Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna, Bosna-Hersek'in başkenti ve en büyük şehridir. Hükümetin merkezi ve cumhuriyetin bakanlıklarının ve büyükelçiliklerinin yeridir. Aynı zamanda yaklaşık üç yüz altmış dokuz bin kişilik nüfusuyla ülkede hayati bir merkezdir. Kent, dini ve kültürel anıtlar için önemli bir merkez olarak kabul edilir ve aynı zamanda cumhuriyette sosyal yaşam için de önemli bir merkezdir. Çağlar boyunca dini ve kültürel çeşitliliğin bir simgesidir. Şehir, Ali Paşa Camii ve Khosrow Bey Camii gibi kendine özgü mimari tarza sahip çok sayıda cami içermektedir. Şehir, sessiz ve konforlu sokakları ve kendine özgü geleneksel sokakları ile ünlüdür. Saraybosna’da gezip görmeniz gereken yerleri sizin için listeledik.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii - Saraybosna

Ülkedeki en büyük cami, Saraybosna'daki İslam cemaatinin merkezidir. 1532 yılında inşa edilmiş olup, şehri karakterize eden Osmanlı mimarisinin çarpıcı bir örneğidir. Dışarıda, abdest almak için bir çeşme bulunan güzel bir avlu vardır ve ana giriş, karmaşık İslami tasarım ve desenlerle dekore edilmiştir. Orta Doğu cami mimarisinden ziyade Osmanlı'nın karakteristik özelliği olan birkaç kubbeye sahiptir. Birçoğu iç savaş sırasında hasar gördü ve kültürel önemi göz önüne alındığında, 1996'da yeniden inşası yüksek öncelikli bir konu olarak başladı.

Latin Köprüsü

Latin Köprüsü - Saraybosna

Saraybosna’da görülmesi gereken yerlerden biri de Miljacka nehrini üç kemerle kaplayan, sivri uçlu parmaklar gibi bir zirveye yükselen Latin Köprüsü’dür. 16. yüzyılın ortalarında inşa edildiği düşünülen, nispeten göze batmayan küçük bir yapıdır. Arşidük Franz Ferdinand ve karısının öldürüldüğü yer olarak kötü bir üne sahip olan bu önemli yer, oldukça sade bir plaketle işaretlenmiştir.

Kovacı Anıt Mezarlığı

Kovacı Anıt Merzalığı - Saraybosna

Kovaci Anıt Mezarlığı, 1991 ve 1995 yılları arasında yaşanan trajik iç savaş sırasında kendilerini ve şehirlerini Sırp saldırganlarına karşı savunurken ölen Boşnaklara atıfta bulunularak, Şehitler Mezarlığı olarak da bilinir. Bağımsız Bosna'nın lideri Aliya İzzetbegoviç. Şehrin üzerinde gün batımını izlemek için güzel, unutulmaz bir yer olan sarı kale olarak bilinen yakındaki bir tepeden mezarlığı izleyebilirsiniz.

Saraybosna Tünel Müzesi

Saraybosna Tünel Müzesi - Saraybosna

İç savaş sırasında Boşnak sakinlerinin hayatta kalması için çok önemli olan Saraybosna Tüneli, yiyecek, yardım, kaynaklar, silahlar ve genellikle kuşatma altındaki şehre giren ve çıkan insanlar için bir cankurtaran simidiydi. Giriş, şimdi bir müze ve tünelin bir bölümüne, onu kullanan insanların katlanacağı katıksız klostrofobi ve endişe duygusu için girebilirsiniz. 

Yahudi Müzesi

Yahudi Müzesi - Saraybosna

Saraybosna'nın zengin tarihine adanmış sayısız müze arasında en iyilerinden biri, mevcut, çağdaş ibadet yerinin bitişiğindeki 16. yüzyıldan kalma Eski Sinagog'da bulunan Bosna-Hersek Yahudi Müzesi'dir. Avrupa'nın diğer bölgelerindeki zulümden kaçan Saraybosna, 1400'lerin sonlarında gelen Yahudileri memnuniyetle karşıladı. Müze, topluluğa ait çeşitli eşyaları sergiliyor ve Saraybosna'nın hikayesinin bu büyüleyici yönüne harika bir giriş niteliğinde.

Saraybosna Belediye Binası

Saraybosna Belediye Binası - Saraybosna

Avusturya-Macaristan'ın imparatorluk yönetimi döneminden (1878-1918) en çarpıcı mimari örneklerden biri, yerel olarak bilindiği gibi belediye binası veya Vjećnica'dır. 1898'de inşa edilmiş, 1990'lardaki iç savaş sırasında Sırplardan sürekli hasar görmüş, bu nedenle yakın zamanda kapsamlı bir yenileme yapılmıştır.  İç mekanlar karmaşık oymalar, boyalı desenler ve güzel vitrayların yanı sıra zarif geometrik unsurlara sahip kemerler, pencereler ve merdivenler ile göz alıcıdır.

Başçarşı

Başçarşı - Saraybosna

Saraybosna'nın Eski Kenti, 15. yüzyıla kadar uzanan mimariyle kaplı tarihi çekirdeğidir. Bölge o dönemde olduğu gibi bir çarşı ve çarşı olduğu kadar çağdaş kentin kültürel kalbidir. Dar Arnavut kaldırımlı sokaklarla örülmüş, Doğu Avrupa ve Türk etkilerini harmanlayan, karakter dolu küçük dükkanların bulunduğu bir semttir. Odak noktalarından biri, ortasında kartpostallarla ünlü çeşmesi olan ana meydandır. Çok çeşitli geleneksel restoranlar, kafeler ve kahvehaneler ile burası dolaşmak ve keşfetmek için davetkar bir alandır.

Aziz Joseph Kilisesi

Aziz Joseph Kilisesi - Saraybosna

Kendinizi Marijin Dvor bölgesinde bulursanız, değerli taşları andıran restore edilmiş vitrayları ve özenle hazırlanmış mermer sunaklarıyla Saint Joseph's'i arayın. Maršala Tita'nın gürleyen trafiği ile Alta Alışveriş Merkezi'nin parıldayan beton ve plaka camları arasında sıkışan kilise, dikme pencereleri, neo-romanesk kemerleri ve beyaz taş duvarlarıyla uzak bir yüzyılın kalıntısı gibi hissettiriyor. Aslında kilise 1940'ta tamamlandı ve mimar Karel Pařik'in son büyük eseriydi. 

Saraybosna’yı Keşfedin

Balkan coğrafyasının tarihi, mimari ve kültürel yapısını merak edenler için Saraybosna eşsiz bir şehirdir. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte Saraybosna Turlarını inceleyebilirsiniz.