Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Barselona Gezi Rehberi

Barselona Gezi Rehberi

Barselona, İspanya’nın en ünlü şehirlerinden birisidir. İlk sırayı minik bir farkla Madrid’e kaptıran Barselona, günümüzdeki ününü modern sanat akımının öncülerinden olan Gaudi’nin eserlerine ve ilginç planlamasına borçludur. İspanya’ya bağlı olmasına karşın şehirde Katalanların kültürel etkisi daha yoğundur. Bu nedenle Barselona denildiğinde akıllara Flamenko yerine Sardana dansı gelir. Ünlü sanatçı Gaudi’nin eserlerine ev sahipliği yapan şehrin mimari ve tarihi değerlerinin çoğunluğu UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Birçok müze ve sanat eserini bünyesinde barındıran Barselona yaz tatili içinde ideal tatil merkezlerinden birisidir. Deniz-kum-güneş tatili düşünenler ama bir yanda da yeni yerler keşfetmek isteyenler için Barselona’nın biçilmiş kaftan olduğu söylenebilir. Üstelik erken rezervasyon imkanı sunan yurtdışı turları sayesinde tatilinizi daha uyguna getirebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız Barcelona gezi rehberi ise şu şekilde; 

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia şehirle özdeşleşen sanat eserlerinden birisi. Öyle ki Barselona denildiğinde akla ilk o geliyor. UNESCO Listesinde de kendisine yer bulan Sagrada Familia Bazilikası, şehrin ünlü olmasına büyük katkı sağlayan Antoni Gaudi’nin eserlerinden sadece bir tanesi. San Jose Dindarları Birliği yapının inşa için ilk olarak başka bir mimarla anlaşmış; ancak iki taraf arasında yaşanan anlaşmazlıklar Antoni Gaudi’nin kapısının çalınmasına neden olmuş. Projeyi kabul eden Gaudi deyim yerindeyse ömrünü bu yapıya adamış olsa da tamamlamak mümkün olmamış. 1926 yılında Gaudi talihsiz bir kaza sonucunda yaşamını yitirdiğinde Sagrada Familia’da deyim yerinde ise yetim kalmış. Yapımı halen devam eden eserin en belirgin özelliği ise şehrin tüm yapılarının üzerinde yükselen 18 adet ince kule. Siz de kendiniz için hazırladığınız Barcelona gezi rehberi içerisinde Sagrada Familia’ya yer vererek onu daha yakından inceleyebilirsiniz. 

Picasso Müzesi

Picasso Müzesi

İspanyol sanatçı Picasso’yu tanımayan neredeyse yoktur. Picasso Müzesi ise sanatçı hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşıyor. Müze içerisinde 3500’den fazla eser barındırıyor ve bu özelliğiyle Picasso’nun en çok eserini barındıran kültürel tesis olma özelliğini taşıyor. Picasso Müzesinin ziyaretçilerine kapılarını açtığı yılsa 1963. Picasso’nun eserlerini yakından inceleyebileceğiniz müze Barcelona gezi rehberi içerisinde olmayı hakkedenlerden. 

Mercat de La Boquera 

Mercat de La Boquera

Mercat de La Boqura, kent çevresinde yetiştirilen ürünlerin satıldığı bir pazar. Taze meyve-sebze, çiftlik ürünleri, et ve balığın satıldığı pazarın ünü ülke sınırlarını aşmış durumda. Asırlardır yöre halkına ve gelen ziyaretçilere hizmet eden Mercat de La Boquera’nın ne zaman kurulduğu belli değil; ancak bazı kaynaklar 1217 yılını işaret ediyor. Şehirde faaliyet gösteren ünlü restoranlarında alışveriş yaptığı pazarın yemek bölümleri de bulunuyor. Barcelona gezi rehberi içerisinde yer alan mekanları gezerken lezzetli bir mola olabilir. 

Barri Gotic

Barri Gotic

Dilimize Gotik Semt olarak çevirebileceğimiz Barra Gotic, 2000 yıllık bir geçmişe sahip. Barselona’nın en tarihi merkezi olan Barra Gotic’te her adımda Orta Çağ’a yolculuk yapacaksınız. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bölge Barcelona gezi rehberi içerisinde sırladığımız birçok yeri de sınırları içerisinde bulunduruyor. Keyifli bir labirent hissiyatı yaratan bölgede kaybolmak Barcelona turu kapsamında yapılabilecek en keyifli şeylerden birisi. 

Park Güell

Park Güell

Antoni Gaudi’nin en ilgi çeken eserlerinden birisi olan Park Güell, renkli, neşeli ve ilginç mimarisiyle  Barcelona gezi rehberi içinde olmayı hakkediyor. Antoni Gaudi’nin mimari özgünlüğünün net bir tezahürü olan yapının inşası 1900’de başlayarak 1914 yılında tamamlanmış. Parkın hikayesi ise şöyle; Barselona’nın en ünlü sanayicilerinden birisi olan Eusebi Güell, Antoni Gaudi ile Katalan modernizmini yansıtan 60 konutluk bir site yapması konusunda anlaşmış, ancak proje yeteri kadar yatırım alamayarak yarım kalmış. Doğayı yansıtan figürleri ve canlı renkleriyle dikkat çeken yapı, yarım kalınca yerel konseye bağışlanmış, ardından 1922 yılında halka açık bir park haline getirilmiş. Günümüzde ise Barcelona gezi rehberi içerisinde mutlaka yer verilen bir sanat eseri. 

La Rambla Caddesi 

La Rambla Caddesi

Yürüyüş yaparken kent atmosferiyle iç içe olmayı seven biriyseniz, La Rambla Caddesi tam size göre. Katalonya Meydanı’ndan limana kadar uzanan cadde, 1766 yılında Barcino’yu çevreleyen surların yıkılmasının ardından tasarlanarak inşa edilmiş. Barcelona gezi rehberi kapsamında turunuza devam ederken, ufak bir mola verebileceğiniz caddede restoran ve kafeler bulunuyor. Bunun yanı sıra sevdikleriniz için hediye alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları da cadde üzerinde yer alıyor. 

Nou Camp Stadyumu & Barcelona FC Museum

Nou Camp Stadyumu & Barcelona FC Museum

Dünyada Barcelona denince akla ilk gelen şeylerden birisi futbol. Katolonya Özerk Bölgesi’nin gayri resmi milli futbol takımı Barselona’nın maçlarını oynadığı Camp Nou Stadyumu ve Barcelona FC Müzesi futbol severlerin uğrak noktalarından birisi. Takımın maçlarını oynadığı stadyum 55.000 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiş ve kapasitesi 99. 000’e yakın. Bu statta fotoğraf çekinmenin farklı bir ruhu olduğunu belirtmekte de fayda var. Şehre gelen futbol severlerin yakından ilgilendiği bir diğer mekan olan Barcelona FC Müzesi’nde ise takımın geçmişine ait görsel ve işitsel sunumlar yapılıyor. Müze içerisinde çeşitli isimler tarafından bağışlanan özel objeleri görmekte mümkün. Eğer futbol sever biriyseniz, Barcelona FC Müzesi ve Nau Camp Stadyumu kendiniz için hazırladığınız Barcelona gezi rehberi içinde mutlaka olmalı. 

Barceloneta 

Barceloneta şehre gelen turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi. Küçük restoran ve kafeleriyle ünlü olan bölge, 1992 yılına kadar şehrin denizle bağlantılı tek yeriymiş. Sakin ve geleneksel bir havaya sahip olan Barcelonata, şehrin içerisine doğru mini kafelere sahipken sahil kesiminde ise balıkçılar restoranları var. Özellikle sahilde vakit geçirmenin son derece zevkli olduğunu belirtmekte yarar var. 

Barcelona Katedrali

Barcelona Katedrali

İlk gördüğünüz andan itibaren sizi büyüleyecek olan Barcelona Katedrali, Gotik tarzda inşa edilmiş bir kilise. İspanya’nın en büyük dini yapılarından birisi olan katedralin inşası 15. yüzyıla dayanıyor. Görenleri kendine hayran bırakan çatısı ve görkemli çan kuleleriyle bu yapı, Barcelona gezi rehberi içinde kendine yer bulanlardan. 

Tibitado Tepesi

Tibitado Tepesi

Tibitado Tepesi 512 metre yüksekliğe sahip ve Collserolla Dağları’nın en yüksek kısmını oluşturuyor. Tepe aynı zamanda 1902 yılında yapımına başlanan ve ancak 60 yılda tamamlanan Kutsal Yürek Kilisesi’ne de ev sahipliği yapıyor.