Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

İngiltere'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

İngiltere’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olan İngiltere, tarih ve kültürel geçmişi ile her yıl milyonlarca turiste kapılarını aralıyor. Başkent Londra’nın hem modern İngiltere’yi hem de eski kültürel yapıları gösteren özelliğinden dolayı, büyük turist akınları olmaktadır. İngiltere’nin her bir şehri ve şehirdeki yapıları ayrı gezilesi güzelliktedir. İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer, size ülke hakkında en güzel bilgileri almanıza ve bu yerlerin gezilmesi ile muhteşem bir İngiltere tatil destinasyonu yaşamanıza rehberlik edecektir. 

Londra’nın sembol yapıtı, Big Ben Saat Kulesi

Big Ben Saat Kulesi

Üzerinde güneş batmayan krallık olarak adlandırılan İngiltere’nin başkenti Londra, ülkenin en güzel yapıtlarına da sahiplik ediyor. Bu yapıtlardan başlıcası da şehrin sembolü haline gelmiş olan Big Ben’dir. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saat kulesi olma özelliğine sahip Big Ben, Londra sokaklarında yankılanın çan sesi ile adeta ben buradayım diyor. İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde ilk sırada yer alan Big Ben Saat Kulesi’nin çan  sesi 14 kilometre uzaklıktan dahi duyulabiliyor. 

Buckingham Sarayı,  kendine hayran bırakacak

Buckingham Sarayı

İngiltere’nin önemli yapıtları arasında yer alan ve Kraliyet  ailesinin ikamet etmek için yaptırdığı Buckingham Sarayı, sizi muhteşem mimarisi ve heybetli yapısı ile kendine hayran bırakacaktır. Kraliyet askerleri tarafından sürekli koruma altında tutulan saray ziyaretinizde askerlerin nöbet değişimine denk gelmeniz, sizin için ayrı bir heyecan olacak. Birçok turist açısından askerlerin nöbet değişimi töreninin, sarayın gezintisinden daha fazla sevindirdiği bilinmektedir. 

Açılır kapanır sistemli köprü: Tower Bridge, 

Tower Bridge

İngiltere’nin hatta dünyanın önemli köprü yapıtları arasında yer alan Tower Bridge, en büyük deniz araçlarının dahi geçişine imkan veren, açılıp kapanan bir tarzda yapılmıştır. 1884 yılında kabul edilen bu mimari köprü, Londra Köprüsü ile Londra Kulesi arasındaki limana erişimi engellemeden hayata gerilmiş olması ile de özel bir yapıt olarak kabul ediliyor. 

Üniversitesi ile ün yapmış şehir: Oxford

Oxford

İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer sıralaması yaparken, ismi ile müsemma olmuş, üniversitesi dünyanın  her yerinde ün yapmış olan Oxford’u atlayamazdık. Dünyanın en kaliteli üniversitesi kabul edilen ve seçkin öğrencilerin kabul edildiği Oxford’da, nüfusun büyük bir çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Şehir, ülkenin en karma milletlerinin bulunduğu kozmopolit bir yapıya sahiptir. Öğrencilerin çok olması dolayısıyla şehirde, müze, kütüphane, dil okulu, sanat galerisi gibi çok fazla mekan bulunmaktadır. 

Futbolun ve müzik severlerin şehri: Liverpool 

Liverpool

Liverpool deyince birçok kişinin adına İngiliz futbol takımı gelmektedir. Bu futbol takımı adını, İngiltere’nin güzide şehirlerinden olan Liverpool’dan almıştır. Futbol kültürü çok eski yıllara kadar uzanan şehir aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Müzik Şehri elde etmiş şehir olması ile de önemlidir. Liverpool’dan hem şehir müzesini hem spor müzelerini hem de kütüphaneleri gezerek zaman geçirebilirsiniz. 

İngiltere savaş hatıralarının biriktiği yer: Manchester Savaş Müzesi

Manchester Savaş Müzesi

İngiltere’nin sanayi anlamında en  gelişmiş ve ilk sanayileşme hamlesini gerçekleştiren illerinden olan Manchester, müzeleri ve ev sahipliği yaptığı çeşitli festivalleri ile İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer arasında yer almaktadır. Manchester’da bulunan birçok müzenin yanı sıra, Savaş Müzesi de, ziyaretçilerine İngiltere kültürü hakkında bilgi veriyor. Müzede, İngiltere’nin 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana katıldığı savaşlara ait fotoğrafları görmek mümkün. Orada yer alan rehberler tarafından savaşlar ve akıbetleri hakkında geniş bilgi de alabilirsiniz.

Bilim meraklılarının adresi: Bilim Merkezi

İngiltere’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve bugün  ülkenin en fazla nüfusa sahip 6. İli olan Bristol, liman şehri olmasının yanında uzay ve sanayi alanında yapılan çalışmaların merkezi konumunda bulunuyor. İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer arasında yer alan At-Bristol Bilim Merkezi de ziyaretçilerini eğlenceli ve bilgi dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Birçok bilim merkezinin kurulmasına da ilham kaynağı olan At-Bristol Bilim Merkezi, aileniz ile de rahatlıkla gezebileceğiniz, çeşitli aktivitelere katılabileceğiniz bir yapıya sahip.

İngiltere’de deniz turizminin adresi, Brighton oldu

İngiltere’nin deniz turizmine yön veren şehri Bringhton, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Denize girmek isteyenlerin ilk tercihnoktalarında yer alan Bringhton, aynı zamanda İngiltere’deki orijinalliği koruyan üç iskeleden Pier İskelesini de bünyesinde bulunduruyor. 1891 yılında yapılan ve 1700 metre uzunluğa sahip iskele, halen ilk günkü orijinalliğini korumayı başarmış durumda. Yine şehirde bulunan Brighton Deniz Hayatı Müzesi de, deniz yaşamını yakından görebileceğiniz bir mekan. Burada dev kaplumbağaları, vatoz balıklarını ve pirinaları yakından görebilirisiniz. 

Colchester ile Eski İngiltere’yi yakından tanıyın

İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde yer alan Colchester, ülkenin en eski şehri olarak biliniyor. Başkente 100 kilometre uzaklıkta bulunan bu eski kent, tarihi kalesi, parkları, eski evleri ve caddeleri ile turistik bir çekim merkezi haline gelmiş durumda. Burada İngiltere’nin tarihi ve kültürel yapısını daha yakından inceleyip, tarihi sokaklarda mükemmel hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz. 

8 milyon adet eser British Müzesi’nde sergileniyor

British Müzesi

Eğitim, kütüphane, kültür ve sanata olan ilgisi ile turistleri kendine çeken İngiltere, müze yönünden de oldukça zengindir. Londra’da bulunan British Müzesi, dünyanın farklı koleksiyonlarından getirilmiş 8 milyon adet eserin sergilendiği bir mekan. Her yıl milyonlarca kişiyi ağırlayan müzeyi siz de ziyaret edebilir, bir gün boyunca gezmekle bitiremeyeceğiniz müzedeki ürünleri yakından inceleyebilirsiniz. 

İngiltere Hakkında Genel Bilgi

Kısa adı İngiltere, uzun adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almaktadır. 

130 bin 279 kilometre kare büyüklüğe sahip İngiltere’nin resmi dili İngilizce, para irimi İngiliz Sterlinidir. 68 milyona yakın nüfusa sahip İngiltere’de ülkenin kraliçesi 2. Elizabeth’dir. İkinci Elizabeth 1952 yılından bu yana ülkenin başındadır. 

Bir ada ülkesi olan İngiltere’de, farklı bir iklim türü görülmekle birlikte, kışlar diğer Avrupa ülkelerine göre daha ılık, yazlar ise daha serin geçmektedir.

İngiltere’ye gezi için gidilecek en uygun aylar Temmuz ayıdır. Bunun yanında yine Mayıs, Haziran ve Eylül ayları arasında da ülke ılıman bir iklime sahip olmakla birlikte gezmek için uygun aylardır. 

İngiltere 2020 yılında Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmayı kabul etmiştir.