Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Ürdün'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Ürdün’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Ürdün, Arap Yarımadası’nın büyük bölümünü kaplayan bir Ortadoğu ülkesidir. Yakın bölgesindeki İsrail, Irak ve Suriye gibi daha çalkantılı ülkelerin yanında uzun süredir bölgenin en istikrarı ülkesi olarak ön plana çıkan Ürdün, akıllara durgunluk veren UNESCO Dünya Mirası Alanları ve kültürel sıcak noktalarla dolu olma özelliğiyle mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Ülke her ne kadar tarihi izlerle dolu olsa ve bu özelliğiyle öne çıksa da sadece geçmişi yaşamak için değil, birinci sınıf dalış yerleri, Akabe’nin hareketli sokakları ve gelişen gece hayatı ile ziyaret edilmesi gereken bir ülkedir.

Ürdün’de gezilecek, görülecek çok fazla yer var. Planlarınıza dahil edebileceğiniz 10 yeri sizler için derledik.

Petra

Petra

Ülkenin güney bölgelerindeki kırmızı renkli çöl yamaçları arasında yer alan Petra’nın ilk yerleşiminin MÖ 4. yüzyılda olduğu düşünülüyor. Buradaki kayaya oyulmuş hazineleri ve tapınakları bölgedeki en önemli ticaret karakollarından birine yükseltmeyi başaran gelişen Nebati uygarlığının atalarının başkentiydi.

800'den fazla kayıtlı siteyi içeren Petra'nın tüm önemli noktalarını görmek için en az iki güne ihtiyacınız olacak. Ama zamanınız varsa, zamanınızı burada geçirmekten dolayı kesinlikle pişman olmazsınız. Bu kadar iyi korunmuş bir durumda bu kadar eski bir şehirde dolaşmak, başka hiçbir şeye benzemeyen bir deneyim olacaktır.

Ölü Deniz

Ölü Deniz

Ölü Deniz'de yüzmek, Ürdün'de yapılacak en önemli şeydir. Dünyanın karayoluyla erişilebilen en alçak noktası olan bu su kütlesi, deniz seviyesinden 418 metre aşağıda yer almaktadır.

Ölü Deniz, mineral bakımından zengin sularıyla ünlüdür. Suyun cilt için iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Yine de yüzerek tur atmayı planlamayın. Ölü Deniz o kadar yoğun ve göze çarpıyor ki, gerçekten yapabileceğiniz tek şey yüzeyde süzülmek.

Wadi Rum

Wadi Rum

Ürdün’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Wadi Rum. Ay Vadisi olarak da bilinen bu kumtaşı ve granit kaya vadisi, uçurumları, devasa kum tepeleri, dönen kemerleri ve mağaraları ile başka bir dünyada olduğunuzu hissettirecek deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Wadi Rum bir ekoturizm oyun alanına dönüştürülmüş durumdadır. Bölgede develere veya arap atlarına binebilir, koşum takabilir ve kumtaşı dağlarına kaya tırmanışı yapabilir, kanyonlarda yürüyüş yapabilir ve ATV turlarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Jerash Harabeleri

Jerash Harabeleri

Jerash harabelerini ziyaret etmek daha çok zamanda yolculuk yapmak gibidir. Dünyanın en iyi korunmuş antik Roma şehirlerinden biridir ve sütunlu caddeler ve tapınaklardan bir zamanlar 15.000 seyirci kapasiteli devasa bir spor arenasına kadar ziyaret edilebilecek muhteşem yerlere sahiptir.

Akabe

Akabe

Akabe, sıcak ve kuru Ortadoğu’da deniz kenarında tatil yapabileceğiniz, nefes kesen bir sahil şeridine sahip bir yerdir. Dalış yapabilir, saatlerce yüzebilir ve günübirlik turlarda turkuaz renkli denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken yerlerden olan Akabe’de yerel lezzetleri keşfetmeden de sakın ayrılmayın.

Amman’daki Roma Harabeleri

Amman

Ürdün'deki harika arkeolojik alanları görmek için Petra'ya kadar gitmenize gerek yok. Aslında, başkent Amman, birçoğu birbirinden kısa yürüme mesafesinde olan çeşitli büyüleyici kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Amman’daki Roma Harabeleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

En ünlü kalıntılardan biri olan Amman kalesini mutlaka görün. Arkeologlar, Kalenin çevresinde, en azından Tunç Çağı'ndan beri işgal edildiğini düşündüren eserler buldular. Burada, hiçbir zaman tamamlanmamış önemli bir Roma yapısı olan muhteşem Herkül Tapınağı'ndan kalan birkaç sütunu da görebilirsiniz.

Madaba’nın Antik Mozaikleri

Madaba'nın Antik Mozaikleri

Birçok destinasyonda gezip görmek, yukarı bakmanızı gerektirse de, tarihi ticaret şehri Madaba'da bunun tam tersi geçerlidir. Şehir, birçoğu şehrin etrafındaki kiliselerin ve binaların zeminlerinde bulunan "dünyadaki orijinal konumlarında keşfedilen en fazla sayıda mozaiğe" ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretçiler Madaba'nın iki arkeolojik parkında daha fazla mozaik görebilir. Arkeoloji Parkı I'deki açık hava müzesi, 1887'de birinin bodrumunda ortaya çıkarılan 6. yüzyıldan kalma bir yer olan Meryem Ana Kilisesi'nden çarpıcı bir geometrik mozaik içeriyor.

Çöl Kaleleri

Çöl Kaleleri

Amman'dan Suudi Arabistan sınırına kadar uzanan Zarqa Valiliği, Çöl Kaleleri olarak bilinen bir dizi arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor. Mutlaka görülmesi gereken bu erken dönem İslami yapılar, 7. yüzyılın başlarında Emeviler tarafından inşa edilmiştir. Geleneksel anlamda kaleler değil, yapılar topluluğu, diğer bina türlerinin yanı sıra av köşkleri, kaleler, askeri kaleler, hamamlar ve karavanlar için dinlenme duraklarından oluşur.

Ajloun

Ajloun

Jerash'ın sadece 20 kilometre kuzeybatısında yer alan Ajloun, Ürdün'ün en iyi doğal manzaralarından bazılarını görmek isteyen turistler için değerli bir yerdir. 13 kilometrekarelik bozulmamış, açık ormanlık bir alan olan Ajloun Orman Koruma Alanı çevresinde yürüyüş yaparak bir gün geçirmeyi planlayabilirsiniz. İlkbaharda bölge, muhteşem fotoğraf fırsatları yaratan kır çiçekleri ile kaplıdır. Bölgede yaşayan tepeli kirpiler ve çizgili sırtlanlar için gözünüzü dört açmanız gerekebilir.

Nebo Dağı

Nebo Dağı

Nebo Dağı, Eski Ahit'e göre, bu dağın Musa'nın ölümünden önce Vaat Edilen Toprakları gördüğü yer olduğu söylenir. Bugün, 6. yüzyıldan kalma, ülkenin en iyi korunmuş mozaiklerinden bazıları, bir Yılanlı Haç ve ünlü Musa Anıt Kilisesi ile manevi bir cazibe merkezidir. Kilise biletiniz küçük bir müzeye ve açık bir günde Ölü Deniz ve Kudüs manzarasına sahip bir yer sağlayacaktır. 

Ortadoğu’nun İncisi Ürdün

Birçok farklı kültüre ati tarihi içerisinde bulunduran Ürdün, günümüzde pek çok ziyaretçinin gönlünü kolaylıkla fethedebiliyor. Hem bölgeye ait birçok izi görebileceğiniz hem de günümüzü modern bir şekilde yaşayabileceğiniz bu ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerlerini listenize eklemeyi unutmayın.

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte Ürdün Turları sayfamızı inceleyebilir ve planlarınızı hayata geçirmek için ilk adımı atabilirsiniz.