Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Lara'da Mutlaka Görülmesi Gereken 4 Yer

Antalya’nın en sevilen tatil bölgelerinden Lara, dünya çapında hizmet kalitesindeki otelleri yanında doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle de öne çıkıyor. Antalya şehir merkezine çok yakın konumdaki bu güzel bölgenin gezilecek yerler listesini sizin için hazırladık: 

Lara (Altınkum) Plajı

Düden Şelalesi yakınlarında bulunan Lara ya da Altınkum Plajı adını altın rengindeki kumundan almıştır. Çam ağaçlarıyla çevrilen plaj yaklaşık 2 km uzunluğa sahiptir. Romatizmal hastalıklara iyi geldiğine inanıldığı için yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçisi vardır. Geniş bir kumsala sahip Lara Plajı’nın denizi genelde sakindir. Kum olması nedeniyle çocuklu aileler tarafından da tercih edilen plaj, farklı su sporları aktivitelerine de ev sahipliği yapar. Lara Plajı’nın çevresinde her türlü damak tadına hitap eden çok sayıda restoran ve kafe bulunur.  Özellikle taze balık ve meze çeşitlerini de rahatlıkla deneyebilirsiniz. 

Düden Şelalesi

Yaz aylarında Antalya’nın sıcağına rağmen şehrin en serin yerlerinden biridir. Düden Şelalesi’nin kaynağı Kepez Hidroelektrik Santrali’dir. 20 metreden dökülen şelalenin muhteşem manzarası mutlaka görülmelidir. Yeşilin bin bir tonunun yer aldığı şelalenin çevresine hayran kalacaksınız. Düden Şelalesi’nin çevresinde yer alan antik mezarlar ve tarihi kalıntılar bu doğa harikasına ayrı bir güzellik katar. Özellikle mağara oyuklarından şelalelerin akışın seyretmenin keyfine doyamayacaksınız. Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan ve Düden Çayı boyunca akan su, Aşağı Düden (Karpuzkaldıran Şelalesi) ve Yukarı Düden (Varsak) olarak iki ayrı koldan devam eder ve Akdeniz’e dökülür. Düden Şelalesi etrafında yer alan alanlarda dilerseniz piknik yapabilirsiniz. Düden Şelalesi yakınında suyun içine kadar uzanan taraça ve çardaklarda yemek yiyebileceğiniz çok sayıda kafe ve restoranda dinlenmek için mola verebilirsiniz.  

Perge Antik Kenti

Mimarisi ve heykelleri ile ünlü Perge Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 4000 ya da 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Pamfilya bölgesinde yer alan kentin yerleşim bölgesi olarak kullanımı cilalı taş ile bakır çağı dönemidir. Perge Antik Kenti özellikle heykel ve heykeltıraşları ile ün kazanmıştır. M.S. 2.yüzyılda kentte açılan heykeltıraşlık okulu, kenti diğer antik kentlerden farklı kılacak göz alıcı eserlerle donatılmasını sağlamıştır. Perge’nin en parlak dönemi 2 ve 3. yüzyıllarda Roma İmparatorluğu dönemidir. 4. yüzyılda hristiyanlığın kabul edilmesi ile dini bakımdan çok önem kazanmıştır.  Perge Antik Kenti iki ana caddeden oluşmaktadır. Şehrin en ihtişamlı yapılarından biri olan 15 bin kişilik tiyatrosu M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Tiyatroda yer alan heykeller Antalya Müzesi’nin ‘Perge Tiyatrosu Salonu’nda sergilenmektedir. 12 bin kapasiteli stadyumu, agorası, anıtsal çeşmeleri, hamamları ve görkemli sütunlu caddeleri ile Antalya’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi ve kültürel zenginleri arasındadır. Perge Antik Kenti’nden çıkarılan tüm heykeller Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Roma kenti sonrasında en çok Roma dönemi heykeli Antalya Müzesi’nde bulunur. Bu nedenle Perge Antik Kenti sonrasında Antalya Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. 

Kaleiçi 

Kaleiçi Antalya’nın kültürel mirasının en iyi korunduğu bölgelerinden biridir. Bergamalılar tarafından kurulan Kaleiçi, tarihi binaları ile gezilecek yerler listesinin başında gelir.  At nalı şeklindeki surlar bu bölgede yüzyıllarca var olan Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eser barındırır. Surların içinde bulunan ve inşa edildikleri dönemin özelliğini taşıyan evlerin büyük kısmı butik otel, restoran,  bar, kafeterya, pansiyon ve hediyelik eşya dükkanı olarak hizmet verir. Hadrianus Kapısı, Karatay Medresesi, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Şehzade Korkut Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, İskele Camii, Tekeli Mahmut Paşa Camii, Aya Yorgi Kilisesi gibi çok sayıda tarihi eseri ziyaret edebilirsiniz. 

Kaleiçi aynı zamanda Antalya’nın eğlence konusunda da önemli merkezidir. Gündüz Kaleiçi’nin yanında bulunan koyda denize girin, panoramik asansörüyle manzaranın tadını çıkarın, surlarla çevrili limanını ziyaret edin, tekne turlarına katılın ve güneyinde kalan Karaalioğlu Parkı’nda yürüyüş yapın. Eğer gece eğlencesini severseniz bölgede bulunan çok sayıda restoran ve canlı müzik mekanlarından birini deneyebilirsiniz.    

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte Lara otelleri sayfasını inceleyerek, planlarınız için ilk adımı atabilirsiniz.