Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Mısır'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Mısır’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Mısır, Ortadoğu’da yer alan ülkelerden biridir; tarihi ise 7000 yıl öncesine dayanır. Tarihsel süreç içerisinde birçok uygarlığın geçiş noktalarından olan Mısır, bu gün dünyanın yedi antik harikasından ikisine ev sahipliği yapıyor. Piramitleri, mercanları, uçsuz bucaksız çöller ile insanları büyüleyen ülke ziyaretçilerini tarihi ve romantik bir yolculuğa çıkarıyor. Her yıl daha fazla turist tarafından ziyaret edilen ülke adeta keşfedilmeyi bekleyen bir kültür cenneti. Şimdi gelin bu kadim uygarlığın kültür hazinesini daha yakından inceleyelim. İşte Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer;  

Piramitler

Piramitler

Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer denildiğinde ilk sıra her zaman Mısır Piramitleridir. Piramitler binlerce yıl geçmesine rağmen inşa sırları tam olarak çözülemeyen üçgen prizma benzeri yapılardır.  M.Ö. 2630 ve 2611 yılları arasında inşa edilen piramitlerin en büyüğü Keops’tur. Mısır’ın turizminde önemli yer tutan bu yapıların sayısı 100’ü aşkındır. Bu büyüleyici yapılar aslında birer mezardır; Eski ve Orta Krallıklar döneminde firavunlar ve eşleri için inşa edilmişlerdir. Mısır reklamlarında sık sık karşılaşılan meşhur piramitler Kahire yakınlarındaki Gize bölgesinde bulunur. İnsanlığın en önemli kültür miraslarından birisi olarak kabul edilen Mısır Piramitleri Dünya’nın 7 Harikası’ndan biridir. Yurtdışı Turları kapsamında Mısır’a bir seyahat planlıyorsanız, Mısır Piramitlerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi

Başkent Kahire’de 1858 yılında kurulan Kahire Mısır Müzesi, günümüzde 1902 yılında inşa edilen bir yapıda ziyaretçilerini kabul ediyor. Müze içerisinde Antik Mısır’a ait arkeolojik ögeler sergilenir. 120 bin civarında arkeolojik bulgunun sergilendiği müzenin büyük bir bölümü ziyaretçilere açıktır. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Kahire Mısır Müzesi, Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer içerisinde yer alıyor. 

Büyük Gize Sfenski

Büyük Gize Sfenski

Meşhur piramitlerle aynı bölgeyi paylaşan Büyük Gize Sfenski, başkent Kahire’de bulunur. Kefren Piramidi’nin karşısına inşa edilen Büyük Gize Sfenski’nin ölçüleri 6 metre genişlik, 73,5 metre uzunluk ve 20 metre yüksekliğe sahiptir. Bu ölçüler dikkate alındığında dünyanın en büyük tek parça taş inşası olduğu tescillenmiştir. Firavun başlı uzanan aslan heykeli olan bu yapıt, Antik Mısır’da aslanların ne kadar önemli olduğunun somut bir göstergesidir.  

Krallar Vadisi

Krallar Vadisi

Mısır için krallar ve asiller her zaman farklı bir yere sahip olmuştur. Krallar Vadisi bunu kanıtlayan bir niteliğe sahiptir. Bu vadinin içerisinde 18 ve 20. Hükümdarlıklar döneminde hüküm süren firavunlar ve asillerin mezarları yer alır. Vadide M.Ö. 16 ve 11. Yüzyıllar arasında defnedilen 60’ üzerinde kabir bulunur. Yine firavunların aileleri de bu kabristana defnedilmiştir. Mısır’ın piramitlerden sonra en çok ziyaretçi çeken ikinci ikinci bölgesidir. Siz de kadim uygarlık Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer listenize ekleyerek ziyaret edebilirsiniz. 

Karnak Tapınağı 

Karnak Tapınağı

Karnak köyü yakınlarında bulunan Karnak Tapınağı’nın inşası Orta Krallık döneminde başlamış, Yeni Krallık döneminde tamamlanmıştır. Bölge tapınaktan kalan çürümüş sütunlara ve şapele ev sahipliği yapar. Her ne kadar eskisi kadar büyüleyici olmasa da günümüzde turistlerin ilgi odağı olan tarihi bölgelerden biridir. 

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

Mısır’ın Osmanlı idaresinde bulunduğu dönemde inşa edilmiş bir camidir. Dönemin Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın emriyle 1830-1848 yılları arasında yapılarak kullanıma açılmıştır. Cami Kahire’nin en stratejik tepelerinden birisi üzerine konuşlandırılmıştır. Mimarisinde Rokoko ve Barok tarzlarından esinlenilmiştir. Bu mimari tarzları o dönemde sadece Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da kullanılmaktaydı. Mehmet Ali Paşa Camisi sayesinde ilk defa farklı bir coğrafyada bu mimari tarzların görülmesi mümkün oldu. Eğer siz de İslam tarihi eserlerine meraklıysanız, Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer arasında yer alan bu camiyi ziyaret edebilirsiniz. 

Basamaklı Piramit 

Basamaklı Piramit

M.Ö. 2630 yılında inşa edilen Basamaklı Piramit, Mısır’da inşa edilen ilk piramit olma özelliğini taşıyor. Dönemin ünlü mimarlarından İmhotep tarafından tasarlanan yapının 4 tarafında merdiven şeklinde tırmanan basamaklar bulunur. Turistlerin ilgi gösterdiği kültürel eserlerden birisi olan Basamaklı Piramit, işleme ve kabartmalarla süslenmiştir. 

Ras Muhammad Milli Parkı 

Bas Muhammad Milli Parkı

Ras Muhammad Milli Parkı 480 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu ve Sina Yarımadası’nın güney ucunda yer alıyor. Bölgenin ulusal park ilan edilmesinin nedeni ise balık popülasyonunu ve diğer canlı yaşamını korumaktır. Mercan kayalıklarına ve su altı yaşama ilgi duyan dalış meraklılarının adresi olan park, Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer listesinde olmayı hak ediyor. 

Nil Nehri

Nil Nehri

6.853 metreyle dünyanın en uzun nehri olan Nil, Mavi Nil, Beyaz Nil ve Atbarah nehri olmak üzere üç kola ayrılır. Mısır haricinde 8 ülkenin daha topraklarını sulayan nehir, tarih boyunca Mısır’ın en önemli coğrafi mirası olmuştur. Nil Nehri birçok canlı türüne ev sahipliği yapar ki bunlardan en önemlisi Nil Timsahlarıdır. Bu timsahların boyu 7 metreyi ağırlıklarıysa 1 tonu bulabilir. Nil Nehri’nde düzenlenen vahşi yaşam turlarına her yıl yüzbinlerce insan katılmaktadır. Tarihin her döneminde ülkeyle özdeşleşen Nil Nehri, Mısır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer arasında kesinlikle bulunuyor. 

Montoza Sarayı 

Montoza

Mısır’ın ve dünya tarihinin en önemli kentlerinden birisi olan İskenderiye’nin Akdeniz’le buluştuğu noktada inşa edilmiş bir saraydır. 1932 yılında Kral 1. Fuad’ın emriyle yapımına başlanan saray İtalyan Rönesans ve Türk mimarisinden izler taşımaktadır. Geniş bahçeleriyle dikkat çeken yapı 150 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Sanat ve yeşili bir araya getiren saray Mısır gezi rehberi içinde olmayı hak ediyor

Mısır Turu planınız için neden daha fazla ödeyesiniz? Türkiye’nin dünyaya açılan tur operatörü MNG Turizm’in size özel fiyatlarını inceleyebilir ve bütçenize uygun en iyi otellerde konaklama imkanı bulabilirsiniz.