, Ölü Deniz Festivali, Ürdün Rallisi,  Amman Müzik Festivali, ülkede düzenlenen festivallerin başında geliyor. 

Ürdün’de Dikkat Etmeniz Gerekli Hususlar

Ürdün’de, Cuma günleri resmi tatil olduğu için resmi daireler ve gezi yerleri, mağazalar kapalıdır. 

Ülkede hırsızlık ve yankesicilik olaylarına karşı dikkatli olmalısınız. Bunun için kalabalık mekanlara giderken, yanınızda fazla nakit para bulundurmasanız daha iyi olur. 

Ürdün, çöl iklimine sahip olduğu için gece ve gündüz sıcaklıkları farklı olabiliyor. Bunun için geziniz boyunca hem sıcak hem de soğuk iklim için kıyafet bulundurmanız siniz için iyi olacaktır. 

Yine çöl ikliminden dolayı, böcek ilacı ve güneş kreminizi yanınızda bulundurun. Çöl sıcaklığından korunmak ve yanmamak için bunlara ihtiyacınız olacak. 

Ülkede geziniz sırasında çok fazla açık elbise ve şort tarzı kısa kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Bölgede çok sıcak karşılanmıyor bu tarz giysiler. Dini mekanları gezerken, kıyafetlerinize biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Ürdün’e Ne Zaman Gidilir ?

Ürdün genel olarak çöl ikliminin yaşandığı bir ülkedir. Hava sıcaklıkları yer yer 50 dereceye kadar çıkabilmektedir. Çöl iklimi dolayısı ile gece ve gündüz sıcaklık farklılıkları da çok fazladır. Ürdün’e ne zaman gidilir sorusunun cevabı ise, havanın daha az sıcak olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında gittiğiniz takdirde, güneşin yakıcı sıcaklığından dolayı geziniz çok verimli geçmeyebilir.

Ürdün’de Ne Yenir ?

Ürdün, mutfak kültürü olarak da zengin bir ülkedir. Genel olarak Arap yemek kültürüne özgü yemeklerin yer aldığı Ürdün mutfağında, koyut eti ve badem ile hazırlanan mansaf ülkenin en önde gelen yemeğidir. 

Etli ve etsiz yapılan humus, lavaş ekmek arasında sunulan koyun etinden yapılmış olan shwarma, nohutla hazırlanan ve köfte olarak bilinen falafel ile kebap çeşitleri ülkede en fazla tüketilen yemeklerin başında geliyor. 

Ürdün sokaklarında isterseniz ülkeye özgü yemekleri tadabileceğiniz gibi, özellikle ekmek arası satılan shwarma ya da tavuk şiş, kebap gibi daha bildiğiniz lezzetleri tüketebilirsiniz. 

Ürdün mutfağı Arap kültüründen gelen geleneklerinden dolayı baharatın her türlüsünün fazlaca kullanıldığı bir yapıya sahip. Bu yüzden çok baharatlı yemekler damak tadınıza uygun olmayabilir.

Tatlı olarak Ürdün halkının tercihi ise baklava oluyor. 

Ürdün’de Konaklama

Turizmin önemli gelir kaynaklarından olan ürdün’de bu alanda yapılan yatırımlarda oldukça fazla. Özellikle otel noktasında ülkede hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Gerek başkent Amman’da gerekse de diğer bölgelerde çok sayıda lüks ve normal otel bulunmaktadır. Ürdün’de konaklama yapacağınız oteli seçerken, gezi yapacağınız bölgede bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Ülke, Türkiye’ye göre biraz daha pahalı olduğu için, otel konaklamalarınızda erken rezervasyon fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

Ürdün’de Gezilecek Yerler

Tarihinde birçok medeniyete ve krallığa ev sahipliği yapmış olan Ürdün’de gezilecek yerler listesi de bir hayli kabarık bulunuyor. Batı ile doğu arasındaki önemli ticari kervan yolları üzerinde yer alan Ürdün’de, 5 tarihi yapıt, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almıştır.

Ürdün’de gezilecek yerler listesinde ilk olarak Lut Gölü’ne gidebilirsiniz. Kur’an-ı Kerim’de de anlatıldığı üzere Lut Kavmi’nin helak olarak Lut Gölü’nün altında kaldığı biliniyor. Diğer bir ismi de Ölü Deniz olan Lut Gölü, dünyanın en tuzlu gölü olması ile de dikkat çekiyor.  

Ürdün’de gezilecek yerler listesindeki bir başka yapıt ise Petra Antik Kenti. Her yıl 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği antik kent, dünyanın yedi harikası arasında yer almaktadır. Antik kent içerisinde de Bizans Kilisesi, Manastır, AYN Musa Vadisi, Adak Meydanı gibi gezmeniz gereken bölgeler bulunuyor. 

Wadi Rum Bölgesi, Ürdün’ün dışa açılan yüzlerinden bir tanesi. Bölge ünlü film yapımcıları tarafından keşfedilmiş, çok sayıda filme ev sahipliği yapmıştır. Kızıl kum yapısı dolayısı ile Mars gezegenine benzetilen Wadi Rum, Transformes, Arabistanlı Lawrence, Marslı, Kızıl Gezegen gibi filmlerin çekildiği mekan olmuştur. 

Wadi Rum bölgesinin önemli özelliklerinden bir tanesi de çöl safarisi ve balon turu yapılabiliyor olması. Bölgede arazi araçları ile çok sayıda safari turları ve güneşin doğuşunu izlemek için balon turları düzenlenmektedir. Bu etkinliklere de katılarak, güzel bir Ürdün macerası yaşayabilirsiniz.

Ürdün’de turistlerin fazlaca ilgi gösterdiği bir başka mekan ise  Aclun Kalesi. Selahaddin Eyyübi tarafından bölgedeki 3 adet vadinin korunması içi yapılmış olan Aclun Kalesi, çok güzel fotoğraf karelerinize de ev sahipliği yapacak. 

Gezmeye doyamayacağınız Ürdün’de bu bölgelerin dışında, Amman Kalesi, Nibu Dağı, Medeba Arkeolojik Parkı, George Kilisesi, Shobak Kalesi gezebileceğiniz mekanların başında geliyor. 

Ürdün’de Gece Hayatı ve Alışveriş

Biraz öncede söylediğimiz gibi Ürdün, birçok özelliğinden dolayı diğer Orta Doğu ülkelerinden ayrılmaktadır. Gece hayatı da bu özelliklerinden biri. Gerek oteller gerekse de Ürdün sokaklarında çok sayıda cafe, canlı müzik ve eğlence mekanları bulabilirsiniz. Diğer birçok Arap ülkesinde alkol satışı yasak iken, Ürdün’de böyle bir yasak bulunmuyor. Ülkede gönlünüzce eğlenebileceğiniz çok sayıda eğlence mekanı bulunuyor. 

Eğlence mekanlarının yanı sıra, Ürdün’ün tarihi yerleşim yerlerinde de yöresel müziklerin dinletildiği, nargile içilen kafe tarzı mekanlar yer alıyor. İsterseniz akşamları buralarda da vakit geçirebilirsiniz. 

Ürdün geziniz sonrası, kendinize ve sevdiklerinize Ürdün hatırası almak istiyorsanız, ülkede çok sayıda alışveriş merkezi ve hediyelik eşya satıcıları bulunuyor. Buralardan el dokuması halı ya da kilim, değerli taşlardan yapılmış mücevher, zeytin ağacından yapılmış ahşap ürünler, esans ve Lut Gölü’nden çıkarılan tuzları hem hatıra olarak hem de hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in özel fiyat ve kampanyaları ile hayatınızda unutamayacağınız bir Ürdün Gezisi gerçekleştirebilirsiniz.