Yunanistan - Kuzey Makedonya - Bulgaristan Turu - Otobüsle - 4 Gece Tur Programı
Tur Çıkış Şehri: İstanbul
PROGRAM
1 Gün: İSTANBUL – SELANİK

Akşam saat 21.00’da Kadıköy (Evlendirme Dairesi otoparkı),  21.30 da Harbiye (Askeri Ordu Evi karşısı KOSMOS Vize hizmetleri ofisi önü), 22.00 da Bakırköy (İncirli Ömür Plaza önü), hareketimizin ardından yola çıkıyoruz. Tekirdağ’da mola verip Malkara üzerinden İpsala (Türk) Kipi (Yunan) Sınır Kapılarında gümrük ve pasaport işlemleri sonrası Yunanistan’a giriş yapıyoruz..
 2 Gün: SELANİK

Sabah 08:30-09:00 dolaylarında Osmanlı’nın İstanbul'dan sonraki en büyük şehri, adının Büyük İskender’in kız kardeşi, “Thessaloniki”’den geldiği söylenen, Kuzey Yunanistan’ın yönetsel merkezi Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik şehir turuna başlıyoruz.Selanik denilince akla ilk gelen isim kesinlikle Mustafa Kemal Atatürk.İlkokul yıllarından beri kitaplarda gördüğümüz mütevazı, cumbalı Atatürk’ün evi  Selanik'in en ünlü yapısı ilk durağımız.Günümüzde tarihî bir kule ve müze olarak şehrin deniz kıyısında yer alan Kanuni zamanında yapılmış Selanik'in simgesi olan Beyaz Kule, Selanik’te bugün hala ayakta kalan Osmanlı yapılarının en eskisi sayabileceğimiz şehre hâkim Yedikule Hisarı, son derece hareketli politik yaşamı olan Yunanistan'da yapılan eylemlerin birçoğunun çıkış noktası olan, kentin kalbinin attığı festivaller ve yıllık Noel ve karnaval kutlamaları gibi birçok kültürel etkinlikler için de kullanılan, çevresindeki çok sayıda cafe ve barlar ile de oldukça popüler Aristoteles Meydanı, Selanik’in en çok bilinen ve birçok kişinin buluşma noktası olan Kamara, şehrin tam ortasında Roma, Bizans, Osmanlı ve Helen mimarisinden örnekleri görebileceğiniz aynı zamanda oteller, büyük mağazalar, kiliseler, şapellerin  sıralandığı yol Egnatia cd. göreceğimiz diğer noktalardır.Eskiden Yahudi mezarlığı olarak kullanılan  bugün 95 bin öğrencisi olduğu söylenen Aristotelaus Üniversitesi ,Türklerden kalma  Bey Hamam, Bedesten, Alaca Minare, Hamza Bey Camii Selanik de öne çıkan tarihi miraslardır. Şehrin görece zenginlerinin oturduğu Vasili Sofia caddesinde  görülebilecek Murdoch Villası, Kapancı Köşkü, Casa Bianca, yaz aylarında sokağa taşmış masaları ve gece kalabalığı ile oldukça neşeli Ladadika eğlence merkezi tavernalar ile çok hoş restoranların olduğu son durağımız ile turumuzu tamamlıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz için akşam Yunan müziğiyle eğlenip hem de geleneksel Yunan yemeklerini tadabileceğiniz  ekstra Yunan Tavernası (Yemek + içki canlı Greek müzik, Sirtaki-Hasapiko-Zeybek & Rebetikao eşliğinde 45 €). Geceleme otelimizde. 
 3 Gün: SELANİK – ÜSKÜP

Sabah kahvaltısının ardından  Üsküp’e hareket ediyoruz. Yunan(Evzoni)Makedon(Gevgelija)kara sınır kapısı geçişleri,GevgelijaPrilep-Vales üzerinden 3-saatilk yolculuk sonrası Arnavutlar ve Müslümanlar, diğer tarafta Ortodoks Hıristiyanların yaşadığı, aynı zamanda tarihi bir Osmanlı kenti olan Makedonya’nın başkenti Üsküp’e varıyoruz.Varışımız ile şehir turumuzu yapıyoruz; şehir merkezinde Osmanlı’ya ait bir çok eser görmek mümkündür.Çarşılar, camiler, hanlar sizi Türkiye’de bir şehirde geziyor gibi hissetmenizi sağlar. Vardar Nehri’nin yanında 18.500 metre kare ile şehrin kalbinin attığı, en önemli yer  Makedonya meydanı, yine Vardar Nehri üzerinde yer alan Sultan I. Murad döneminde yapılan 13 gözlü, eşsiz bir mimari yapı şehirdeki en önemli Osmanlı eseri Taş köprü, Makedonya Meydanı’nda yer alan Büyük İskender Heykeli ve Çşemesi, Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılmış doyumsuz bir Üsküp manzarası seyredebileceğiniz Üsküp Kalesi, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılı anısına yaptırılmıştır ve mermer oymalar ile Makedonya tarihi anlatan Makedonya Takı, değerli eşyaların, ipek, baharat, mücevher, parfüm gibi şeylerin satıldığı Evliya Çelebi’nin yazdığına göre Şam’daki bedestenden sonra en büyük Bedesten, Osmanlı hanlarından ayakta kalan en büyük ve en güzel üç han Kurşunlu, Sulu Han, Kapan Han, en önemli Osmanlı camilerinden Mustafa Paşa, Murat Paşa, İsa Bey Camii, Davutpaşa ve Çfite hamam, gölleri, tenis kortları, lunaparkı, cafe ve restoranları, hayvanat bahçesi, özellikle yaz aylarında açılan gece kulüpleri ve stadyum ile oldukça renkli Gradski şehir  parkı, Üsküp’te doğup 18 yaşına kadar burada yaşayan Rahibe Teresa’nın evi, çarşılarda belli çalışma saatleri duyurularak adaletli kazanç sağlanmak amacı güden Saat kulesi, Ana kubbedeki İsa freski 70 metre karelik alanı kaplayan Aziz Ohrid Kliment katedrali, Üsküp ve Makedonya ile ilgili tarihi ve kültürel ipuçlarını bulabileceğiniz bugün Uul sal Müze olarak değerlendirilmiş kentin eski tren istasyonu görülecek diğer noktalar arasındadır. Tur sonrası kısa bir serbest zaman veriyoruz alışveriş için en keyifli yer olan Türk Çarşısı’nı önerebiliriz. Tur bitimi otelimize yerleşme, geceleme otelimizde. Akşam arzu eden misafirlerimize Müzikli Makedon gecesi (kişi başı 35 €). 
 4 Gün: ÜSKÜP – SOFYA

Sabah kahvaltısının ardından Bulgaristan-Sofya’ya hareket. Gümrük geçişleri sonrası Bulgaristan’ın başkenti ve ekonominin kalbi Sofya’ya varış.Şehir turunda duvarları süslemeli, muhteşem kubbeli kentin sembollerinden Sveta Nedelya Katedrali, kentte bulunan görkemli Neo-Barok yapıların bulunduğu Vasil Levski Bulvarı , seramik mozaiklerle süslenmiş, renkli cepheleriyle dikkat çeken Eski Osmanlı hamamlarından birinin yanında yer alan Tsentralnata Banya (Merkez Hamamları), Güney Doğu Avrupa'nın en büyük kongre, konferans ve toplantı salonu Ulusal Kültür Sarayı, ülkenin en eski ve en önemli tiyatrosu Ivanov Vazov Ulusal Tiyatrosu, 1892 yılında inşa edilmiş Ulusal Opera ve Bale Evi, dinlenmek için mükemmel yerlerden, Borissova Gradina
Parkı’ Zaimov Parkı, Yuzhen (Güney) Parkı ve Patilantsi Tema Parkı , çeşit çeşit mağaza ve dükkanın yer aldığı; Vitosha Bulvarı ile Graf Ignatiev, Rakovski, Pirotska ve Assen II caddeleri en popüler alışveriş yerleridir. 100'den fazla taze yiyecek dükkanının yer aldığı Maria Luiza Bulvarı'ndaki Central Halls (Merkez Binaları), şehir gezisi sonrası otelimize yerleşme ,serbest zaman ve  konaklama.
 5 Gün: SOFYA - PLOVDİV – İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından Sofya kadar hatta daha da ilgi çekici, cıvıl cıvıl ve mutlaka görülmesi gereken kentlerden biri Plovdiv’e (Filibe) hareket.1.5 saat yolculuk sonrası Plovdiv’e varış ve şehir turumuzu yapıyoruz.Osmanlı’dan kalan belli başlı önemli yapılardan biri olan‘CumaCami’ ve ‘Ulu Cami’ diye de bilinen Hüvavendigâr Cami, geleneksel evleri ile Türk ve Bulgar yapı işçiliğinin uyumlu örneklerini göz önüne seren Filibe evleri , Doğu Avrupa’nın en eski saat kulesi, cami, medrese, han, hamam ve mutfaktan oluşan külliye gezisi alış-veriş sonrası, Kapitan Andreou Sınır kapısındaTürk Free Shop’unda  alış veriş imkanı sonrası Türkiye’ye giriş. Edirne üzerinden İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

 DİĞER BİLGİLER
Fiyata Dahil Hizmetler
 • Lüks otobüslerle gidiş dönüş ulaşım (Mercedes Tourismo-Travego)
 • Selanik’te 1 gece 4* Capsis Hotel vb, Üsküp’te 1 gece 5* Limak Hotel vb., Sofya’da 1 gece 4* Wyndham(Ramada) Hotel Casino veya bezeri kategori otellerde oda + kahvaltı konaklama (Açık büfe kahvaltı)
 • Selanik, Sofya, Plovdiv şehir gezileri (panoramik olarak)
 • Türkçe Tur Liderliği hizmetleri
 • Yol boyunca otobüs içi içecek ikramları

 Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • Vize ücreti ve servis bedeli (160 € İstanbul, 180 € İzmir-Ankara başvuruları) Zorunlu seyahat sağlık sigorta ücreti (25 € / 0-65 yaşına kadar geçerli ücrettir.
 • 65-80 yaş arası olan prim oranlarını danışmanımızdan öğreniniz.
 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları,  Extra gece eğlence turları
 • 150 TL Yurt dışı çıkış fonu (Seyahat tarihi öncesinde ilgili bankalara veya havalimanı Harç Pulu bankosuna yatırılmalıdır.), 
 • Rehber ve şoför bahşişleri  

 Tur Çıkış Şehri
  Notlar

  3 Kişilik odalarda ilave yatak normal yatak olmayıp, açılır kapanır portatif veya standart yataklardan küçük olabilir. 2-5,99 yaş arası çocuklar için sadece otobüste koltuk bedeli alınmakta olup otel konaklamasında yatak verilmemektedir.Anne babası ile aynı yatağı paylaşmaktadırlar. Çocuk fiyatları 2 yetişkin ile odadad 3. Kişi olarak konaklamaları halinde geçerlidir.
  Ekstra turlar belli kişi sayısı toplandığı taktirde (15-20) gerçekleştirilebilinir ve günleri programın akışına göre rehber tarafından değişebilir. Genel sayının altında katılımı olan turlarda fiyat artırımı uygulanabilir.
  Otobüste oturma yerleri rezervasyon yaptırma sırasına göre sistem tarafından otomatik belirlenmektedir.
  Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi  ya da turların yapılamamasından  MNG Turizm sorumlu tutulamaz.
  Pasaportunda Kıbrıs kaşesi bulunan misafirler Yunanistan’a giriş yapamazlar.
  Yeşil pasaporta ve USA-Japon ve Shengen ülke pasaportu taşıyan Yabancı ülke sahiplerine ve bulgaristan Pasaportlulara
  vize yoktur.


  İptal Şartları

  Genel şartlar ‘Tur Broşürü'nün ve ‘Tur Kayıt Sözleşmesi’nin ayrılmaz bir parçasıdır, bağımsız düşünülemez. 
  Tur Programımız minimum 40 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur kalkışına 20 gün kaladır. Katılım yetersizliği nedeniyle İptal edilen tur satış temsilciniz ya da acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir. 
  Tur programında isim belirtilmeden sadece kategori bilgisi verildiği ve/veya aynı destinasyon için seçenekli bulunduğu durumlarda otel(ler) gezi hareketinden 48 saat önce acenteniz tarafından bildirilecektir. 
  Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda MNG Turizm misafirleri MNG Turizm sorumluluğundadır. 
  Bu fiyat listesi ve program yeni bir fiyat listesi çıkana kadar geçerlidir. 
  Tüm paket programlarımızdaki fiyatlarımız minimum 10 kişiye kadar kontenjanlar ile sınırlı olup üzeri kişi sayısı gruplarınız için fiyat artışı olabilir. Lütfen fiyat bilgisi sorunuz. 
  Normal pasaportlarda pasaport veriliş tarihinin 10 seneden daha fazla, diğer pasaport tiplerinde ise 5 seneden daha fazla olması durumunda, seyahate katılacak kişinin geçerli vizesi olsa dahi, yurt dışına çıkamaz ve pasaporta vize alım işlemi yapılamaz. Lütfen pasaport bilgi ve detaylarınızı kontrol ediniz. 
  Pasaport polisi Türkiye gümrüklerinden çıkış yapılırken, Türk Vatandaşlarından veya Yabancı uyruklu vatandaşlardan, veya geçerli vizesi olan pasaportu olsa dahi, tüm pasaport tipleri için, (Umuma Mahsus, Hususi Damgalı, Hizmet Damgalı, Diplomatik) seyahat tarihi itibariyle minimum 6 ay geçerlilik şartı aramaktadır. Bu sebeple 6 aydan az geçerliliği olan pasaportlara acentemiz tarafımızdan onay verilmemektedir.6 aydan az geçerliliği olan pasaport sahiplerinin tura katılamamalarından dolayı MNG Turizm’in yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur. 
  MNG Turizm geziye katılacak tüketicilerle, gemi, otel, taşıyıcı firmalar ve gezi ile ilgili diğer hizmetleri sunan her türlü üçüncü şahıs ile ve tüzel kişilikler nezdinde aracı konumundadır. Bu nedenle kendisine müracaat ile geziye kayıt olan tüketicilerin, Acente ile taşımayı üstlenen müesseseler arasında yapılmış anlaşmalar hilafına; gösterilen araç programlarında, saatlerde, yerlerinde hazır bulunmamasından, kara, hava ve deniz araçlarının her türlü gecikmelerinden, grev, terör, savaş ve savaş ihtimali bunlara veya benzer mücbir sebeplerden, ulaşım aracını kullananın kendi hatasından veya üçüncü kişilerin şahsi kusurlarından veya öngörülmez teknik hususlardan kaynaklanan her türlü aksaklıklardan, maddi, manevi hasarlı kazalardan konaklama eksik veya tesislerinin hatalı hizmetlerinden, Acente'nin işleten sıfatı olmaması nedeni ile mevcut sorumluluğu bulunmadığını, asli fail gibi doğrudan doğruya sorumlu olmadığını taraflar bilmektedirler. 
  Tüm gümrüklü yurtdışı çıkışlarında kalkış günü ilgili limanda tur hareket saatinden 3 saat önce hazır bulunulması gerekmektedir. Özellikle diğer şehirlerden iç hat uçuşu ile liman yada havalimanlarına gelecek olan misafirlerin uçuş saatlerini limanda olunması gereken saate göre ayarlamaları gerekmektedir. Bu sebepten dolayı geç kalınma ve/veya durumunda tura katılamama sorumluluk yolcuya ait olup, MNG Turizm’in yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur. İlgili havayolunun online check in sitesi var ise, check in işlemlerini tur hareketinden 24 saat önce şahsen yapmaları tavsiye edilir. 
  MNG Turizm; havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir. Tüm uçuş saatlerinin tur hareket saatinden 48 saat önce yolcu tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 
  Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde Continental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir. 
  3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 Kişilik odalar 1 büyük yatak + 1ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için tur katılımcısı 3. Kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan –yaş grubuna uyan- tek çocuk için geçerlidir. 
  Otellerde sınırlı sayıda TWIN (2 ayrı yataklı) oda bulunmasından dolayı, TWIN oda talebinizi rezervasyondan önce kontrol ediniz. 
  18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvaffakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur. 
  Panoramik şehir turu, şehirlerin tanıtımı için düzenlenen 2-3 saat süreli turlar olup içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir. Müze, ören yeri girişlerini içermez. Ekstra turlar, tur lideri tarafından belirlenecek kişi sayısı ile gerçekleştirilir ve günleri programın akışına göre tur lideri tarafından değiştirilebilir. Hava durumuna bağlı olarak turlar gerçekleşmeyebilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından MNG Turizm sorumlu tutulamaz. 
  Yol üzerinde yapılacak ekstra turlarda, tura katılmayacak olan misafirlerimiz tur lideri tarafından kente girmeden önce yol üzerinde yer alan toplu ulaşım araçlarından yaralanabilecekleri dinlenme alanlarına yönlendirilecektir. 
  Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ve bu ilaçlar ile ilgili ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 
  Tur – Alan – Tur Lideri - Otel bilgilendirmeleri tur hareketinden 48 saat önce satış danışmanınız tarafından mail ve sözlü olarak yapılacaktır. 
  Pasaport resmi bir belge niteliğinde olup herhangi bir şekilde zedelenmiş, kirlenmiş, özellikle dikişte veya sayfalarında yırtık olması gibi sebeplerden dolayı pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Pasaportunda Kıbrıs kaşesi bulunan misafirler Yunanistan’a giriş yapamazlar. 
  Vize başvurusu için en az 6 ay geçerli pasaport ve konsolosluk tarafından istenilen evraklar gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için bu turda vize uygulanmamaktadır. Vize alınmış olması o ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez. Pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

  https://www.mngturizm.com/yunanistan-kuzey-makedonya-bulgaristan-turu-otobus-ile-4-gece-bam201
  MNG Turizm ve Ticaret A. Ş.
  Gülbahar Mahallesi, Cemal Sahir Sokak, Profilo Plaza Dış Kapı No: 26-28, İç Kapı No:3 Şişli - İstanbul
  444 2000


  Bu çıktı 30.09.2022 08:59 tarihinde verilmiştir. MNG Turizm ve Ticaret A. Ş. tur programında ve fiyatlarında değişiklik yapabilir. Lütfen rezervasyon anında yeniden kontrol ediniz.