Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Avusturya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Avusturya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Avrupa'nın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Avusturya, hem yaz hem de kış aylarında ziyaret edilebilecek yerleriyle yıl boyunca turistleri cezbeden muhteşem bir ülke. Aslında, Avrupa'nın en iyi kayak merkezlerinden bazılarına sahip olması, ülkenin muhteşem dağlık bölgelerinde kış mevsiminin neredeyse yaz kadar yoğun geçmesine sebep olmaktadır.

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Avusturya, topraklarının yüzde 60'ını işgal eden Doğu Alpleri ile ağırlıklı olarak yaylalar ve yüksek dağlardan oluşan bir ülkedir. Tuna Nehri, ülkenin kuzey kesiminde, batıdan doğuya yaklaşık 350 kilometre boyunca akar ve turistik bir yer olarak cazibesine katkıda bulunur. 

Sizin için hazırlamış olduğumuz Avusturya’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemizi inceleyerek Avusturya tatili planlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Hofburg İmparatorluk Sarayı 

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyana'daki muhteşem Hofburg Sarayı, mutlaka görülmesi gerken, yüzyıllar boyunca güçlü Habsburglar olan Avusturya monarşisinin adresiydi. Şimdi Başkan, bir zamanlar İmparator II. Joseph'e ait olan odalarda devlet işlerini yürütüyor. 1275'ten beri neredeyse her Avusturya hükümdarı, Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko ve Klasisizm dahil olmak üzere birçok farklı mimari etkiye yol açan eklemeler veya değişiklikler yaptırdı.

Salzburg Altstadt

Salzburg Altstadt

Prens Başpiskoposların ikametgahı olan Salzburg, Avrupa'da Hıristiyanlığın ilk günlerinden itibaren manevi bir merkezdi. Altstadt'ın (Eski Şehir) kalbindeki St. Peter Benedictine Manastırı, MS 690'da St. Rupert tarafından kurulmuştur ve 1100'lerin başına kadar Başpiskoposların ikametgahı olarak hizmet vermiştir.

İspanyol Binicilik Okulu

İspanyol Binicilik Okulu

Viyana İspanyol Binicilik Okulu, 1562'de ünlü Lipizzaner atlarını Avusturya'ya tanıtmaktan sorumlu olan İmparator II. Maximilian'ın zamanına kadar uzanır. Bugün, aristokrasinin tercih ettiği klasik binicilik tarzının hala uygulandığı tek yerlerden biridir. Charles VI zamanından beri burada düzenlenen Barok Kış Binicilik Okulu'ndaki ünlü binicilik gösterilerini izlemek, Avusturya’da mutlaka görülmesi gereken etkinliklerdendir.

Schönbrunn Sarayı

Schonbrunn Sarayı

Viyana'nın eteklerinde bulunan Barok Schönbrunn Sarayı, 1700'lerin başında tamamlandı ve daha sonra İmparatoriçe Maria Theresa tarafından yazlık konut haline getirildi.

Kraliyet daireleri, süslü tavan resimleriyle Büyük Galeri, Milyon Odası ve Maria Theresa'nın oymalı ve yaldızlı gül ağacı panelleriyle salonu, halka açık olan sarayın 40 odası arasında yapılacak bir turun öne çıkan özellikleridir. Altın Rokoko çerçeveli aynaları ile muhteşem Aynalar Salonu'nu da görebileceğiniz 1.441 odalı sarayın arkasında, yine 18. yüzyıl Barok tarzında 500 dönümlük park ve bahçeler bulunmaktadır.

Hallstatt

Hallstatt

Hallstatt Avusturya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şüphesiz Avusturya'nın en güzel küçük kasabalarından biridir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesindeki muhteşem Dachstein Salzkammergut bölgesini keşfetmek için de iyi bir yerdir.

Güzel Barok mimarisi, Hallstatt'ın tarih öncesi çağlardan kalma uzun tuz üretimi geçmişine dayanan zenginliğine tanıklık ediyor. 

Aziz Stephen Katedrali

Aziz Stephen Katedrali

Aziz Stephen'ın heybetli Gotik katedrali, Viyana'nın eski şehir merkezinde bir simge yapıdır ve Avusturya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Orijinal 12. yüzyıl Romanesk kilisesi, 13. yüzyılda, devasa kapısı ve Heathen Kuleleri'nin hayatta kaldığı Geç Romanesk bir kiliseyle değiştirildi.

14. yüzyıldaki daha sonraki Gotik yeniden yapılanma, koroyu ve St. Eligius, St. Tirna ve St. Catherine Şapellerini ekledi ve sonraki yüzyılda 137 metre yüksekliğindeki ünlü Güney Kulesi inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı'nda ciddi hasar gördükten sonra kilise yeniden inşa edildi.

Maria Saal Katedrali

Maria Saal Katedrali

Maria Saal Kilisesi -daha çok Maria Saal Katedrali olarak anılır- Zollfeld'in yukarısındaki bir tepede yer alır ve Güney Avusturya'daki Karintiya eyaletinde önde gelen hac yerlerinden biridir. 

Mevcut ikiz kuleli kilise, 15. yüzyılın ilk yarısında bir Roma bazilikasının temelleri üzerine Gotik tarzda inşa edilmiş, Rönesans ve Barok dönemlerinde yeniden şekillendirilmiştir. Avusturya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan bu yapıyı ziyaret etmek ufkunuzu açacaktır.

Hochosterwitz Kalesi

Hochosterwitz Kalesi

St. Veit'in doğusunda, vadinin 160 metre yukarısında yükselen bir kayalığın üzerinde, Avusturya'nın en önemli orta çağ kalesi olan heybetli Burg Hochosterwitz uzanır. Çalkantılı bir tarihten sonra adı geçen kale -ilk olarak MS 860'ta- Khevenhüller'ler tarafından ele geçirilmiş ve 1570'de Türkler karşısında savunma amaçlı olarak büyütülmüştür. Tarihinde hiçbir zaman ele geçirilememiş olan bu kale, o zamandan beri Khevenhüller ailesinde kaldı.

Kaleye giden dik erişim yolu olan Burgweg, 14 savunma kapısından geçerek, 1570'ten kalma duvar ve tavan resimleriyle küçük şapeli ve şehrin güneybatı ucundaki kiliseyi bulacağınız güzel kemerli avluya çıkar. 

Kitzbühel

Kitzbühel

Avusturya'da kayak yapmak için en iyi yerlerden biri olan ünlü tatil beldesi Kitzbühel, 170 kilometrelik kayak pistleri ve küçük dağ kulübeleriyle bezeli yamaçları, geleneksel Alp atıştırmalıkları ve sıcak içecekler için mola verebilecekleri yamaçları ile kar severlerin memnun kalacakları bir yer olma özelliği taşıyor.

Tüm yokuş aşağı kayak yarışlarının en zorlusu olan her yıl düzenlenen Hahnenkamm'ın yeri olmasına rağmen, Kitzbühel, üç kayak alanında tüm beceri seviyeleri için bol miktarda araziye sahiptir ve bunların en küçüğü olan Bichlalm, serbest sürücülere ayrılmıştır. 

Melk Manastırı

Melk Manastırı

Melk Manastırı, dünyanın en ünlü manastır alanlarından biridir ve muhteşem binaları yedi avlu etrafında düzenlenmiştir. 325 metre uzunluğundaki bu devasa kompleksin en göze çarpan kısmı batı ucu ve yarım daire biçimli bir teras aralığının üzerinde yükselen ikiz kuleli kilisesidir.

Melk kasabasının yukarısında, Tuna Nehri'ne bakan kayalık bir tepenin üzerinde yer alan manastır, onu gezmek için birkaç saat harcamak için çok sayıda başka harika neden içeriyor. Bunlar arasında Stockerau'lu Saint Coloman'ın mezarı; Avusturya'nın ilk yönetici ailesinin kalıntıları; Babenberg Evi; ve İmparatoriçe Maria Theresa'dan biri de dahil olmak üzere Avusturya hükümdarlarının portreleriyle 196 metre uzunluğundaki muhteşem İmparatorluk Koridoru.

Tarihi ve Muhteşem Doğası ile Avusturya’yı Keşfedin

Avrupa’nın tarihini, sanatını en iyi şekilde duyabileceğiniz bu ülke sizi doğal güzellikleri ve muhteşem manzaraları ile de selamlıyor. Tarih ve sanat kokan şehirlerinin yanı sıra kartpostal gibi köyleri ve kendinizi adeta orta çağda hissedebileceğiniz mimari yapılarıyla birçok farklı duygu yaşatan Avusturya, mutlaka görülmesi gereken pek çok yere sahip. 

Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’de avantajlı fiyatlar ve özel kampanyaları ile birlikte Avusturya Turları sayfamızı inceleyebilir ve planlarınızı hayata geçirmek için ilk adımı atabilirsiniz.