Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

MNG Turizm Tur Yurt Dışı Turları Asya Turları Sri Lanka Turu Jazeera Airways HY ile 5 Gece Ekstra Turlar Dahil
Tur Kodu: ASE101

Sri Lanka Turu Jazeera Airways HY ile 5 Gece Ekstra Turlar Dahil

Şehrin popüler noktalarını ziyaret ediyor, müze gezileri ve panoramik şehir turları ile Sri Lanka'yı keşfediyoruz.

Kolombo-Dambulla- Kandy-Nuwara Eliya - Negombo Jazeera Airways Hava Yolları ile 5 Gece 7 Gün Kalkış Yeri: İstanbul Sri Lanka Kapı Vizesi Gereklidir

- -

1 Oda 2 Yetişkin
1
Oda Ekle

Tur Programı

MNG Turizm güvencesi ile Sri Lanka'yı gezmeye başlıyoruz.
TÜM EKSTRA TURLAR DAHİL!!!

Pinnawala Fil Yetimhanesi, Sigiriya, Dambulla Mağara Tapınağı, Kandy Diş Kalıntısı Tapınağı, Peradeniya Botanik Bahçesi Turları Dahil!!!​


 

UÇUŞ BİLGİLERİ: 

15 ocak
 
J9 306 15 JAN SAW-KWI 13:00 16:25
J9 553 15 JAN KWI-CMB 18:40 02:30
J9 554 21 JAN CMB-KWI 04:30 07:55
J9 301 21 JAN KWI-IST  09:55 13:50
 
10 şubat
10-FEB IST/KWI J9 302 – 14:15-17:45
10-FEB KWI/CMB J9 553- 19:40-03:30 
16-FEB CMB/KWI J9 554- 03:15-06:40
16-FEB KWI/IST J9 301 09.35-13:30

1. Gün İstanbul-Kuveyt

Saat 11.00’da havaalanında buluşup Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından 14:15 Jezeera Havayolları tarifeli seferi ile Kuveyt aktarmalı olarak Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’ya hareket edeceğiz. Yerel saat ile 17:45’da Kuveyt’e varış ardından Saat 19:40’te Kolombo’ya hareket. Geceleme uçakta.

2. Gün Kolombo-Dambulla

Yerel saatle 03.30’da Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’daki havaalanına varacak, ardından Dambulla’ya gitmek üzere bizi bekleyen otobüse bineceğiz. Restoran’da kahvaltımızı aldıktan sonra yol üzerinde, Sri Lanka hükümetinin doğada yetim kalan ve tek başına yaşaması mümkün olmayan filleri koruma altına aldığı Pinnawala Fil Yetimhanesi’ne uğrayacağız. Maha Oya Nehri kenarında faaliyet gösteren yetimhanede yavru filleri biberonla besleme, onlara ellerimizle yemek yedirme ve oynama fırsatı bulacağız. Yemek molamızı verdikten Dambulla’ya gidecek ve dinlenip konaklamak üzere kentteki Sigiriya Otel’e yerleşeceğiz. Rehberimizin belirlediği saate buluşarak UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan ünlü ve görkemli Mağara Tapınağı’na gideceğiz. Sri Lanka’nın simgesi haline gelen “Yatan Buda” heykelinin de bulunduğu tapınak kompleksinin büyüklüğünün yanı sıra barındırdığı heykel ve resimler karşısında da hayranlık duyacağız. Sidarta Gotama’ya, yani herkesçe bilinen adıyla Buda’ya adanmış tapınakta onun hayatından kesitlerin anlatıldığı resimler eşliğinde Budizm hakkında da bilgi alacağız. Geceleme Sigirya’da otelimizde. 

3. Gün Dambulla-Kandy

Otelde kahvaltı yaptıktan sonra çıkış işlemlerimizi tamamlayıp, Dambulla’ya yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Kandy’ye gitmek üzere otobüsümüze bineceğiz. Güzergâhta yer alan antik Sigiriya Kalesi’ne uğrayacağız. Yemyeşil coğrafyanın ortasında yükselen 200 metre uzunluğundaki kaya sütununun üzerine kurulan kalenin MÖ 5. Yüzyıla uzanan tarihini dinlerken alandaki tapınağı da ziyaret edecek, muhteşem manzara eşliğinde efsanelerle dokunmuş tarihi gözlerimizde canlandıracağız. Ardından çay tarlaları arasında seyahat ederek Sri Lanka’nın eski krallar döneminin son başkenti Kandy’ye gideceğiz. Dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleştikten sonra serbest zaman. Akşam saatlerinde Kandy’deki Kutsal Diş Tapınağı’na gideceğiz. Buda’nın dişi olduğuna inanılan ve kutsal emanet kabul edilen röliklerin korunduğu tapınakta Budist ibadetlere tanık olacak, bu kutsal atmosferi şahsen deneyimleyeceğiz. Ardından Kandy kültürüne yönelik hazırlanmış unutulmaz bir gösteri izleyeceğiz. Rengarenk ve enerji dolu bu gösteriden sonra konaklamak üzere otele döneceğiz. Geceleme Kandy‘de otelimizde. 

4. Gün Kandy-Nuwara Eliya

Otelde yapacağımız kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi tamamlayıp Sri Lanka’nın çay üretim merkezi kabul edilen, göz alabildiğine çay tarlalarıyla donanmış şehri Nuwara Eliya’ya gitmek üzere yola çıkacağız. Küçük İngiltere olarak da anılan, ülke Britanya sömürgesi olduğu dönemde bir Britanyalı tarafından kurulan, tarihi boyunca İngiltere’nin çay ihtiyacını neredeyse tek başına sağlayan şehre giderken yol üzerindeki Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri’ne uğrayacağız. Sri Lanka’nın en uzun nehri olan Mahaveli’nin kıyısına kurulan bu botanik bahçesinde yer alan 4.000’den fazla bitkiyi görme fırsatı bulacağız. Yılın 200 günü yağmur alan bölgenin bitki müzesi sayılan alandaki gezimizin ardından Nuwara Eliya’ya gidecek, dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Akşam saatlerinde şehirdeki Gregory Gölü’nü ve çevresini ziyaret edeceğiz. Britanyalı sömürgeci bir vali tarafından inşa ettirilen bir rezervuar barındıran, bölgenin elektriğini sağlayan gölde yapılan su sporlarını izleyecek ve güzel bir gezinti yapacağız. Geceleme Nuwara Eliya’da otelimizde. 

5. Gün Nuwara Eliya-Kolombo

Otelde yapılacak kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi tamamlayarak başkent Kolombo’ya gitmek üzere yola çıkacağız. Yol üzerindeki baharat bahçelerinin içinden geçerek ve bazılarında kısa molalar vererek yapacağımız yolculuğun ardından Kolombo’ya varış. Ardından dinlenmek ve konaklama üzere otele transfer ve serbest zaman. Geceleme Kolombo’da otelimizde. 

6. Gün Kolombo-Negombo

Kahvaltıdan sonra otelden çıkış yapacağımız saate kadar serbest zaman. Bu esnada misafirlerimiz vakitlerini plajlarda dinlenerek ve yüzerek geçirebilecekler. Ardından Negombo’ya gitmek üzere otelden ayrılacağız. Şehirde yapacağımız gezi sırasında uzun yıllar Britanyalıların, Hollandalıların ve Portekizlilerin sömürgesi olan Sri Lanka’nın hemen her şehrinde olduğu gibi bu sömürgecilerin şehirde bıraktıkları izleri görecek, Hollanda Kanalı ve kalesini, St. Mary Kilisesi’ni, Sr. Anne Kilisesi’ni inceleyeceğiz. Ardından Kolombo’ya hareket. Varışımızla panoramik bir tur yapacak ve ülkenin en önemli tapınaklarından biri olan Gangarama Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. Sri Lanka, Tay, Hint ve Çin etkilerini taşıyan mimarisiyle oldukça etkileyici bir mimarisi bulunan, Portekizlilerce düzenlenen Beira Gölü’nün kıyısında yer alan, halen aktif olan düşkünler evi, yetimhane ve okul ile halka hizmet veren tapınakta müzeyi, kutsallık atfedilen kişilerden kalan eşyaların sergilendiği kutsal emanetler odasını, Buda’nın altında oturduğu sırada aydınlandığına inanılan kutsal incir ağacı “Bodhiya”yı göreceğiz. Turumuzun ardından otelimize transfer.  Geceleme Kolombo’da airport otelinde.

7. Gün Colombo-Kuveyt-İstanbul

01:00’da otelden çıkış yaparak 03.15’daki Kuveyt aktarmalı uçağımıza binmek üzere havaalanına gideceğiz. Yerel saat 06:40’de Kuveyt Havalimanı’na varıyoruz. Saat 09:35’te İstanbul uçuşumuz için yapacağımız aktarmadan sonra Yerel saatle 13.30’da İstanbul’a vardığımızda gezimiz de sona erecek. Eve hoş geldiniz!

Dahil / Hariç Hizmetler

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • Jazeera Airways Havayolları tarifeli seferi ile Kuveyt Aktarmalı IST/CMB/IST parkurunda ekonomi sınıfı uçuşlar (10 Şubat)
 • Jazeera Airways Havayolları tarifeli seferi ile Kuveyt Aktarmalı SAW/CMB/IST parkurunda ekonomi sınıfı uçuşlar (15 Ocak)
 • Havalimanı vergileri
 • 3* & 4* Otellerde Sigirya’da 1 gece, Kandy‘de 1 gece, Nuwara Eliya’da 1 gece, Kolombo’da 2 gece toplamda  5 (beş) gece ,Oda Kahvaltı Konaklama , 1 (bir) bir gece uçakta geceleme
 • Programda dahil olarak belirtilen tüm turlar  ( Pinnawala Fil Yetimhanesi, Sigiriya, Dambulla Mağara Tapınağı, Kandy Diş Kalıntısı Tapınağı, Peradeniya Botanik Bahçesi. )
 • İlk gün yerel restoranda alınacak 1 kahvaltı
 • Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
 • Otel vergileri
 • Türkçe rehberlik hizmetleri(biniş veya iniş havalimanında karşılar)
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • Yurtdışı çıkış harcı bedeli
 • Seyahat Sağlık Sigortası 
 • Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar
 • Şoför ve rehber bahşişleri (isteğe bağlıdır)
 • Kapıda Kolay vize ücreti 60 USD'dir. 
 • Önceden online elektronik  başvurusu ile 50 USD'dir.

  e-vize link 

  https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ?payType=1

Tur Notları

Tur Notları

UÇUŞ BİLGİLERİ: 

15 ocak
 
J9 306 15 JAN SAW-KWI 13:00 16:25
J9 553 15 JAN KWI-CMB 18:40 02:30
J9 554 21 JAN CMB-KWI 04:30 07:55
J9 301 21 JAN KWI-IST  09:55 13:50
 
10 şubat
10-FEB IST/KWI J9 302 – 14:15-17:45
10-FEB KWI/CMB J9 553- 19:40-03:30 
16-FEB CMB/KWI J9 554- 03:15-06:40
16-FEB KWI/IST J9 301 09.35-13:30
Bu tur EXP-ERT tarafından düzenlenen ortak tur olup, diğer seyahat acentesi misafirlerinin de katılımı olabilmektedir.

İptal Şartları

 • Yurtdışı gezilerinde en az 6 (altı) ay geçerli pasaport olması mecburidir. 10 (on) yıldan eski pasaportlar yurtdışına yapılan seyahatlerde geçerli değildir. Bu tür pasaportların tur hareket tarihinden önce yenilenmesi gerekmektedir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar ile ülkeye giriş yapılamaz.
 • MNG Turizm, havayolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. MNG Turizm, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu, saat değişmesi riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş aralığındaki çocuklar için alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödenmez.
 • MNG Turizm, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Bu paket turda minimum katılımcı sayısı her otel kategorisi için 40 (kırk) kişidir. Paket tura katılacak kişi sayısının yeterli olmaması durumunda 21 (yirmi bir) gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir.
 • Programlarda belirtilen geziler rehberin inisiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün/günlerde yapılabilir.
 • Fiyatlara dahil olan ve olmayan (ekstra) turların özel durumlardan dolayı yapılamaması halinde yerine alternatif turlar düzenlenir.
 • Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Alternatif turlar minimum 20 (yirmi) kişilik katılım olduğu takdirde gerçekleştirilebilir. Daha az sayıda katılım olduğu takdirde turlar rehberin inisiyatifinde ve gerekli olursa fiyatlar değiştirilerek gerçekleştirilebilir. Bu gezi ya da turların yapılamamasından MNG Turizm sorumlu tutulamaz. 
 • Üç kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup bu tip odalarda üçüncü kişiye tahsis edilen yatak, standart yataklardan küçüktür. Üç kişilik odalar bir büyük yatak ve bir ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan türdedir; tur katılımcısı üçüncü kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiğini beyan etmiş sayılır. Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında kalan –yaş grubuna uyan tek çocuk için geçerlidir.
 • Vize başvurusu için en az 6 (altı) ay geçerli pasaportun ve acentelerimizden temin edilebilecek “vize için gerekli evraklar listesi”nde belirtilen belgelerin tur hareket tarihinden minimum 1 (bir) ay önce yazılı onay ile eksiksiz olarak acenteye teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası gibi faal dönemlerde, belirtilen lokasyonlardan veya mesafelerden daha uzaktaki oteller kullanılabilir. Böyle bir durumda, turun hareket tarihinden 15 (on beş) gün önce katılımcıya acente tarafından bilgi verilecektir.
 • Tur programında fiyata dâhil olan hizmetler arasında yer alan “otelde yapılan kahvaltılar”, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde “kontinental kahvaltı” denilen “tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahve”den oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir. 
 • Panoramik şehir turları maksimum 2 (iki) saat süren, otobüs içerisinden yapılan, şehrin önemli noktalarının ziyaret edildiği turlardır.
 • Ekstra Turların gün içerisindeki zamanlamaları içerik değişmemek kaydıyla gidilecek yerlerin açılış kapanış ve rezervasyon saatine göre değişiklik gösterebilir.
 • Yemekli turlarda mönü “başlangıç tabağı, ana yemek ve tatlı” içermekte olup içecekler hariçtir.
Kampanyalar

Kampanyalar

%10'nu Şimdi, Kalanı 35 Gün Kala Öde

%10'unu rezervasyon anında ödenerek, kalanını 35 gün kalaya kadar dilediğiniz zaman tamamlayabilirsiniz. Üstelik 35 Gün kalaya kadar kesintisiz iptal hakkıyla. Bu kampanya kredi kartına taksit seçeneklerinde geçerli değildir.

Ekstra 7.500TL'ye Varan İndirim

100.000 TL ve üzeri işlemlerinizde Ekstra 7.500 TL İndirim
50.000TL - 99.999 TL  işlemlerinizde Ekstra 3.000 TL İndirim
40.000TL - 49.999TL arası işlemlerinizde Ekstra 2.000 TL İndirim
25.000TL - 39.999 TL arası işlemlerinizde Ekstra 1.500 TL İndirim
20.000TL - 24.999 TL arası işlemlerinizde Ekstra 1.000 TL İndirim

 • Rezervasyon toplam tutarına, satın alma aşamasında ödeme yapmadan önce "çağrı merkezimizi" aramanız durumunda anında indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Yeni yapılan rezervasyonlarda geçerlidir. Geriye dönük işlem yapılamaz. Rezervasyon iptal edilip tekrar kayıt açılması halinde de kampanyadan faydalanılamaz. Rezervasyon iptali durumunda, misafirin rezervasyonunda bulunan iptal ve iade koşulları geçerlidir.
 • Diğer kupon kampanyaları ile birlikte kullanılamaz.
 • Kampanya sadece www.mngturizm.com ve çağrı merkezimizde (444 2000) geçerlidir.
 • Kampanya sınırlı sayıda kontenjan için geçerlidir.
 • MNG Turizm bildirim yapmaksızın kampanya koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar.

Paraf Premium'a Özel 500 TL ParafPara

 • 1-31 Mayıs 2024 tarihlerinde yurt içi seyahat ve konaklama sektörlerinde Paraf Premium ile tek seferde yapılacak 7.500 TL ve üzeri her harcamaya 250 TL, toplamda 500 TL ParafPara verilecektir.
 • Kampanyaya katılmak için harcama yapmadan önce Paraf Mobil’den HEMEN KATIL butonuna tıklanması gerekmektedir. 
 • Kampanyaya sadece Paraf Premium kartlar dahildir.
 • Bir kart ile kampanyaya katılım yapıldığında müşterinin tüm Paraf Premium kartları kampanyaya dahil olur. 
 • Bir müşterinin asıl ve ek kartlarıyla birlikte kampanyadan kazanabileceği en fazla ParafPara tutarı 500 TL’dir. 
 • Hedefe ulaşılan harcama hangi kart ile yapılırsa ParafPara ödülü o karta yansıtılmaktadır. 
 • Aynı gün aynı iş yerinden yapılan harcamaların ilki kampanyaya dahildir. 
 • Kazanılan ParafPara’lar, işyeri tarafından POS üzerinden yapılacak gün sonu işlemi aracılığıyla kazanım sağlanan işlemin banka sistemine ulaşmasından bir sonraki gün sistem tarafından yüklenmektedir.
 • Paraf Premium ile yapılan işlemler dahil olup; Paraf, Parafly, Paraf Genç, Business kartlar, ticari kartlar ve Halkcardlar, ParafPara kullanarak yapılan işlemler, iptal ve iade işlemleri dahil değildir. 
 • Kampanyadan kazanılan ParafParaların son kullanım tarihi 16.07.2024 saat 21:59 olup, kullanılmayan ParafParalar 17.07.2024 tarihinde geri alınacaktır.
 • ParafPara transfer işlemi ParafPara kullanımı olarak sayılmayacaktır. Transfer edilen ParafPara’lar geri alınacaktır.

Vize Bilgileri ve Gerekli Evraklar

Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Hususi pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir. İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür. Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir. Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilecektir.

Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına,Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir. Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir. Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Ara Talep Et Canlı Destek WhatsApp